FOTBAL  »  LIGA 3  »  BARAJ PROMOVARE

ACS Mostiștea Ulmu – CSA Steaua 0-2 » „Militarii” fac un pas mare către Liga 2 după un meci cu un arbitraj controversat

FOTO; Captură TV Telekom Sport +16   FOTO
FOTO; Captură TV Telekom Sport

Articol de - Publicat sambata, 08 mai 2021 13:25 / Actualizat sambata, 08 mai 2021 17:43

CSA Steaua a făcut azi un pas important spre finala barajului pentru promovarea în Liga 2, după ce a câștigat în turul primei runde, 2-0 pe terenul celor de la Moștiștea Ulmu.

• Returul se va juca pe 15 mai
  • Câștigătoarea acestei dubla va juca în finala pentru promovare cu echipa care se impune în duelul dintre CS Afumați și FCSB 2.a

CSA Steaua, campioana neînvinsă din Seria 4, și-a respectat statutul de favorită în fața celor ACS Mostiştea Ulmu, echipă care a terminat pe locul 2 în Seria 3, dar a avut parte de o primă repriză cu emoții.

După ce gazdele au ratat o ocazie mare prin Stoian, Steaua a deschis scorul. Adrian Ilie a marcat după o fază confuză în careul gazdelor. Fundașul stelist a centrat, iar mingea a fost deviată de un apărător de la Mostiștea Ulmu în propria poartă.

Până la finalul primei reprize, Stoian a mai ratat o ocazie pentru gazde, iar Steaua a avut șansa de a marca prin Zaharia și Nsiah.

Steaua, victorie cu Mostiştea Ulmu

Starul reprizei secunde a produs o fază incredibilă, În minutul 46, arbitrul Eduard Ioniță a dat penalty pentru Steaua, după ce Emilian Pacionel, fostul jucător al celor de la FCSB, a simulat în careul celor de la Mostiștea, plonjând fără ca măcar să fi fost atins.

Tot Pacionel a tranformat fără emoții penalty-ul și a stabilit scorul final, 2-0.

Până la finalul partidei au avut loc alte două faze controversate. În minutul 60, Steaua a cerut eliminarea portarului advers, după ce acesta s-a dat cap în cap cu Enceanu. Arbitrul a dictat fault în atac, iar goalkeeper-ul gazdelor nu a mai putut continua meciul. În minutul 68, Mostiștea Ulmu a rămas în 10, după ce Acasandrei a văzut al doilea cartonaș galben. Faza a fost una confuză, jucătorul și staff-ul gazdelor protestând pentru că nu știau când a primit fundașul primul cartonaș.

După eliminare, Steaua a căutat golul trei, dar nu a putut marca, iar Mostiștea Ulmu nu a avut forța să reducă din diferență. Scor final 2-0, iar Steaua e cu un pas în finala barajului de promovare, unde ar putea da peste FCSB 2.

VIDEO Jucătorii de la CSA Steaua s-au bucurat împreună cu suporterii pentru victoria cu Ulmu

Bere și pizza pentru Steaua

În minutul 80, reprezentanți ai Stelei au fost surprinși cărând spre vestiare mai multe cutii cu pizza și două baxuri de bere către vestiarul echipei lui Daniel Oprița.

Rezumatul meciului ACS Mostiștea Ulmu – CSA Steaua 0-2:

ACS Mostiștea Ulmu – CSA Steaua București 0-2

• Au marcat: Ad. ilie 10, Pacionel 47-pen
  • min. 90+5: Final de meci
  • min. 80: Meciul a scăzut în intesitate. Gazdele nu mai au forța să marcheze, în timp ce Steaua e mulțumită cu scorul înregistrat
  • min. 70: Huiban a șutat din colțul careului, dar portarul gazdelor a respins în corner
  • min. 68: Roșu pentru Mostiștea Ulmu! Acasandrei vede al doilea cartonaș galben după un fault în marginea careului. Jucătorul a protestat întrebându-l pe arbitru când a primit primul cartonaș galben
  • min. 62: Moștiștea Ulmu schimbă portarul, după ce Răduță s-a ciocnit cu Enceanu, lovindu-se la cap și nu a mai putut continua meciul
  • min 47: GOOL STEAUA! Pacionel transformă fără emoții penalty-ul
  • min 46: Penalty pentru Steaua.  Arbitrul Eduard Ioniță dictează un penalty după o fază incredibilă, în care Pacionel a căzut fără să fie atins de vreun adversar
  • min 46: A început repriza a doua. Steaua face o dublă schimbare: Răsdan șI Mihăescu intră în locul lui Zaharia și Nsiah.
  • min. 45: Pauză
  • min 44: Nshiah trage de la 20 de metri, dar mingea se duce pe lângă poarta gazdelor
  • min. 32: Iulian Ilie a pătruns spectaculos în careul Stelei, a căzut după un duel cu un adversar și a cerut penalty, dar arbitru a lăsat jocul să continue
  • min. 25: Zaharia reia de la 12 metri, dar mingea se duce mult peste poarta gazdelor
  • min 19: Încă o ratare pentru gazde. Stoian a reluat cu capul din 6 metri, dar mingea s-a dus puțin peste poartă
  • min. 13: Ocazie pentru Moștiștea Ulmu. Milea a primit o pasă în adâncime, l-a lobat pe portarul stelist, dar mingea s-a dus peste poartă
  • min. 10 GOOL STEAUA! Adrian Ilie marchează pentru Steaua, după o fază confuză în careul gazdelor.  Fundașul stelist a centrat în careu, iar mingea a fost deviată de un apărător de la Mostiștea Ulmu în propria poartă
  • min. 3: Prima ocazie a meciului. Stoian a reluat de la 6 metri, pe spate, dar portarul Bălbărău a respins în corner
  • min. 1: A început meciul.
  • Partida se joacă pe teren sintetic
  • În jurul terenului sunt și câteva zeci de fani steliști, care fac galerie pentru echipa lui Oprița

VIDEO Fanii Stelei, show înainte de meci

Echipele de start:

Moștiștea Ulmu: Răduță - Gheorghe, Acasandrei, Leafu, Niculae – Ilie, Tăbăcariu, Chirică, Milea – Stoian, Ionică
Rezerve: Meila, Lixandru, Dogaru, Roșu, Mihai Șt. Radu, S. Radu, Mihai, Romanescu
Antrenor: Vlad Ștef

CSA Steaua: Bălbărău – Călințaru, Wallace, Bactar, Ilie – Nsiah, Enceanu, Bărbulescu, Zaharia – Huiban, Pacionel
Rezerve: Mușat, Neacșu, Băjenaru, Răsdan, Vlad, Mihăescu, Mihalache, Nicolae, Morariu
Antrenor: Daniel Oprița

Arbitru: Ioniță Eduard / Asistenți: Vişan Florian, Vlase Daniel
Stadion: Baza sportivă Academia Ilie Năstase (ex-Voinţa) (Bucureşti)

Meciurile din barajul de promovare în Liga 2

Vineri, 7 mai

• B5: Corona Brașov – ACSO Filiași 1-0 (Marian Cristescu 73)

Programul finalelor barajului de promovare

În runda a doua, câștigătoarele din prima rundă se vor înfrunta în sistem tur-retur, pe 22 și 29 mai, iar echipele învingătoare vor promova în Liga 2.

• Învingătoarea B2 v Învingătoarea B1
  • Învingătoarea B4 v Învingătoarea B3
  • Învingătoarea B6 v Învingătoarea B5
  • Învingătoarea B8 v Învingătoarea B7
  • Învingătoarea B10 v Învingătoarea B9

VIDEO Ultrașii CSA Steaua, spectacol pirotehnic la aniversarea a 35 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor

Citește mai multe știri din Liga 2:

Dunărea Călărași - Rapid 3-2 » Rezultat miraculos în play-off, după două goluri inventate de arbitru și două penalty-uri neacordate!

Mihai Iosif, „la cald”: „Acum se văd caracterele! În 2015 promovam cu o felie de salam”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”