FOTBAL  »  LIGA 2  »  PETROLUL - METALOGLOBUS 1-1

Petrolul - Metaloglobus 1-1 // VIDEO Petrolul, pas greșit în lupta pentru promovarea în Liga 1! Meci cu ritm nebun, marcat de erorile portarului Brînză

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 martie 2019 15:55

Petrolul Ploiești și Metaloglobus au terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa cu numărul 23 a ligii secunde.

Cei aproape 4.000 de fani prezenți pe arena Ilie Oană au fost luați prin surprindere. Oaspeții au deschis rapid scorul, după o gafă imensă comisă de Ianoș Brînză, portarul galben-albaștrilor. Claudiu Herea a profitat și a trimis mingea în poarta goală.

Avantajul lui Metaloglobus nu a durat decât 8 minute. Căpitanul Lucian Marinescu a egalat dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Robert Moldoveanu, vârful împrumutat de la Dinamo.

Restul partidei a avut un ritm excelent, mult peste nivelul unei partide obișnuite de liga secundă, dar golurile au lipsit. Bucureștenii au ratat două șanse mari în finalul primei părți, pe fondul unor erori ale aceluiași portar, înlocuit la pauză cu Cezar Lungu.

Minutul 57 a oferit o fază rară, cu două bare lovite la aceeași acțiune de ploieșteni. Finalul a fost unul antrenant, în evidență ieșind cei doi portari.

Petrolul e singura formație din cele angrenate în lupta pentru promovare care nu își câștigă meciul din această etapă și rămâne la 3 puncte în spatele liderului Snagov.