FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OUT

Viitorul Tg. Jiu - Petrolul 1-3 » Ploieștenii se desprind în fruntea grupei B din play-out-ul Ligii 2

Viitorul Tg. Jiu - Petrolul - play-out Liga 2 - etapa 3

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021 17:40 / Actualizat miercuri, 21 aprilie 2021 19:03

Viitorul Tg. Jiu a fost învinsă pe teren propriu de Petrolul Ploiești, scor 1-3, într-o restanță din runda cu numărul 3 a play-out-ului din Liga 2 (grupa B).

Programul complet al play-out-ului din L2

Viitorul Pandurii a deschis scorul în minutul 6, prin Alin Țegle, dintr-o lovitură de la 11 metri. Egalarea a venit în minutul 34, tot de la punctul cu var. Albanezul Armando Vajushi a transformat cu sânge rece. La acțiunea imediat următoare, în minutul 36, Mihai Constantinescu, mijlocașul de 18 ani al „lupilor galbeni”, a fructificat un contraatac, cu un șut plasat de la 16 metri. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+1, de Alexandru Șaim Tudor.

Cu victoria de astăzi, Petrolul se desprinde în fruntea clasamentului din Grupa B de play-out. Ploieștenii au 38 de puncte, 3 peste Viitorul Pandurii, ocupanta poziției secunde.

Runda viitoare, Petrolul se deplasează pe terenul celor de la Unirea Slobozia. Gorjenii primesc vizita lui CSM Reșița.

FINAL » Viitorul Tg. Jiu - Petrolul 1-3

• Au marcat: Țegle 6 / Vajushi 34, M. Constantinescu 36, Tudor 90+1

Live + Statistici

Viitorul Tg. Jiu - Petrolul, echipe de start:

Viitorul Tg. Jiu: Moga - Ciul, Lixandru, Misarăș, Copaci - Buțurcă, Cioiu, Țegle, Gîrbiță - Bădăuță, Paraschiv
Rezerve: Bodea, Buleică, Chiorean, Prejmerean, Buia, Mitrică, Chelariu, Dragu, Vulpe
Antrenor: Cristian Lupuț

Petrolul: Petrolul: Avream – Olaru, Meijers, Lică, Țicu – Mondragon – Constantinescu, Pană, Roige, Vajushi – Buhăescu
Rezerve: Cebotari, Ekollo, Bărboiau, Tudor, Manolache, Nicolae, Arnăutu, Boțogan, Bratu
Antrenor: Octavian Grigore

Stadion: Municipal (Târgu Jiu)
Arbitru: Vasile Buzea / A1: Ovidiu Timar; A2: Călin Cimponeriu

Clasament play-out Liga 2 (grupa B)

• La finalul play-out-ului, vor retrograda din fiecare grupă locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele vor juca un baraj în dublă manşă pentru menținerea în Liga 2.
Situație grea în play-off: „N-am mai văzut niciodată așa ceva” » Jucătorii suferă: „Au copii, facturi de plătit”
PLAY-OFF

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”