FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID - TURRIS

Rapid - Turris 1-1. Lincar s-a răzbunat! A scos un punct cu un gol marcat în prelungiri

Rapid și Turris au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 4 din Liga 2.

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 septembrie 2020 13:48 / Actualizat sambata, 19 septembrie 2020 16:26

Programul etapei #4 din Liga 2

Turris a ratat promovarea în Liga 1 în ultimul minut al play-off-ului ediției trecute de Liga 2. Formația lui Lincar conducea cu 1-0 în deplasarea cu Rapid și ar fi terminat pe locul secund. Jorza a înscris însă în al șaptelea minut de prelungire și a dus-o pe FC Argeș în primul eșalon.

Teleormănenii s-au răzbunat astăzi. Conduși cu 1-0, după golul marcat de Hlistei în minutul 50, și rămași cu un om în minus, Pîrvulescu fiind eliminat în minutul 69, Turris a scos un punct nesperat. În al treilea minut de prelungire, Ilie Damașcan, atacantul transferat chiar în această săptămână, s-a înălțat superb în careu și l-a învins pe Drăghia cu o lovitură de cap.

Clasament Liga 2:

FINAL » Rapid - Turris 1-1

min. 90+3, GOL Turris: Oaspeții egalează prin lovitura de cap a lui Damașcan.
min. 69: Turris rămâne în 10 oameni. Cătălin Pîrvulescu este eliminat pentru un fault în postură de ultim apărător comis asupra lui Alexandru Pop.
min. 50, GOL Rapid: Hlistei combină superb cu Goge și ajunge în poziție de finalizare, la 10 metri de poartă. Șutează cu latul precis și ajunge la 4 meciuri consecutive cu gol marcat.

A început repriza secundă!

min. 26: „Centralul” Rusandru trimite jucătorii la marginea terenului pentru o pauză de hidratare.
min. 25: Mitrea ratează cea mai mare șansă de gol a partidei. Drăghia respinge în lateral șutul violent de la 18 metri.

Partida a început la 14:30!

Rapid - Turris, echipele de start:

Rapid: Drăghia - Voicu, R. Crișan, Manol, Goge - Lazăr, Sefer, Pănoiu - Drăghiceanu, Țîră, Hlistei
Rezerve: Al. Tătaru - Mocioacă, R. Ilie, Jorza, Fica, D. Benzar, Al. Dulca, Al. Pop
Antrenor: Adrian Iencsi

Turris: Duțu - Buleică, Fl. Mitrea, C. Pîrvulescu, Al. Sima, Cioinac, S. Pană , Sălcianu, A. Voicu, L. Mihai, A. Voinea
Rezerve: D. Ioniță – Ad. Niță, Blănaru, Țegle, Damașcan, Rob. Neacșu, Al. Nicola, Bg. Matei, Bărboianu
Antrenor: Erik Lincar

Stadion: Buftea, Ilfov
Arbitru: Lucian Rusandru / Asistenți: Daniel Hulubei, Adrian Vornicu

Erik Lincar: „Cu siguranță, Rapid este dorită în Liga 1. Dar asta nu înseamnă că are nevoie de ajutor”

Turris a făcut încă un transfer pentru Liga 1, chiar înaintea derby-ului cu Rapid: „Ne batem cu granzii!”