FOTBAL  »  LIGA 2  »  TRANSFER

OFICIAL Despărțire de ultimă oră la Craiova » A semnat azi cu noua echipă

Relu Stoian s-a despărțit de Universitatea Craiova și a semnat definitiv cu Metalul Buzău. Foto: Imago Images
Relu Stoian s-a despărțit de Universitatea Craiova și a semnat definitiv cu Metalul Buzău. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 13 iulie 2025 14:48 / Actualizat duminica, 13 iulie 2025 15:27

Portarul Relu Stoian (29 de ani) nu mai este de astăzi jucătorul Universității Craiova, după un sezon petrecut în Bănie. Acesta a semnat definitiv cu Metalul Buzău.

Relu Stoian a ajuns la Universitatea Craiova în toamna anului 2024, de la Oțelul Galați, din postura de jucător liber de contract.

Relu Stoian a semnat în Liga 2 cu Metalul Buzău

Relu Stoian a fost transferat definitiv la Metalul Buzău, formație care a terminat pe locul 2 în grupa A de play-out în Liga 2.

Portarul nu a bifat niciun minut în tricoul Universității Craiova, Laurențiu Popescu și Silviu Lung Jr. fiind cei care se băteau sezonul trecut pentru postul de titular în poarta oltenilor. Stoian fusese adus la Craiova ca a treia variantă de portar, după cei doi goalkeeperi menționați anterior.

De asemenea, Relu Stoian nu a mai jucat un meci de când era jucătorul Oțelului Galați, unde a bifat 13 apariții în sezonul 2023-2024.

Despărțire de ultimă oră la Craiova » A semnat azi cu noua echipă
Relu Stoian nu mai este jucătorul Universității Craiova. Foto: Facebook @Universitatea Craiova

„OFICIAL | Mulțumim, Relu Stoian! 

Clubul Universitatea Craiova anunță că goalkeeperul Relu Stoian a fost transferat definitiv la Metalul Buzău.

Mulțumim și succes în noua aventură!”, a scris Universitatea Craiova pe pagina de Facebook a clubului.

Relu Stoian este un produs al Academiei Hagi. Ulterior s-a transferat în Ungaria, la Honved, unde a juact atât la academie, cât și la echipa mare. În 2015 a fost împrumutat pentru un sezon la ACS Berceni. În 2016, s-a întors definitiv în România, semnând cu Juventus București, cu care a și promovat în primul eșalon al fotbalului românesc în 2017. În CV-ul lui Stoian au urmat după Sepsi OSK, Gloria Buzău, Oțelul Galați și Universitatea Craiova.

Stoian a bifat doar o apariție la România U21, într-un amical cu Rusia U21 din 2017, pierdut cu scorul de 5-1.

100.000 de euroeste cota de piață a lui Relu Stoian, conform Transfermarkt

Universitatea Craiova a fost poate cea mai prolifică echipă din Superliga în actualul „mercato”.

VENIRI: Alisson Safira (Santa Clara, împrumut expirat), Gjoko Zajkov (liber), Jovo Lukic (liber), David Lazar (FC Argeș), Ștefan Bană (împrumut Oțelul Galați), Alexandru Mitriță (FC Zhejiang), Mihai Căpățână (Ordabasy), Takuto Oshima (FC Noah), Robert Lăpădătescu (CSM Slatina), Alexandru Ișfan (Farul)

REVENIRI: Andrei Ivan (Adanaspor), Jovan Markovic (Oțelul), Jalen Blesa (Dinamo Batumi)

PLECĂRI: Mihnea Rădulescu (Petrolul), David Matei (CSA Steaua), Samuel Teles (Oțelul), Luca Băsceanu (Farul), Alexandru Crețu (Al Wehda), Tudor Băluță (Slask Wroclaw), Nikola Stefanovic (Oțelul), Oleksandr Romanchuk (Kryvbas), Assad Al-Hamlawi (Slask Wroclaw)

Citește și:
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
Superliga
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Jocurile Olimpice
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează