FOTBAL  »  LIGA 2  »  CEAHLĂUL - CSM REȘIȚA

Salvat de arbitri după o gafă de tot râsul în Liga 2

Gafă colosală în prelungirile meciului dintre Ceahlăul și CSM Reșița // foto: captură DigiSport +6   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 13 august 2023 14:11 / Actualizat duminica, 13 august 2023 14:27

Josemar Agostinho (25 de ani) a introdus mingea în poartă în prelungirile partidei dintre Ceahlăul Piatra Neamț și CSM Reșița, scor 4-0, însă reușita nu i-a fost validată, ceea ce l-a scăpat pe portarul Mario Contra de o situație umilitoare.

Cu Mario Contra (23 de ani) integralist între buturi, CSM Reșița a fost zdrobită în deplasarea de la Piatra Neamț, 0-4.

Tânărul portar a avut o evoluție de coșmar. La golul 3 i-a pasat direct lui Neicuțescu, care a avansat cu mingea la picior și a înscris, iar la reușita cu numărul 4 a nemțenilor a fost învins la colțul scurt de Patrick Petre.

Andrei Pavel, fost antrenor al Simonei Halep, lansează o ipoteză-bombă: „Cred că de asta a luat substanța aia dopantă”
CAZUL SIMONA HALEP

Mario Contra, salvat de arbitri » Gafă de tot râsul în Ceahlăul - CSM Reșița

Lucrurile ar fi putut arăta mult mai rău pentru Contra, însă intervenția arbitrului asistent Lucian Tănase, care a ridicat fanionul la o fază din prelungirile partidei, l-a salvat pe portar.

+2 FOTO

În minutul 90+2, Josemar Agostinho, atacant portughez al Ceahlăului, a urmărit o pasă lungă din defensivă. Lusitanul nu a crezut că va ajunge primul la minge, a și încetinit alergarea când a văzut că portarul Mario Contra are prim-planul, însă ce a urmat este incredibil.

Portarul oaspeților a șutat pe lângă minge și l-a lăsat pe Agostinho cu poarta goală și mingea la picior. Norocul portarului a fost că arbitrul asistent a ridicat fanionul, iar „centralul” a fluierat chiar înainte ca mingea să ajungă în plasă.