FOTBAL  »  LIGA 2  »  RESTANȚĂ

LIGA 2. Progresul Spartac - CSC Dumbrăvița 1-3 » Victorie categorică a oaspeților în meciul restanță » Cum arată clasamentul

Articol de - Publicat marti, 12 septembrie 2023 11:01 / Actualizat marti, 12 septembrie 2023 13:04

CSC Dumbrăvița a câștigat meciul cu Progresul Spartac, 3-1. Partida era o restanță din prima etapă a Ligii 2.

• Meciul trebuia să se joace în prima etapă. Partida a fost amânată pentru că nu se știa la acea vreme dacă FC Brașov va avea drept de a juca în Liga 2 sau va fi înlocuită cu FC Brașov.
  • Ulterior, TAS a validat decizia luată de Comisia de Licențiere a FRF de a nu-i acorda licența lui FC Brașov, astfel că Progresul, care pierduse barajul de menținere în Liga 2, a rămas până la urmă în „B”.

Partida jucată la Centrul Național de la Buftea a început echilibrat, cu oaspeții de la CSC Dumbrăvița controlând posesia. Iar în finalul primei reprize, elevii lui Cosmin Stan au dat lovitura.

În minutul 40, Andrei Toroc a deschis scorul, cu un șut superb, la vinclu, de la 20 de metri. Două minute mai târziu, Bruce Nortey a făcut 2-0, cu o execuție de la 12 metri.

După pauză, Progresul a forțat marcarea unui gol, dar tot oaspeții au punctat. În minutul 72, Ionuț Tănase a făcut 3-0, cu un șut de la 20 de metri. Golul de onoare a fost marcat de gazde în minutul 74, prin Alexandru Crivac.

Victoria i-a apropiat pe oaspeți de locurile de play-off. Cu 5 meciuri jucate, CSC Dumbrăvița e pe 7, cu 8 puncte, la egalitate cu locul 6, ocupat de CSM Slatina. Progresul Spartac e ultima, cu un punct.