FOTBAL  »  LIGA 2  »  UTA - SEPSI SF. GHEORGHE 2-1

Se încinge lupta pentru promovare! UTA s-a impus în derby-ul cu Sepsi, 2-1 » Cum arată clasamentul în Liga a 2-a

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 aprilie 2017 10:48

UTA Bătrâna Doamnă s-a impus în fața celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, 2-1, în etapa a 29-a din Liga a 2-a.

Arădenii au început bine meciul, iar în mintul 6, Gligor a marcat din penalty. După 6 minute, Sepsi a egalat prin Issa Thiaw, cu un șut din mijlocul careului.  În finalul primei reprize, Sepsi a ratat un penalty, prin Hadnagy, iar scorul a fost egal la pauză.

În repriza a doua, Adi Petre, vedeta arădenilor, a dus victoria. Atacantul a marcat din 6 metri, cu o lovitură de cap. Până la final, UTA a menținut avantajul și a câștigat derby-ul.

Sepsi este pe locul 2, cu 51 de puncte, iar UTA este pe locul 3, loc de baraj, cu 50 de puncte. Juventus București este lider, cu 66 de puncte.