FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO - POLI IAȘI 1-3

VIDEO Șfaițer, după victoria lui Poli Iași: „Visam frumos să mă bat cu Dinamo la titlu, nu la promovare”

Președintele Consiliului Director de la Poli Iași, Cornel Șfaițer, a vorbit după victoria cu Dinamo, scor 3-1, în etapa #5 din play-off-ul Ligii 2.

Articol de , , , - Publicat marti, 25 aprilie 2023 22:51 / Actualizat marti, 25 aprilie 2023 23:17

„E un rezultat formidabil. A început bine primele 10 minute, apoi am căzut. După egalare, în a doua repriză am făcut un presing extraordinar, cu 30 de minute excepționale”, și-a început Șfaițer discursul, la ieșirea de pe stadionul „Arcul de Triumf”.

Burcă versus spectatori! Conflict aprins pe margine, după huiduieli repetate: „Vor numai «bufa-bufa»”
DINAMO - POLI IAȘI

VIDEO. Cornel Șfaițer: „Visam să mă bat cu Dinamo la titlu, nu la promovare”

„Eu am declarat că mi-aș dori o revenire în prima ligă, braț la braț cu Dinamo. Pentru debutul de sezon, Dinamo a făcut o figură frumoasă. Știm ce a avut la dispoziție Burcă la începutul sezonului. Iașiul merită o echipă în Liga 1, revenirea Politehnicii.

Am suferit când a retrogradat Dinamo. Nu mă gândeam vreodată că mă bat cu Dinamo la revenirea în prima ligă, visam frumos că o să mă bat pentru titlu. Nu doar promovarea e importantă. Contează ca Poli Iași să se mențină în Liga 1, să supraviețuiască.

E posibil un baraj între Mircea Rednic (n.r. - antrenor UTA) și Dinamo. Sunt echipe cu greutate pe locurile de baraj în Liga 1 (n.r. - Chindia și UTA), cu maturitate, și va fi dificil pentru orice echipă din Liga 2 să treacă de baraj. Noi am încercat să ieșim din zona aia, pentru că știam că un meci cu o echipă din Liga 1 va fi dificilă”, a mai declarat Șfaițer.

Nu cred că Gigi Becali se va retarge vreodată. Poate va lua o pauză, dar va reveni în fenomen. A reușit lucruri mărețe în fotbalul românesc.

- Cornel Șfaițer

Ce s-a întâmplat la pauză? Leo Grozavu recunoaște: „Am intrat un pic în ei!” + ce a remarcat la Burcă: „E de apreciat”
Dinamo - Iași 1-3
Explicația lui Burcă pentru eșecul cu Poli Iași: „E o lecție pe care trebuie să o învățăm”
DINAMO - POLI IAȘI 1-3