FOTBAL  »  LIGA 2  »  DERBY CU SCÎNTEI ÎN SERIA I

Ionuţ Popa: "Au vrut să-l bată pe Bocăneală!"

Ionuț Popa, antrenor CSMS Iași

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 mai 2012 00:00 / Actualizat sambata, 12 mai 2012 14:22

Antrenorul echipei CSMS Iaşi, Ionuţ Popa, a declarat după victoria cu FC Botoşani, din etapa a XXVI-a a Ligii II, că jucătorii oaspeţi au vrut să-l bată pe arbitrul Marius Bocăneală şi ameninţă că pînă la sfîrşitul sezonului va fi o bătălie aprigă.

''FC Botoşani şi-a apărat corect şansele, dar cei mai buni cîştigă. La final au vrut să bată arbitrul, iar noi nu puteam accepta aşa ceva pe terenul nostru, dacă vor să bată arbitrul să se ducă la ei la Botoşani. Nu am văzut că a aruncat în mine, că ieşea nasol. Pînă la final vom lupta împotriva tuturor. Va fi o bătălie totală, cu pistoale şi cu cartuşele pe masă. Cine rezistă bine, cine nu, nu'', a declarat Popa conform Mediafax.

Totul a pornit atunci cînd centralul partidei, Marius Bocăneală a dictat 4 minute de prelungire, dar a fluierat finalul partidei după doar două minute scurse din cele arătate. Oficialii şi jucătorii celor de la FC Botoşani au contestat vehement decizia arbitrului. Antrenorul celor de la CSMS Iaşi, Ionuţ Popa, i-a luat apărarea arbitrului, moment în care un oficial de la FC Botoşani a aruncat cu un obiect spre antrenorul ieşenilor.

Nici preşedintele ieşenilor, Florin Prunea nu a rămas pasiv la cele întîmplate. Acesta crede că se încearcă să se "arunce cu noroi" în echipa sa. 'Sînt mulţi bani în joc şi se încearcă aruncarea cu noroi în echipa noastră. Îi felicit pe cei de la Botoşani că şi-au apărat corect şansele, probabil că aveau şi ceva prime în plus, dar nu e problema noastră. L-am văut pe Bordeanu cam injectat şi nervos, o fi pierdut o primă mare, dar ce voia, să-l aşteptăm cu braţele deschise şi să le dăm punctele...''

Antrenorul celor de la FC Botoşani, Costel Orac s-a arătat şi el destul de nervos pe modul în care echipa sa este arbitrată şi este convins că acel meci nu se putea încheia decît cu victoria ieşenilor. ''Îmi pare rău că e gălăţean de-al meu, dar nu e prima oară cînd îşi bate joc. Aşa se întâmplă cînd îţi aperi corect şansele. Trebuia să ne dăm la o parte să cîştige Iaşi'', a spus Orac, completat de Valeriu Bordeanu:  ''A fost o ruşine de arbitraj, am întâlnit cel mai slab adversar din serie. Nu am avut alte prime speciale, sînt jucător profesionist şi vreau să câştig punctele puse în joc''.