FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OUT

Liga 2, play-out » Ripensia învinge U Cluj în singurul meci al zilei! Clasamentul actualizat

Ripensia - U Cluj // foto: captură Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 aprilie 2021 10:37 / Actualizat duminica, 18 aprilie 2021 12:58

În singurul meci al zilei din Liga 2, Ripensia Timișoara a câștigat în fața celor de la U Cluj, scor 2-1.

• Din fiecare grupă vor retrograda direct locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 vor juca un baraj în dublă manșă pentru menținerea în Liga 2.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 34 prin Ioan Filip, care l-a depășit pe Gladun și a trimis mingea pe lângă portarul gazdelor. Ripensia a egalat cu 3 minute înainte de pauză prin Harald Fridrich, care a înscris cu capul la capătul unui corner. Același Fridrich a făcut 2-1 în partea a doua, în minutul 60, tot cu o lovitură de cap. Assistul i-a aparținut lui Piftor.

U Cluj a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Andrei Răuță a văzut „roșu” pentru un fault asupra lui Socovic la mijlocul terenului, dar trupa lui Costel Enache putea da lovitura oricum. Golan a fost aproape să egaleze pentru „U” în minutul 90+4, dar șutul său violent a trecut puțin pe lângă poartă.

Ripensia - U Cluj 2-1

SÂMBĂTĂ, 17 APRILIE:

Scorul zilei de ieri a fost oferit de Viitorul Pandurii. Oltenii s-au impus la Bacău în fața retrogradatei Aerostar, scor 5-1, iar ultimele două goluri le-au marcat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Vlad Costea în minutul 57.

Metaloglobus a câștigat la limită duelul de pe teren propriu cu CSM Slatina, scor 1-0. Farul Constanța s-a impus fără emoții în meciul cu Comuna Recea, scor 3-1, iar trupa pregătită de Ianis Zicu a obținut prima victorie din play-out. Concordia Chiajna a pierdut partida din Banat cu CSM Reșița, scor 0-2.

Derby-ul zilei dintre Petrolul și Gloria Buzău s-a încheiat la egalitate. Daniel Vîrtej a deschis scorul în prima repriză și a marcat primul său gol pentru trupa pregătită de Ilie Stan. În prelungirile partidei, Alexandru Tudor a stabilit scorul final al meciului.

Petrolul - Gloria Buzău 1-1

Au marcat: Tudor 91 / Vîrtej 38

Click AICI pentru statisticile meciului!

Farul - Comuna Recea 3-1

Au marcat: Cruceru 30, Ispas 35 ag., Damașcan 83 / Mendoza 65

FARUL: Dur-Bozoancă – Băjan, M. Leca, Antoche, D. Panait – Cărăruș, Liv. Mihai – Fl. Bălan, Ant. Cruceru, Damașcan – Banyoi
Rezerve: Fara – I. Ursu, Carabela, Rob. Silaghi, Pelivan, Bîrnoi, Măzărache, Vl. Rusu, Greu
Antrenor: Ianis Zicu

RECEA: Răilean – B. Mendoza, Oiță, Burdeț, R. Ispas – Micaș, Brata, Jucan, Fica – Mărieș – M. Coman
Rezerve: Bota – Bura, Văsălie, Szecui, Gal, Batin, Potcoavă, M. Urs, Chinde
Antrenor: Florin Fabian

Metaloglobus - CSM Slatina 0-0

METALOGLOBUS: Nedelcovici – Al. Coman, Caramalău, D. Lung, Ciubotaru - Sota Mino, L. Cazan, Andr. Sava, Covalciuc - Ov. Herea, Cl. Herea
Rezerve: Gavrilaș – Puțaru, Ed. Vraciu, Ciocâlteu, Andr. Florescu, Botic, Andr. Lungu, Bolohan, Aguinaldo
Antrenor: Gabriel Manu

SLATINA: Preduț – Iana, M. Manea, Cr. Preda, Pisăru – Rogoveanu, D. Toma, M. Grigore, C-tin. Radu, I. Stoica, Necșulescu
Rezerve: Velcu – Bodri, A. Stan, Cotigă, Deta, Ov. Popescu, Ceapă, Dav. Oprescu, Doman
Antrenor: Cristian Stănculețu

GRUPA B

CSM Reșița - Chiajna 2-0

Au marcat: Visnakovs 53, Danci 85

REȘIȚA: Cobrea – Szijj, Dumitraș, Sălcianu, Al. Sima, Al. Dulca, Breșneni, Rob. Boboc, Laur. Buș, Dat, Visnakovs
Rezerve: Zimmermann – Matiș, Caius Lungu, Chera, Astafei, N. Popescu, Brînzan, Danci, Cristodulo
Antrenor: Adrian Falub

CHIAJNA: Chesneau - Borța, Ion, Marc, Cherecheș - Biceanu, Lazăr, Dumitru - Llullaku, Ciucureanu, Hamza
Rezerve: Cezar Lungu – Ct. Alexe, Bg. Manole, Stănică, OAnea, Piper, Hergheligiu, Gab. Deac, Cocoș
Antrenor: Claudiu Niculescu

Aerostar Bacău - Viitorul Tg. Jiu 1-5

Au marcat: A. Zaharia 10 / Paraschiv 3, Baican 37, Cioiu 40, Tegle 81, D. Buia 88
Cartonaș roșu: Costea 57

AEROSTAR: L. Cebotari – Andr. Alecsandru, C. Ardei, I. Chirilă, D. Mureșan, Al. Zaharia, Oteliță, P. Popescu, Danale, D. Burlacu, Ct. Vraciu
Rezerve: Petrișor – Bobaru, Andr. Gavrilă, Bobârnac, Al. Popescu, H. Ilie, Belciu, D. Tofan
Antrenor: Mihai Ionescu

VIITORUL PANDURII: Moga - Ciul, Lixandru, Băican, Dragu, Costea, Cioiu, Țegle, Gîrbiță, Bădăuță, Paraschiv
Rezerve: Rob. Bodea – Misarăș, Chiorean, Copaci, Buțurcă, Mitrică, Buia, Chelariu, Prejmerean
Antrenor: Cristian Lupuț

Echipa din Liga 2 care îl atrage pe Porumboiu: „Îi trebuie jucători și un antrenor care să dea cu parul”