FOTBAL  »  LIGA 2  »  SEPSI

„Trădătorul” lui Sepsi a semnat cu un alt club după despărțirea de covăsneni

Branislav Ninaj, fundașul central de la Sepsi, s-a transferat. Foto: Imago
Branislav Ninaj, fundașul central de la Sepsi, s-a transferat. Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 01 iulie 2025 13:12 / Actualizat marti, 01 iulie 2025 13:39

Branislav Ninaj (31 de ani) a revenit în țara natală după ce și-a încheiat conturile cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Fundașul central a ajuns la o înțelegere cu Podbrezova, locul 6 în prima ligă a Slovaciei, în stagiunea precedentă.

Stoperul a devenit liber de contract ca urmare a unei clauze care stipula încheierea angajamentului în caz de retrogradare, deși scadența acestuia era iunie 2027.

Radu Naum l-a contrat pe președintele de la Csikszereda, în direct: „Dar de ce vă deranjează? Scrie în lege că nu am voie?”
CSIKSZEREDA
Radu Naum l-a contrat pe președintele de la Csikszereda, în direct: „Dar de ce vă deranjează? Scrie în lege că nu am voie?”

Branislav Ninaj s-a transferat în Slovacia

Slovacul ajuns la Sepsi în 2021 va evolua în tricoul celor de la Podbrezova pentru un sezon, cu posibilitate de prelungire pe încă unul, susțin sursele Gazetei Sporturilor.

Branislav Ninaj a fost acuzat, la fel ca portarul Roland Niczuly, că l-a „sabotat” pe Dorinel Munteanu, într-o perioadă în care echipa covăsneană păstra încă șanse de salvare de la retrogradare.

Fundașul central care a bifat 34 de meciuri în sezonul trecut, marcând o singură dată, într-o partidă cu Oțelul, a părăsit-o pe Sepsi fără menajamente. Laszlo Dioszegi în consideră unul dintre marii vinovați ai contraperformanței ediției 2024-2025.

Domnul Ninaj ne-a servit o lecție, iar de acum o să fim mult mai atenți cu cei pe care îi vom alege să vină și să joace la Sepsi. Însă, v-am spus că voi schimba foaia în relația cu jucătorii. Din cauza lor am sacrificat trei antrenori, iar după retrogradare mulți dintre ei nu știu cum să mă lase în noroi mai repede și să plece de la Sepsi. Și mă deranjează că vor să plece și liberi de contract. Adică noi să ne alegem de pe urma lor cu o retrogradare, dar și fără niciun ban de dacă pleacă de la noi
- Laszlo Dioszegi, pentru Liga2.ro

„Trădătorul” lui Sepsi a semnat cu un alt club după despărțirea de covăsneni
Branislav Ninaj a fost anunțat oficial de FK Zeleziarne Podbrezova

650.000 de euroeste cota de piață a lui Branislav Ninaj, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com

Petrolul l-a căutat, dar fără succes

Branislav Ninaj nu a stat mult pe gânduri după partida cu Unirea Slobozia, cea care i-a fost fatală lui Sepsi, și a revenit în Slovacia.

Liviu Ciobotariu, antrenorul celor de la Petrolul Ploiești, a încercat să ia legătura cu fundașul pentru a-i propune să semneze cu „lupii galbeni”, însă jucătorul cu 250 de partide pentru formația din Covasna a fost de negăsit.

  • Petržalka 1898, Slovan Bratislava, Osmanlıspor, Zilina, Sincan Ankaraspor și Fortuna Sittard sunt cluburile pentru care a mai evoluat Ninaj;

  • Cu Sepsi, a cucerit în 2022 și 2023 cele două Cupe ale României din palmaresul clubului;

„În persoana lui Brano Ninaj câștigăm un jucător care s-a impus constant în campionate străine de calitate. În fiecare echipă în care a evoluat a reușit să-și câștige locul în primul unsprezece, ceea ce vorbește atât despre calitățile lui fotbalistice, cât și despre caracterul său. Chiar și în ultimul sezon a fost o prezență constantă într-un campionat exigent precum cel din România, ceea ce confirmă că vine la Podbrezova ca un jucător foarte valoros.

Cred că se va integra rapid și va deveni un pilon al echipei noastre, va aduce experiență, viziune și calm în defensivă. Braňo nu este doar un fundaș de calitate, ci și o personalitate cu un soi de carismă naturală. Are un potențial de lider care poate conta nu doar pe teren, ci și în vestiar. Desigur, nu vrem să punem presiune excesivă, dar suntem convinși că venirea lui este într-adevăr o veste excelentă pentru clubul nostru”, a declarat Miroslav Poliacek, directorul general al celor de la Podbrezova.

Citește și:
Nae Stanciu, legenda Rapidului, încătușat de polițiști pe bulevardul Dimitrie Pompeiu din București
Superliga
Nae Stanciu, legenda Rapidului, încătușat de polițiști pe bulevardul Dimitrie Pompeiu din București
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
Altele
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
Meci într-un decor pitoresc în România » Gazon acoperit de zăpadă, minge verde și munți de jur-împrejur
Liga 3
Meci într-un decor pitoresc în România » Gazon acoperit de zăpadă, minge verde și munți de jur-împrejur
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Stranieri
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Aplicație populară în România, oprită de BNR
Profit.ro
Aplicație populară în România, oprită de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”

De ce îl sună Radu Naum pe Gigi Becali? Jurnalistul explică în premieră: „Îl cunoaștem pe Donald Trump, da?”


Comentarii (1)
Tikuletz
Tikuletz  •  01 Iulie 2025, 18:42

Nicio paguba pentru fotbalul romanesc. Destul de lent. Jocul lui se rezuma la pasa la portar, colegul cel mai apropiat sau direct in out. O frana de mana trasa pentru orice contraatac.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează