FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #7

VIDEO S-a încheiat etapa a 7-a din Liga 2 » CSA Steaua se salvează în minutul 90! Rezultatele complete + Clasamentul actualizat

Articol de , , - Publicat luni, 25 septembrie 2023 18:00 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 20:52

Azi s-a jucat ultimul meci al etapei a 7-a din Liga 2. CSA Steaua a remizat cu CSM Slatina, 1-1.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.

CSA Steaua a obținut un egal la limită

CSA Steaua continuă forma dezamăgitoare din acest debut de sezon. A salvat la limită un punct pe teren propriu, marcând în minutul 90. CSM Slatina a început în forță și a avut o primă ocazie în minutul 6. Doman a trat puternic de la 20 de metri, iar portarul Frînculescu a respins în față. Dragu a urmărit mingea, dar a fost blocat, la 6 metri, de portarul „militarilor” care s-a repliat rapid și a respins în corner.

După mai multe momente de liniște, CSM Slatina deschis scorul. Denis Marin a marcat cu un șut de la 16 metri.

Repriza secundă a început echilibrat, dar CSA Steaua a dat semne de revenire pe final, când Chipirliu a trimis în bară (74), de la 16 metri. Pe final, „militarii” au salvat un punct, prin David Matei. Tânărul mijlocaș al roș-albaștrilor s-a demarcat excelent în careu și a reluat cu capul, de la 6 metri, stabilind scorul final.

Clasamentul actualizat din Liga 2

Jucătorii de la CSA dădeau indicații

În lipsa lui Daniel Oprița și a secundului Fane Nofitovici suspendați după remiza cu cu Concordia Chiajna, jucătorii de la CSA Steaua au dat indicații.

Pe foaia de joc în locul lui Daniel Oprița a apărut preparatorul fizic Daniel Dinescu, în timp ce în spațiul tehnic pentru a da indicații și pentru a vorbi cu arbitrii au ieșit jucătorii Valentin Bărbulescu și Wallace.

Aflat și el în tribună, Sorin Bobariu, antrenorul de portari de la CSA Steaua, i-a încurajat pe jucători:

Fanii CSA Steaua au protestat

În peluza roș-albastră, fanii CSA Steaua au afișat un banner în care își exprimau nemulțumirea față de ziua în care a fost programat meciul.

„Echipa doar de pe stadion se susține, oricât ne-ați programa în zile și ore meschine”, au scris „militarii”.

• min. 20: Momente de joc liniștite. Cele două echipe nu reușesc să aibă ocazii importante
  • min.6: Ocazie mare pentru CSM Slatina! Doman a trat puternic de la 20 de metri, iar portarul Frînculescu a respins în față. Dragu a urmărit mingea, dar a fost blocat, la 6 metri, de portarul „militarilor” care s-a repliat rapid și a respins în corner
  • min. 1: A început meciul

Echipe de start

CSA Steaua: Frânculescu - Maftei, Vîrtej, Beța, Ad. Ilie - Enceanu, Mancuso, Sierra, Drăghici - Chunchukov, Chipriliu
Rezerve: Pop, Matei, Bărbulescu, Walace, Dobrescu, Raicu, Boiciuc, Topuzov, Buziuc
Antrenor: Daniel Oprița

CSM Slatina: Dincă - Mitran, Sălcianu, Mondragon, Pisăru - Toma, Matei - Răsdan, Doman, Marin - Dragu
Rezerve: Silveanu, Țegle, Gherghe, Popa, Donca, Ciocâlteu, C. Toma, Radu, Mihai
Antrenor: Daniel Oprescu

CSA Steaua își prezintă noul echipament

Cu ocazia acestui meci, CSA Steaua își va prezenta noul echipament. Tricoul este în două culori: pe față este roșu, pe spate e albastru. Șortul este complet roșu, iar jambierele sunt albastre. Pe spate, în partea sus, sunt trecute toate siglele pe care clubul le-a folosit, iar în partea de jos e scris, cu alb, Steaua.

Astăzi jucăm în roș-albastru! Steaua București va juca astăzi, în meciul cu CSM Slatina, în noul echipament roș-albastru.

- CSA Steaua

FINAL. Unirea Dej - Unirea Slobozia 0-0

Unirea Slobozia s-a încurcat pe terenul Unirii Dej. Ialomițenii au ratat șansa de a se apropia de liderul Șelimbăr, în vreme ce formația lui Nastai se clasează pe 15.

Echipele de start:

• Unirea Dej: Trip - Zamfirescu, Pop Daniel, Negrea, Șuteu - Pop Adrian, Chira, Cătinean - Stancovici, Ciocan, Golda
  • Antrenor: Dacian Nastai

• Unirea Slobozia: Afalna - Vlăsceanu, Cojocari, Lazăr - Serges, Coadă - Toma, Dinu, Pospielov, Ibrian - Rusu
  • Antrenor: Adrian Mihalcea

Mesajul suporterilor pentru Dragoș Militaru + i-au cerut demisia lui Dacian Nastai

În tribunele Municipalului din Dej a apărut la începutul partidei un mesaj pentru conducerea Unirii: „Dacă ne vreți alături de voi / Aduceți-l pe Dragoș înapoi!!!”, cu referire la fostul antrenor al ardelenilor, Dragoș Militaru, acum liber de contract.

Militaru a plecat de la Dej la finalul sezonului trecut, după ce a reușit accederea în play-off și alte rezultate excelente cu Unirea pe parcursul mandatului de 3 ani și jumătate.

În repriza secundă, fanii din Brigada Someșeană au afișat un alt banner, de data aceasta direcționat către actualul tehnician al grupării, Dacian Nastai: „Antrenor fără nicio realizare / Demisia o așteptăm cu nerăbdare”.

Gabi Torje, debut de coșmar la Concordia Chiajna

Recent prezentat la Concordia Chiajna, Gabi Torje a debutat la noua lui formație. Ilfovenii au fost învinși de CSM Reșița, 2-3, într-un meci dramatic. Fostul jucător de la Dinamo a intrat în minutul 64, la scorul de 1-1.

Gazdele au avut 1-0, după golul lui Burlacu (14), dar Chiajna a revenit prin Moise (28) și Bălan (71). În prelungiri, după ce au trimis mingea în bară, jucătorii de la CSM Reșița au egalat, în minutul 90+2, prin Alin Dudea. Iar în minutul 90+7, gazdele au dat lovitura, prin Rus!

Ambele echipe au terminat meciul în 10, după două cartonașe roșii acordate în prelungiri.

Prima înfrângere pentru Corvinul Hunedoara în Liga 2

Un rezultat-surpriză a fost și la Viitorul Tg. Jiu – Corvinul. Gazdele au câștigat, 2-1, provocând prima înfrângere a hunedorenilor din acest sezon.

După această victorie, Viitorul Tg. Jiu se află pe 10, cu 10 puncte, în timp ce Corvinul a căzut un loc, pe 3, cu 14 puncte, fiind depășită la golaveraj de Unirea Slobozia.

FC Argeș se ridică: a doua victorie consecutivă

O victorie importantă a obținut și FC Argeș, care la începutul sezonului era văzută printre favoritele la promovare. Alb-violeții s-au impus cu 4-0 pe terenul celor de la CSM Alexandria, al doilea succes consecutiv, și urcă pe locul 8 în clasament, la 9 puncte de liderul CSC Șelimbăr.

FINAL. CSM Alexandria - FC Argeș 0-4

CSM Alexandria: Cristică – Nicola, Perju, Băican, Nedelea- Crețu, Lupoaica,Stancu, Neagu,  Jerdea, Dodoi
Antrenor: Ștefan Odoroabă

FC Argeș: Bucur – Tofan, Turda, Tudose, Rizzi – Rădescu, Panait, Răuță, Buhăcianu – B. Rusu, Angelov
Antrenor: Eugen Beza

FINAL. CSM Reșița - Chiajna 3-2

Chiajna: Oncescu – Achim, Denis, Tamaș, Pârvulescu – Codrea, Lazăr – Tucaliuc, Moise, Ghimfuș– Bălan
Antrenor: Eric Linkar

CSM Reșița: Rus – Bărboianu, Răuță, Rîmovecz, Domboș – Dolghi, Dudea – Burlacu, Chera, Lascu- Drăghiceanu
Antrenor: Flavius Stoican

FINAL. Viitorul Tg. Jiu - Corvinul 2-1

Viitorul Pandurii: Geantă – Jozic, Core, Mrsulja, Godja – Acolats, Tiihonen, Brînzan, Gîrbiță – Andreaș, Njifakue
Antrenor: Călin Cojocaru

Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, Da Silva, Manolache, Velisar – Bradu, Chindriș, Neacșa, Pârvulescu – Ion, Coman
Antrenor: Florin Maxim

FINAL. CS Mioveni - Progresul Spartac 3-1

CS Mioveni: Croitoru – Trașcu, Dandea, Garutti, Șerbănică- Cărăuș, Toma – Căpărescu, Massaro, Guțea – Blănaru
Antrenor: Constantin Schumacher

Progresul Spartac: Păun –Radu, Parfeon, Leafu, Grigore – Andrei, Petcu, Florescu, Crivac – Chirițoiu, Istrate
Antrenor: Andrei Erimia

FINAL. CS Tunari - Csikszereda 1-0

CS Tunari: Isvoranu – Gheorghe, Stoian, Fustar, Sin – Mihăesc, Plumbuitu – Constantin, Bustea, Tache – Ivanovski
Antrenor: Alin Ilin

Csikszereda: Becze – Nagy, Kelemen, Apro, Gal-Andrezly – Csuros, Veres – Bloj, Nistro, Babati – Makrai
Antrenor: Robert Ilyeș

FINAL. Chindia - Dumbrăvița 4-0

Chindia: Popescu – Gîț, Plămadă, Marc, C. Dinu – Șerban, Prejmerean, Alb, Călin, Anișorean – R. Moldoveanu, Jah
Antrenor: Vasile Miriuță

CSC Dumbrăvița: Trifon – Amariei, Gîsă, Zurbagiu, Gladu – Tănase – Martinvo, Nortey, Zaluschi – Toroc, Paulevici
Antrenor: Cosmin Stan

FINAL. Metaloglobus - Ceahlăul 2-1

Metaloglobus: Avram – Kaouadio, Diallo, Caramalău, Sava – Gheorghe, Cruceru, Honciu, Bogdan – Marica, Voicu
Antrenor: Ianis Zicu

Ceahlăul: Krell – Pedro, Vișinar, Forzis, Oltean – Onișa, Akwasi, Moraru – Neicuțescu, Llulaku, P. Petre
Antrenor: Cristi Pustai

FINAL » CSC Șelimbăr - Gloria Buzău 2-1

• ȘELIMBĂR (4-2-3-1): Roșca - Palmeș, Natea, Lumbu, Mitrea - Panos, Tudor - Monea, Soare, Schieb - Hernando
    Antrenor: Claudiu Niculescu
  • GLORIA BUZĂU (4-4-2): Greab - Pashov, Wiktorski, Dobrosavlevici, Nadolu - Trebotic, Șerban, Mihaiu, Brîncoveanu - Dumitru, Radic
    Antrenor: Andrei Prepeliță

Runda cu numărul 7 din Superligă a fost deschisă cu un derby de clasament între două dintre formațiile neînvinse. Mutat la Cisnădie din cauza infrastructurii deficitare din zonă, CSC Șelimbăr a început mai bine și a deschis scorul în minutul 23. Rodri Hernando a tras tare, din unghi.

Buzoienii au egalat în prelungirile primei părți. Nicușor Brîncoveanu (17 ani) a profitat de o gafă a portarului gazdelor și a trimis în poarta lăsată goală. Trupa lui Claudiu Niculescu a obținut victoria datorită aceluiași Rodri Hernando, o lovitură de cap imediat după reluare.

Șelimbăr continuă startul perfect de sezon. Ajunge la 19 puncte în 7 meciuri și este lider autoritar. Sibienii nu au însă drept de promovare.

Mai multe articole de actualitate din Liga 2:

Asta e ultima! Motivul incredibil pentru care clubul din România nu mai vrea să-și plătească jucătorii
SITUAȚIE
Dispare un club de tradiție? „Mai mult ca sigur într-o lună vom retrage echipa”
SITUAȚIE

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni