FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSA STEAUA U17

CSA Steaua a câștigat Cupa Elitelor U17 și vizează eventul » Pe 3 iunie dispută Supercupa României U17

CSA Steaua a câștigat Cupa Elitelor la U17

Articol de - Publicat vineri, 26 mai 2023 17:06 / Actualizat vineri, 26 mai 2023 17:19

Cupa Elitelor U17 este primul trofeu câștigat de roș-albaștri de la redeschiderea Centrului de copii și juniori în 2015 și înființarea Academiei, în urmă cu doi ani, la cârma căreia se află George Ogăraru.

Dacă echipa mare nu poate promova în Superligă, în fotbalul juvenil CSA Steaua a câștigat Cupa Elitelor la categoria U17, după ce a învins în finala de la Mogoșoaia, pe AFK Csikszereda Miercurea Ciuc cu 3-0 (1-0).

Echipa antrenată de Cătălin Dănilescu și Sorin Călinescu a deschis scorul prin Andrei Cristea, iar după pauză mai punctat prin Ștefan Bold și Robert Radu.

Căpitanul roș-albaștrilor, Răzvan Florea a fost desemnat MVP-ul finalei. Iar pe 29 mai, de la ora 11:00, tot la Mogoșoaia, Steaua va juca și finala Ligii Elitelor U17, adversară urmând să fie FC Universitatea Cluj.

Răzvan Florea a fost desemnat MVP-ul finalei

În urma succesului din Cupă, formația din Ghencea s-a calificat și în finala Supercupei României U17, care se va disputa pe 3 iunie.