FOTBAL  »  LIGA 3  »  SCENOGRAFIE

VIDEO + FOTO Scenografia ultrașilor români din Liga 3 a făcut înconjurul lumii: „In vino veritas”

Articol de - Publicat duminica, 14 aprilie 2024 19:44 / Actualizat luni, 15 aprilie 2024 00:31

SSU Politehnica Timișoara și CS Phoenix Buziaș au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 3 a play-off-ului Seriei 8 din al treilea eșalon. Galeria gazdelor a afișat o scenografie inedită.

Poli Timișoara a luat-o de la capăt, din Liga 3. Formația pregătită de Paul Codrea ocupă locul secund în play-off, după FC Bihor, și e aproape sigură că va merge la barajul de promovare.

FOTO. Scenografie inedită pregătită de Peluza Sud Timișoara: „In vino veritas”

+8 FOTO

Cum noua arenă din oraș încă e la stadiul de proiect, Poli își joacă meciurile de acasă pe stadionul „Electrica”. Peluza Sud este prezentă la fiecare meci. A fost și la cel cu Buziaș, când a afișat o scenografie specială. Imaginile au fost preluate și de marile comunități ultras din lume.

Meciul a început cu bannerul „Nu-i drum mai frumos decât calea ultras” și a continuat cu o imagine inedită. Au fost desenate mai multe sticle de vin, fiecare conținând un mesaj special. Titlul a fost „In vino veritas”.

Ultrașii au aprins și mai multe fumigene, meciul fiind întrerupt mai multe minute din cauza problemelor de vizibilitate, potrivit Press Alert.

VIDEO. Peluza Sud Timișoara, show la meciul cu Phoenix Buziaș

Nu am reuşit să spargem nuca asta. Pentru noi se dovedeşte a fi foarte tare. Dar meciul a fost ciudat, am început rău, am avut câteva ocazii, nu am reuşit să marcăm. Ei au marcat la o situaţie un pic întâmplătoare. Noi am fost haotici în prima repriză şi nu am putut să ne facem jocul nostru colectiv.

În repriza a doua cred că s-a văzut o altă faţă a echipei. Echipa a jucat bine, am întors rezultatul şi din păcate a fost o greşeală colectivă şi nu am reuşit să câştigăm. Dar eu îi felicit pe băieţi pentru efort. Până la urmă mai punem un punct peste Peciu, chiar dacă nu am câştigat ne ducem la cinci puncte.
- Paul Codrea, antrenor Poli Timișoara

Apel umanitar pentru Ionuț Șerban! » Detalii despre starea fostului dinamovist
CAUZĂ
„A tras cu pistolul pe stradă!” » Amintiri geniale cu omul numărul 1 al unei echipe de tradiție: „A venit cu o geantă de bani: «Ia, bă, țărane!»”
PRIETENII LUI OVIDIU

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”