FOTBAL  »  LIGA 2  »  "U" CLUJ - CSM RM. VÎLCEA 1-1

Cap în cap

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 octombrie 2009 00:00

"U" a cedat două puncte, după un joc în care spectatorii au văzut puţin fotbal şi mult sînge

"Studenţii" clujeni nu şi-au revenit după înfrîngerea de la Mioveni şi au fost sproape să capoteze complet şi ieri, pe teren propriu cu CSM Rm. Vîlcea. Meciul a început slab, fără ocazii de poartă, cu o luptă surdă la mijlocul terenului. Dacă n-au avut parte de fotbal, spectatorii au văzut în schimb sînge. În minutul 28, la un brînci al lui Pasăre, juniorul Universităţii, Ţene, s-a oprit cu capul în gardul din spatele porţii. Tînărul mijlocaş s-a ales cu o rană serioasă şi a avut nevoie de un bandaj consistent pentru a i se opri sîngerarea. Brusc s-a animat şi jocul, iar Popa (34) a deschis scorul, cu capul, reluînd în plasă o minge ce a ricoşat din bară la, fireşte, "capul" lui Machado, din centrarea lui Iacob. Balanţa s-a echilibrat înainte de pauză, dar nu la goluri, ci la capete sparte, victimă de această dată fundaşul central Vişa.

În partea secundă clujenii au căzut inexplicabil, la fel ca etapa trecută la Mioveni. Oaspeţii au atacat în valuri şi inevitabilul s-a produs înainte cu 5 minute de final. Boroiban a profitat de o bîlbîială în centrul defensivei Universităţii şi a egalat. În prealabil atacantul vîlcean se tamponase, cap în cap, cu brazilianul Baiano. Spre deosebire de Ţene, lovitura l-a trezit!

"Pregătirea lasă de dorit. Jucătorii nu au fost şi nu sînt cum trebuie din punct de vedere fizic"
Cornel Ţălnar, antrenor "U" Cluj

"Dintre candidatele la promovare, Jiul mi se pare mai bună, mai puternică. Ţinînd cont de tradiţie ar fi păcat însă ca "U" Cluj să nu reuşească promovarea"
Alin Artimon, antrenor CSM Rm. Vîlcea

Ţălnar fluierat
Nemulţumiţi de prestaţia echipei, suporterii clujeni l-au taxat la finalul meciului pe antrenorul Cornel Ţălnar. "Ţînţarul" a fost huiduit şi fluierat în momentul în care părăsea terenul. "E firească şi normală reacţia tribunei. Am venit la Cluj să îmi fac treaba. Cînd nu se va mai putea continua împreună, eu nu o să ţin de post", a declarat Ţălnar.

Sperietoarea FC Argeş
"U" a intrat într-o mini-vacanţă competiţională, următoarul joc din campionat al "studenţilor" fiind confruntarea cu UTA Arad din 20 octombrie. Pînă atunci, "şepcile roşii" vor susţine un cantonament de 6 zile la Sovata, iar sîmbătă, 10 octombrie, şi miercuri, 14 octombrie, vor disputa două amicale cu Unirea Alba Iulia. "Mai periculos decît UTA va fi meciul cu FC Argeş", a precizat Cornel Ţălnar. FC Argeş a învins ieri cu 6-0 pe CFR Timişoara.