FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #19

Liga 2, etapa #19. Rapid nu se regăsește: 4 meciuri fără victorie după 1-2 cu Unirea Slobozia! Rezultatele etapei + cum arată clasamentul

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 martie 2021 15:37 / Actualizat duminica, 14 martie 2021 17:01

Două partide s-au jucat azi din Liga 2.  Csikszereda a învins-o pe Dunărea Călărași, scor 1-0, iar Rapid a pierdut pe terenul Unirii Slobozia, 1-2.

Rapid continuă seria neagră din 2021 și ajunge la patru meciuri la rând fără victorie în acest an, fiind tot mai departe de locurile de promovare.

Gazdele au deschis scorul în minutul 18, din penalty, prin căpitanul Toma, dar Rapid a egalat imediat după pauză, prin Hlistei, în minutul 54. Golul decisiv a venit în minutul 72. Fundașul Zunic a pasat cu capul spre poarta lui Moldovan, dar a trimis slab, iar Diarra a interceptat mingea, a trecut de portarul lui Rapid și a marcat.

Rapid se situează pe locul 11 în acest moment, cu 27 de puncte, cu două mai puține decât U Cluj, ocupanta locului 6.

Clasament Liga 2:

S-au jucat

Unirea Slobozia - Rapid 2-1

Unirea Slobozia: Gurau – Ghiță, Gabriel, Ibrian, Toma – Suciu, Trașcu – Danciu, Ciobanu, Adăscăliței - Diarra
Rezerve: Poiană, Dinu, Lemnaru, Ozkara, Năstase, Aflana, Negoiu, Răduca, Moldovan
Antrenor: Adrian Mihalcea

Rapid: Moldovan – Voicu, Dandea, Zunic, Florică – Jorza, Lazăr, Sfer – Al. Ioniță, Ad. Bălan, D.Benzar
Rezerve: Drăghia, Goge, Nastos, Barbu, Pănuoiu, Ursu, Ilie, Drăghiceanu, Hlisei
Antrenor: Nicolae Grigore

Csikszereda - Călăraşi 0-1

Csikszereda: Rybansky - Palmeș, Kelemen, Apro, Bor - Csuros, Casiadi - Schieb, Bara, Meszaros – Bauza
Antrenor: Valentin Suciu

Dunărea Călărași: Began - Rus, Șandru, Lopez, Petre - Pușcaș, Bedea, Cârstocea - Kanda, Alami,  Alexandru
Antrenor: Cristi Pustai

Farul s-a impus la limită în meciul cu ACS Comuna Recea, 3-2, și încă speră la play-off, fiind acum pe locul 4. Metaloglobus a reușit rezultatul zilei, 5-1 cu Gloria Buzău.

Metaloglobus - Gloria Buzău 5-1

Pandurii - ASU Poli 1-1

Farul - Comuna Recea 3-2

CSM Reşiţa - CSM Slatina 1-1

Ripensia - Viitorul Tg. Jiu 0-2

U Cluj - U Craiova 1948 1-0

Universitatea Cluj face un pas uriaș spre calificarea în play-off-ul pentru promovare, după victoria la limită cu FC U Craiova. Singurul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Pop, care a deschis scorul cu un șut imparabil din afara careului.

Cu Ovidiu Stîngă pe bancă, FC U Craiova nu a câștigat niciun meci oficial în 2021 și a pierdut avantajul câștigat în prima parte a sezonului în Liga a 2-a. În acest moment, oltenii se află pe primul loc, dar sunt la egalitate de puncte cu ASU Poli Timișoara. Trupa pregătită de Costel Enache a urcat până pe poziția a 3-a, dar are cu un meci sau două mai multe disputate față de restul contracandidatelor la play-off.

U CLUJ: Muțiu - Dican, Telcean, Taub, Acka - Filip, Meșter - Golan, Ribeiro, Pîrvulescu - Gavra
REZERVE: Gocea, Chacana, Ogbu, Pop, Ștefănescu, Răuță, Negrean, Sburlea, Ilieș
ANTRENOR: Costel Enache

U CRAIOVA: R. Popa - Git, Paramatti, Ispas, Huyghebaert - Baeten, Pop, Cristea - Negru, Bălan, Munteanu
REZERVE: M. Enache, Zimța, Luboya, A. Diakite, Anghelina, Compagno, Ciolacu, Voicu, Raicea
ANTRENOR: Ovidiu Stîngă

Chiajna - Petrolul 0-0 » Prahovenii, pas greșit în lupta pentru play-off! Clasamentul ACUM

OFICIAL Meci din Liga 2 decis la „masa verde”! Anunțul făcut de FRF » Cum arată noul clasament

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”