FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA II

90% Buzau

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 iunie 2007 00:00

Dupa victoria de ieri, 2-1 cu Dunarea Galati, trupa lui Viorel Ion e cu un picior in Liga I. Lupta nebuna din prima serie pentru accederea in Liga I este aproape de sfirsit. Etapa de ieri a clarificat in mare masura echipele care vor juca din vara cu granzii Romaniei. Dupa victoria cu 6-0 in fata lui FC Snagov, Delta Tulcea nu mai are cum sa rateze unul din primele doua locuri promovabile. Dar cum dobrogenii nu mai pot obtine licenta pentru prima liga, de acest lucru va profita Ceahlaul lui Gheorghe stefan, ultima formatie retrogradata din Liga I. Pentru a doua pozitie promovabila au mai ramas in competitie doar Gloria Buzau si Petrolul Ploiesti, Forexul nemaiavind nici o sansa, fiind defavorizata de rezultatele directe cu cele doua echipe. Un singur punct reusit de elevii lui Viorel Ion pe teren propriu in ultima etapa in fata celor de la Cetatea Suceava le-ar asigura un loc in primul esalon. Chiar si in cazul unui esec, Bunica si compania pot spera la promovare, depinzind insa de celelalte rezultate.

Cum ar putea promova Petrolul
De partea cealalta, Petrolul are o singura sansa, si aceea infima, sa intre in Liga I: sa cistige cu FC Sacele, Buzaul sa piarda, iar Forexul sa nu cistige la Chimia Brazi. In acest caz, va termina la egalitate cu Gloria si, fiind favorizata de rezultatele directe, le-ar lua fata buzoienilor. Daca primele doua conditii se indeplinesc, dar Forexul cistiga la Brazi, atunci Gloria, Petrolul si Forexul termina la egalitate de puncte, situatie in care se va face un clasament in trei, iar Buzaul, cu 7 puncte luate in fata contracandidatelor, ar promova.

Rezultatele directe dintre cele trei echipe
Gloria - Forex 2-1 si 0-0
Forex - Petrolul 3-0 si 1-2
Petrolul - Gloria 3-1 si 1-2


"Rezultatele nu ne-au ajutat. Noi nu ne-am luat masuri de siguranta, asa cum au facut altii. Am fi meritat sa intram in Liga I"

Gabriel Stan, antrenor Forex Brasov

"Cu un buget minim, am reusit un lucru senzational. Nici nu concepem sa ratam promovarea!"

Viorel Ion, antrenor Gloria Buzau

"Multumim, Gaz Metan!"
Vilcea e foarte aproape de Liga I! Cistigind cu 3-0 impotriva Minerului Lupeni si profitind de infringerea Daciei Mioveni la Medias, 3-5 cu Gaz Metan, CSM Rimnicu Vilcea a urcat pe locul doi, ce asigura prezenta in primul esalon. "Mediasul are cel mai mare merit! Cei de acolo au demonstrat ca exista oameni ce nu pot fi cumparati. si ca mai exista o boaba de fair-play in fotbal. Ne asteapta un meci extraordinar de greu la Baia Mare, dar eu zic ca nu avem cum sa pierdem promovarea", a marturisit antrenorul vilcenilor, Costel Pana. "Presiunea a fost prea mare, e pacat! Acum speram sa se intimple o minune la Baia Mare", a spus presedintele Mioveniului, Ion Tutala. (Gabriel Cirjaliu)

Seria 1 >> DUNaREA Galati - GLORIA Buzau 1-2
"Cine nu-l vrea pe Becali?"
Imediat dupa victoria de la Galati, 2-1 cu Dunarea, antrenorul-jucator Viorel Ion a vorbit despre implicarea lui Gigi Becali la Buzau. "Nu pot confirma acest lucru. stiu doar ca actiunile Gloriei au fost vindute unei persoane din Bucuresti, insa nu stiu mai multe. Dar cine nu-l doreste pe Becali? E un om extraordinar!", a spus "Vioara". Acesta i-a asigurat pe suporterii buzoieni prezenti la Galati, veniti cu trei autocare, ca nu se va retrage din cariera de jucator si ca va evolua si in Liga I. Scandarile preferate au fost "Oli, ola, Buzaul intra-n A!" si "Viorel Vioara ,tu esti o comoara!". (George Ionita)

UTA
Amical cu Feyenoord
Conducerea alb-rosilor a perfectat un meci amical cu Feyenoord Rotterdam, care se va disputa 22 iulie, la Arad. Partida, programatã la douã zile dupã revenirea din cantonamentul din Austria, va fi o reeditare a intalnirii din 1970, cand UTA a eliminat pe Feyenoord din turul intai al Cupei Campionilor Europeni.

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (8393)
tsuzti
tsuzti  •  06 Septembrie 2012, 05:22

GSP ZIARUL Nr 1 FELICITARI

tsuzti
tsuzti  •  06 Septembrie 2012, 05:22

GSP ZIARUL Nr 1 FELICITARI

tsuzti
tsuzti  •  06 Septembrie 2012, 05:22

GSP ZIARUL Nr 1 FELICITARI

Vezi toate comentariile (8393)
Comentează