FOTBAL  »  LIGA 2  »  PROMOVARE

S-a stabilit a doua echipă promovată în Liga 2 » Clubul revine după 9 ani!

SCM Râmnicu Vâlcea a promovat în Liga 2 // FOTO Facebook
SCM Râmnicu Vâlcea a promovat în Liga 2 // FOTO Facebook

Articol de - Publicat vineri, 15 mai 2026 20:57 / Actualizat vineri, 15 mai 2026 21:11

SCM Râmnicu Vâlcea este a doua echipă promovată matematic în Liga 2, după ce a învins-o fără emoții pe Academica Balș, scor 3-0, în penultima etapă a play-off-ului din Liga 3.

Vâlcenii aveau nevoie de un singur punct pentru a-și asigura oficial promovarea în al doilea eșalon al fotbalului românesc, însă au transformat meciul într-o victorie la „scor de neprezentare”.

Râmnicu Vâlcea revine în Liga 2

Gazdele au deschis scorul chiar înainte de pauză, prin Lemac. În repriza secundă, Vâlcea a început perfect și și-a dublat avantajul la câteva minute după reluare, când Salcianu a făcut 2-0. Până la final, vâlcenii au mai punctat o dată și au închis partida la 3-0.

În paralel, principala urmăritoare, Universitatea Craiova II, a câștigat cu 4-0 pe terenul celor de la Vulturii Fărcășești, însă oltenii aveau nevoie ca echipa din Râmnicu Vâlcea să piardă pentru a mai spera la promovarea directă.

Ultima perioadă importantă pentru fotbalul vâlcean s-a încheiat în 2017, atunci când echipa reprezentativă a orașului s-a retras din Liga 2 din cauza problemelor financiare și a lipsei de sprijin.

Cluburile din Râmnicu Vâlcea au avut însă de-a lungul timpului momente importante în fotbalul românesc. Cea mai mare performanță rămâne câștigarea Cupei României în sezonul 1972-1973, când Chimia Râmnicu Vâlcea a cucerit trofeul după rejucarea finalei cu Constructorul Galați. Orașul a avut și prezențe europene, bifând participarea în Cupa Cupelor în 1973, contra nord-irlandezilor de la Glentoran Belfast.

De asemenea, cea mai bună clasare în prima ligă pentru o echipă din Râmnicu Vâlcea a fost locul 8, obținut la finalul sezonului 1981-1982.

S-a stabilit a doua echipă promovată în Liga 2 » Clubul revine după 9 ani!
Clasamentul Grupei 3 din Liga 3 // FOTO: Flashscore

Poli Timișoara, prima echipă promovată în Liga 2

Prima formație care și-a asigurat matematic promovarea în Liga 2 a fost Politehnica Timișoara. Bănățenii au obținut biletele pentru eșalonul secund încă din etapa trecută, chiar dacă ulterior au pierdut cu Zalău, scor 0-1.

În celelalte serii, lupta pentru promovare rămâne deschisă înaintea ultimei etape, toate partidele urmând să se dispute sâmbătă. În Grupa a 2-a, trei echipe păstrează șanse la promovarea directă: Popești Leordeni și Ștefănești sunt la egalitate, cu câte 23 de puncte, Flacăra Moreni are 20 de puncte, iar Agricola Borcea ocupă locul patru, cu 18 puncte. Toate vor evolua sâmbătă.

Citește și:
De nicăieri » Florin Bratu semnează cu multipla campioană din Europa: „Începe o nouă eră!”
Campionate
De nicăieri » Florin Bratu semnează cu multipla campioană din Europa: „Începe o nouă eră!”
Lovitură de teatru: FCSB l-a convins să revină a PATRA oară!
Superliga
Lovitură de teatru: FCSB l-a convins să revină a PATRA oară!
Real Madrid, lovitură neașteptată pe piața transferurilor » Campionul european vine pe Bernabeu
Campionate
Real Madrid, lovitură neașteptată pe piața transferurilor » Campionul european vine pe Bernabeu
Blănuță are drum liber spre România! Concurență pentru Dinamo
Campionate
Blănuță are drum liber spre România! Concurență pentru Dinamo
Lefties a ajuns în București. Brandul cu prețuri mici al proprietarului Zara a deschis primul magazin din capitală
Profit.ro
Lefties a ajuns în București. Brandul cu prețuri mici al proprietarului Zara a deschis primul magazin din capitală
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Gigi Becali dezvăluie cât l-a costat biserica abia sfințită din zona Pipera

Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei


Comentarii (2)
gloriosul19
gloriosul19  •  16 Mai 2026, 12:30
Postat de OlteanuMarian pe 16 Mai 2026, 10:10

Noi oltenii suntem foarte mandrii de tara noastra si n am emigra sub nicio forma...adevarul trebuie spus mereu ...

Adevărat

OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  16 Mai 2026, 10:10

Noi oltenii suntem foarte mandrii de tara noastra si n am emigra sub nicio forma...adevarul trebuie spus mereu ...

Vezi toate comentariile (2)
Comentează