FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL

WOW! Hagi propune o schimbare revoluționară în fotbal: "De ce la alte sporturi se poate și la noi nu?" » Votează în sondaj dacă ești de acord sau nu

FOTO: Cristi Preda
FOTO: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 aprilie 2018 18:04

Gheorghe Hagi, antrenorul Viitorului, ar fi de acord cu implementarea unui reguli care să permită mai mult de 3 schimbări în meciurile oficiale. 

"Aştept să se facă mai multe schimbări şi la fotbal. Se joacă mai mult, sunt mai multe meciuri. Vreţi mai mult fotbal? Păi, daţi-ne mai multe schimbări! De ce doar trei schimbări?

De ce să nu facem 5, 6 sau 7 schimbări ? Cu momente în care ai voie să schimbi. De ce în alte sporturi, handbal, baschet se fac schimbări mai multe şi la noi nu?", a declarat Hagi, potrivit TV Telekom Sport.

Mai mult de 3 schimbări în meci?! Ești de acord cu ideea lui Hagi?

DA
NU

 

"Regele" susține și implementarea arbitrajului video la meciurile din Liga 1.

"De ce să nu fie VAR ? Poate nu a văzut bine arbitrul. Au fost goluri valabile care nu s-au dat şi nu a mers echipa la mondiale. Pentru a elimina orice dubiu, cred că imaginea te lămureşte. La viteza jocului fiecare poate greşi, dar pe imagine nu mai ai cum. VAR e foarte bun, lămureşte anumite lucruri", a adăugat Hagi.

Citește și:
Tribuna a II-a din „Ștefan cel Mare”, evaporată » Cele mai noi cadre de la stadionul Dinamo
Superliga
Tribuna a II-a din „Ștefan cel Mare”, evaporată » Cele mai noi cadre de la stadionul Dinamo
Fotbalistul suspendat pentru dopaj a cucerit-o pe actrița din America: „Te completează atât de bine”
Campionate
Fotbalistul suspendat pentru dopaj a cucerit-o pe actrița din America: „Te completează atât de bine”
Neașteptat » Dorin Goian numește cel mai bun fundaș central din Superliga: „Va ajunge la națională”
Superliga
Neașteptat » Dorin Goian numește cel mai bun fundaș central din Superliga: „Va ajunge la națională”
FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: negocieri pentru un nou mijlocaș! Clubul confirmă interesul
Superliga
FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: negocieri pentru un nou mijlocaș! Clubul confirmă interesul
Carburanții se pot scumpi considerabil în România. Motorina poate ajunge chiar la 12 lei/l
Profit.ro
Carburanții se pot scumpi considerabil în România. Motorina poate ajunge chiar la 12 lei/l
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (41)
andyschleck
andyschleck  •  15 Aprilie 2018, 00:13

Foarte buna ideea, (dar de ce nu sa fie permisa si lovirea mingii cu mana , poate asa vedem si in Liga 1 stopuri ca in campionatele tari si nu mai sare mingea ca din gard, dar jocurile de 0-0 sunt cam plictisitoare ... suporterii vor goluri si ai nostrii cam suteaza pe langa poarta, hai sa mai adaugam 2 metrii la lungimea porti si vreo juma de metru inaltime. Hagi stai jos ... fotbalul e fotbal in formatul in care e , schimbi regulile atunci nu mai e fotbal, Fotbalul nu trebuie revolutionat, trebuie sa te revolutionezi tu la actualul format si domnul HAGI ! Cati metri are un teren de handbal sau de basket . Cati metri alearga un jucator de basket in timpul unui meci ? iti spun eu in jur de 2.72 de mile, cat alearga un fotalist in timpul unui meci ? 1.25 de mile si aici nu e vorba de distanta parcursa ci de distanta alergata care te consuma fizic si nu vorbesc de alti factori gen (Viteza si concentrarea care trebuie sa fie non stop intr-un meci de basket sau handbal ) Nu compara tu domnule Hagi sporturile fiindca ceapa nu-i branza.

caminero
caminero  •  14 Aprilie 2018, 22:27
Postat de observator979 pe 14 Aprilie 2018, 19:06

Tehnic, se poate opri cronometrul cand se opreste jocul, ca in handbal sau baschet! Asa nu ar mai fi nevoie nici de prelungiri. De ce nu se face asa? Probabil fiindca e greu de acceptat ideea ca nu se va mai putea trage de timp... :)

Nu de-aia, ci fiindcă o să ajungem ca în fotbalul american, unde avem 4 sferturi a cîte 15 minute, total 60 de minute, dar meciul direază în general cam 3 ore timp efectiv.

demolarii
demolarii  •  14 Aprilie 2018, 21:31

Oare Hagi ar vrea sa se poată schimba liniile? Nu de alta dar deja sportul exista și se numește fotbal american. Cam asta ar fi motivul, specificul fiecărui sport, pentru care au reguli diferite și se numesc diferit....că și oamenii....nu toți suntem la fel....

Vezi toate comentariile (41)
Comentează