FOTBAL  »  LIGA 2  »  DISCUȚII

EXCLUSIV Dani Coman spune că CSA Steaua va obține dreptul de promovare: „Așa am informațiile”

Articol de - Publicat marti, 14 aprilie 2026, 17:25 / Actualizat marti, 14 aprilie 2026 17:25

Dani Coman, președintele lui FC Argeș, vorbește deschis despre una dintre cele mai controversate situații din fotbalul românesc: blocajul promovării pentru CSA Steaua. Fostul portar apreciază munca lui Daniel Oprița, pe care îl consideră un antrenor capabil să reconstruiască echipa sezon de sezon.

- Cum vedeți situația de la Steaua?
- Ceea ce a făcut Oprița în ultimii ani la Steaua este de apreciat. Eu am jucat contra lui și când eram la Sibiu și acum în Liga II-a la Pitești. Cele mai grele meciuri cu ei le-am avut. De ce? În fiecare pauză competițională lui îi pleacă 5, 6, 7, 10 jucători. Tot timpul a creat echipe. Tot timpul și-a adus jucători și tot timpul a avut o strategie. Echipele lui joacă fotbal. Și cele mai grele meciuri cu el le-am avut.

Dani Coman: „Ar fi frumos ca Steaua să promoveze!”

- E normal ca o echipă ca asta să n-aibă drept de promovare?
- Ar fi frumos și pentru jucători și pentru suporteri și pentru antrenori ar fi frumos să aibă posibilitatea să promoveze. Iar din ceea ce știu eu, cred că în viitorul apropiat vor avea și drept de promovare la schimbările care se fac în club.

- Vor găsi un asociat privat?
- Eu așa am informații că se lucrează și că vor găsi.

- Ministerul Apărării spune că brandul trebuie să rămână la Armată.
- De ce trebuie să fie cineva acționar majoritar? Să rămână ei. Eu cred că se vor găsi soluții pentru că ar fi păcat ca un club și cu stadionul pe care l-au să n-aibă posibilitatea de a promova.

Invit orice entitate privată care se gândește să analizeze dacă este preocupată să intre între într-un parteneriat cu Ministerul Apărării pentru a gestiona situația fotbalistică de la club, să trimită un mesaj pe mail și în 2-3 zile eu voi participa cu aceste entități private pentru a analiza care sunt traseele și pașii următori de interes și pentru mediul privat

Radu Miruță, ministrul Apărării

Planul ministrului: „Limitări legislative!”

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță a vorbit despre dreptul de promovare al echipei ministerului, care nu poate juca în Superligă, fiind club departamental.

„Pe mine mă interesează următorul lucru: sportivul care este bun să nu aibă în față o barieră de decizie politică. Astăzi, în special la clubul de fotbal, există o limitare. Jucătorii de fotbal, dacă reușesc să joace într-un campionat astfel încât să termine primii și să meargă ca recompensă în Divizia A, nu o pot face din cauza unei limitări legislative”, spunea ministrul.

Dani Coman spune că CSA Steaua va obține dreptul de promovare: „Așa am informațiile”
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță. Foto: Dumitru Angelescu (Libertatea)

„Asta e o nedreptate cu care, indiferent cine se supără, nu sunt de acord. Care dintre metodele pentru a elimina această barieră”, a completat ministrul la Euronews.

Steaua s-a calificat în play-off-ul ligii secunde, ceea ce înseamnă că ar putea ocupa o poziție care, în teorie, să o ducă în prima ligă. S-a mai întâmplat în ultimii ani, fără ca Steaua să poată promova. Locul i-a fost luat de echipele clasate imediat sub ea.

Citește și:
L-a pulverizat în direct la TV pe căpitanul Alex Dobre: „Nu se pune problema să îl mai lași să joace”
Superliga
L-a pulverizat în direct la TV pe căpitanul Alex Dobre: „Nu se pune problema să îl mai lași să joace”
Ioana Cosma: „Ești una dintre cele mai frumoase sportive” » Replică hazlie: „Pun o poză în lenjerie, bubuie Instagramul!”
Handbal
Ioana Cosma: „Ești una dintre cele mai frumoase sportive” » Replică hazlie: „Pun o poză în lenjerie, bubuie Instagramul!”
Contract suspendat?! » Decizia lui Mihai Rotaru, după umilința cu U Cluj
Superliga
Contract suspendat?! » Decizia lui Mihai Rotaru, după umilința cu U Cluj
Despărțire de nicăieri în Premier League! Pleacă unul dintre cei mai apreciați antrenori
Campionate
Despărțire de nicăieri în Premier League! Pleacă unul dintre cei mai apreciați antrenori
Premieră - Mașinile electrice primesc un mic motor care reîncarcă bateria în mers. Europenii sunt în fața chinezilor cu această inovație
Profit.ro
Premieră - Mașinile electrice primesc un mic motor care reîncarcă bateria în mers. Europenii sunt în fața chinezilor cu această inovație
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Una dintre cele mai frumoase sportive” din România are o poveste cutremurătoare: „Cum să îmi fie rușine?!”

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”


Comentarii (8)
liviuemil
liviuemil  •  14 Aprilie 2026, 20:53

Sectia de fotbal trebuie desfiintata. De fapt nici nu trebuia reinfiintata. Ceea ce ai vindut/cedat nu mai poti avea.

pernobil
pernobil  •  14 Aprilie 2026, 20:32
Postat de patratel2019 pe 14 Aprilie 2026, 19:57

Povestile lui Coman de adormit copii! Sper sa nu ajunga sef la Liga. Nu de alta dar acolo trebuie un tip foarte bine organizat, cu multa diplomatie, tact si capul super populat cu neuroni!

Asa cum est gino iorgulescu, nu? Nu credeam ca cineva poate absenta mai mult decat johannis, dar gino e exemplul clar de cum e sa fi sef si nimeni sa nu te vada la fata ani de zile la rand. nimic, nicio luare de pozitie fata de nimic, nici un mesaj pentru echipele din europa, nimic pentru juniori, nimic, nimic, nimic.

lauruco
lauruco  •  14 Aprilie 2026, 20:21

Normal că Coman știe! Și echipa lui primește bani publici. Anul trecut au avut 3,3 milioane de euro de la primărie și un total de 12,8 începând din 2019. Primăria nu a vrut să vândă acțiunile, chiar dacă a avut oferte bune, pentru că e o metodă de promovare a primarului actual, președintele consiliului de administrație. Așa vor să facă și cu Steaua. Pe bani publici, să decidă vreun general sau Talpan, dar nu pe banii lor ci pe banii amărâților care plătesc impozite.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!