FOTBAL  »  LIGA 3  »  ANALIZĂ

3 bătăi de joc din ligile inferioare din România » De la președinți și patroni pictați în haine bizantine în biserică și până la jaful din bani publici cu un microbuz

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 septembrie 2016 11:23

Ligile a II-a și a III-a s-ar închide pe loc dacă ar înceta finanțarea de la autoritățile locale. În "B" și în "C" e vorba despre dispute între edili, printre care mai apare câte un privat .

Ediția de azi a Gazetei Sporturilor prezintă o analiză a echipelor din ligiile inferioare și a modului în care Primăriile susțin cluburile de fotbal.

Printre formațiile din Liga a 3-a, trei dintre ele se remarcă prin "nebunii", precum un stadion cu 5.000 de locuri și nocturnă.

TREI NEBUNII DIN LIGILE INFERIOARE:

1. Flacăra Moreni (L3, S3): La finele lunii martie, primarul Moreniului, Constantin Dinu, a decis ca microbuzul de 16 locuri, primit din bani publici de la Guvern pentru elevii înscriși la Liceul cu profil sportiv, să fie branduit și să fie folosit exclusiv de jucătorii echipei din liga a treia.

1

2. Atletic Bradu (L3, S3): Primăria din Bradu este cercetată de procurorii DNA, după ce primarul Florin Frătică a construit un stadion de 5.000 de locuri cu 1,7 milioane de euro, a făcut un teren sintetic cu 200.000 de euro și a montat stâlpii de nocturnă de 30.000 euro! Localitatea are doar 5.600 de locuitori

2

3. Viitorul Ulmeni (L3, S5): Mircea Covaci, preşedintele echipei de fotbal din localitate, alături de preotul Dumitru Giurgiu s-au pictat alături de sfinți pe peretele bisericii din Ulmeni! Motivul? Donaţiile substanţiale către lăcaşul de cult, făcute în ultimii 20 de ani.

3

Citește în ediția tipărită a Gazetei Sporturilor și pe platforma Gazeta Digitală un material de două pagini și află toate problemele din ligile inferioare și despre Primăriile care se implică în fotbal.

Tot azi exclusiv print:

» Anamaria Prodan, despre un fost mijlocaș al Stelei: "E un afemeiat!". Nu rata partea a treia a interviului

» CFR n-a mai bătut-o pe Steaua la București de când s-a înființat Dinamo!

Save

Save

Save

Save

Save

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (3)
andrei.f
andrei.f  •  21 Septembrie 2016, 12:36

Alo, DNA, aşteptăm să le frecaţi ridichea ăstora care fură banul public !

gerulozaurus
gerulozaurus  •  21 Septembrie 2016, 12:32
Postat de Ciprian Vasile Raiu pe 21 Septembrie 2016, 12:26

Am o intrebare : Ce este rau ca autoritatile locale de a ajuta sportul romanesc ? Normal ca trebuie construite stadioane cu scaune in tribuna doar n-o sa stai in ciulini . Imi doresc sa se dea urgent o lege pentru sport o lege pentru sponsorizare astlfel incat investitorii si companiile multinationale sa poata investi in sportul romanesc si desigur facilitati fiscale.Nu uitati sportul inseamna sanatate

teren sintetic cu 200.000 de euro ? ala nici 10.000 de euro nu costa, autoritatile locale nu ajuta cu nimic sportul romanesc, ci doar fura banii

364013620655921
Ciprian Vasile Raiu  •  21 Septembrie 2016, 12:26

Am o intrebare : Ce este rau ca autoritatile locale de a ajuta sportul romanesc ? Normal ca trebuie construite stadioane cu scaune in tribuna doar n-o sa stai in ciulini . Imi doresc sa se dea urgent o lege pentru sport o lege pentru sponsorizare astlfel incat investitorii si companiile multinationale sa poata investi in sportul romanesc si desigur facilitati fiscale.Nu uitati sportul inseamna sanatate

Vezi toate comentariile (3)
Comentează