LIGA 2  ·  ETAPA #12

LIGA 2, ETAPA #12. Cum arată clasamentul în Liga 2, după restanța dintre Dunărea Călărași și Turris! Gazdele au urcat pe 2

Articol de GSP - Publicat marti, 01 decembrie 2020 16:45 / Actualizat marti, 01 decembrie 2020 18:45

Dunărea Călărași și Turris Turnu Măgurele au remizat, scor 1-1, într-o restanță din etapa cu numărul 12 a ligii secunde.

Amânata inițial din cauza unui focar de coronavirus apărut în lotul oaspeților, duelul de la Călărași s-a jucat astăzi, pe o ninsoare puternică. În ciuda gazonului dificil, jucătorii celor două formații au produs un fotbal atractiv în prima repriză, cu ocazii la ambele porți. Golurile au venit însă după pauză.

Dunărea Călărași - Turris, duel pentru play-off în Liga 2

Scorul a fost deschis de Liviu Mihai, veteranul din ofensiva lui Turris. Acesta a înscris un șut bine plasat, din interiorul careului. Pasa a venit de la Haită, după o cursă de excepție. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 85. Valentin Alexandru, golgeterul gazdelor, a înscris cu o lovitură de cap.

Cu acest punct, Dunărea Călărași urcă pe locul secund în Liga 2. Formația antrenată de Cristi Pustai are 24 de puncte, 3 sub liderul FC U Craiova 1948. Turris rămâne în afara locurilor de play-off, cu 18 puncte și un meci în plus disputat față de formațiile din față. Misiunea lui Trică este extrem de dificilă.

Clasament Liga 2:

FINAL » Dunărea Călărași - Turris 1-1

min. 85, GOL Dunărea: Valentin Alexandru înscrie cu o lovitură de cap și ajunge la 5 reușite stagionale.
min. 47, GOL Turris: Liviu Mihai înscrie cu un șut bine plasat, de la 11 metri de poartă. Pasa de gol i-a fost oferită de Haită, după o incursiune senzațională în flancul stâng.

Dunărea Călărași - Turris, echipe de start:

Dunărea Călărași (4-3-3): Began – Sîrbu, Șandru, Wiktorski, Sălceanu - Ciucur, Djuric, Tudoran - Cârstocea,  Fotescu, Alexandru
Antrenor: Cristian Pustai

Turris (4-3-3): Păun - Bărboianu, Pârvulescu, Gișa, Mitrea - Țegle, Haită, Mihai -  Blănaru, Niță, Cioinac
Antrenor: Eugen Trică

Stadion: ”Ion Comșa” din Călărași
Arbitru: Sorin Costreie (Buftea) /  A1: Petruţa Iugulescu (Târgovişte), A2: Roxana Ivanov (Bucureşti)