FOTBAL  »  LIGA 2  »  CF SIBIU

soc la Sibiu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 noiembrie 2007 00:00

Managerul Keul si primarul Johannis sint acuzati ca au distrus fotbalul din oras. Decizia lui Werner Keul de a retrage echipa CF Sibiu din campionat a produs un urias soc in capitala europeana.

Oamenii de fotbal au reactionat, managerul Keul si primarul Joahannis fiind acuzati ca, in loc sa duca echipa in prima liga, au distrus fotbalul. "Este inadmisibil! socant. Stau si ma minunez cum municipalitatea a lasat destinele echipei pe miinile acestui Werner Keul, care nu reprezinta nimic pentru Sibiu! Au ingropat fotbalul. si-au batut joc de tot", a declarat Viorel Hizo, fostul antrenor al formatiei Inter Sibiu, acum la Ceahlaul. "O sa facem malluri sau garaje pe locul stadionului pentru ca sportul nu e interesant! De la cap se impute pestele. Johannis stie bine ca stadionul a ajuns sediu pentru firma lui Keul, iar terenul din spate, spatiu de depozitare.

Johannis n-ar mai trebui sa iasa in oras. si cei de linga primar sint vinovati, pentru c-au acceptat. Astea or fi interesele!", a continuat "Dulaul". Antrenorul i-a indemnat pe sibieni sa ia atitudine, amintind ca, in afara de baschet, nici un sport n-a rezistat in oras.

Stupoare si tristete
Fostul arbitru Aron Huzu, o vreme presedinte al clubului, apoi fortat sa plece de Keul, a reactionat la rindul sau cind a aflat ca gruparea CF Sibiu se desfiinteaza. "E dureros si rusinos unde s-a ajuns. Cred ca Johannis ar trebui sa constientizeze ca si sportul e important. Nu putem sta departe de acest fenomen. Avem nevoie de fotbal", a spus Huzu. "Daca nu sint oameni sa inteleaga fenomenul, nu poti sa faci nimic. Parca mi-a murit un apropiat", a spus si fostul jucator al lui Inter Sibiu, Florin Cotora.

Tilvan ataca
In opinia lui Ovidiu Tilvan, fost jucator la Sibiu si Dinamo, vinovat pentru distrugerea fotbalului e Werner Keul, "un administrator de cont". "Nu stiu cum s-a asteptat cineva sa aiba rezultate. El habar n-avea de fotbal. Nicaieri n-am vazut asa ceva. Se purta cu toata lumea de parca era clubul lui, cind el, de fapt, invirtea banii Primariei!", a spus Tilvan.

"Pata neagra"
si Cristi Pustai, antrenorul echipei Gaz Metan Medias, a reactionat. "Este o pata neagra pe obrazul orasului. Nu se poate ca un oras ca Sibiul sa nu aiba o echipa care sa-l reprezinte. Daca un astfel de oras nu poate sa tina o echipa, eu n-am ce sa mai comentez!", a declarat Pustai. "Sa speram ca acum vor veni acei oameni de fotbal care vor sa sustina fotbalul. Trebuie sa facem ceva", l-a completat Adrian Vasii, antrenorul Nationalei Under 17.


Citește și:
„Păpușa lui Putin” a electrizat Moscova, alături de o legendă: „Revenirea ei este o armă împotriva lumii”
Jocurile Olimpice
„Păpușa lui Putin” a electrizat Moscova, alături de o legendă: „Revenirea ei este o armă împotriva lumii”
Yanis la Rapid? „A venit oferta, dar suma este prea mică” vs „Nu ne interesează jucătorul”
Superliga
Yanis la Rapid? „A venit oferta, dar suma este prea mică” vs „Nu ne interesează jucătorul”
Adrian Mititelu s-a convins: „El e cel mai mare trădător din istoria Craiovei!”
Superliga
Adrian Mititelu s-a convins: „El e cel mai mare trădător din istoria Craiovei!”
Fostul arbitru din Liga 1 spune că a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Ar pregăti o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Special
Fostul arbitru din Liga 1 spune că a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Ar pregăti o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Profit.ro
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează