FOTBAL  »  LIGA 2  »  "U" CLUJ

Arşi la bani

Articol de GSP - Publicat joi, 05 noiembrie 2009 00:00

Conducerea a stabilit o amendă de 1.000 de euro pentru Ţene şi Machado după incidentele de la Petroşani

Actele de indisciplină nu sînt tolerate la Universitatea Cluj. Antrenorul Cristi Dulca a anunţat imediat după meciul de la Petroşani, cîştigat de "studenţi" cu 2-0, că îi va amenda pe atacantul Gabriel Machado şi pe mijlocaşul Paul Ţene pentru altercaţia cu jucătorii Jiului din finalul meciului. Ambii vor fi amendaţi cu 1.000 de euro.

În minutul 78, Ţene a vrut să întîrzie repunerea mingii în joc şi a fost lovit în coapsă de un adversar. Juniorul Universităţii a ripostat, dar a fost calmat de o mînă în gît aplicată de vedeta "minerilor", Ionuţ Luţu. În ajutorul clujeanului, a sărit colegul său Machado, care a fost ulterior eliminat şi va lipsi cel puţin două etape. Deşi regulamentul de ordine interioară al clubului prevede pentru asemenea acte o penalizare cu 10 la sută din contract, conducerea clubului a pregătit deja o amendă de 1.000 de euro pentru cei doi jucători.

35.000 de euro este contractul anual al lui Machado la "U" Cluj

10.000 de euro
pe an cîştigă Ţene la Universitatea

Muşat: "Am văzut dublu"
Fundaşul stînga al Universităţii, Nicolae Muşat, a suferit o comoţie cerebrală, la Petroşani, înainte de pauză, după un duel aerian cu un adversar. "Am văzut dublu", le-a spus Muşat colegilor în vestiar. Jucătorul şi-a revenit după cîteva minute, dar a fost transportat la spital pentru investigaţii amănunţite. Ieri, Muşat şi-a revenit complet şi s-a antrenat normal, astfel că va putea juca în etapa următoare cu Mureșul Deva.