FOTBAL  »  NATIONALA  »  CANTONAMENT

Alibec a intrat în vizorul a două cluburi importante din Germania și Rusia

Articol de - Publicat duminica, 22 mai 2016 00:00

Alibec ar fi în vizorul unor formații importante din Germania și Rusia, iar Astra a refuzat recent o ofertă de 2,5 milioane de euro din Franța.

Înainte de a afla dacă merge sau nu la Euro din pricina problemelor de la mână, Alibec mai are de rezolvat o ecuație vitală: unde va evolua din sezonul viitor?

Golgeterul Astrei mai are contract cu campioana încă doi ani și jumătate, până în decembrie 2018. Dar parcursul din Liga 1 și titlul obținut cu trupa din Giurgiu l-au transformat într-un nume atractiv pe piața externă. Iar ofertele nu încetează să apară la club.

Portalul fanatik.ro a anunțat ieri că Wolfsburg ar fi dispusă să ofere 4,5 milioane de euro pentru Alibec și să-i asigure un salariu anual brut de 1,2 milioane de euro.

Pe pista Lucescu

Ar exista însă o alternativă: Zenit St. Petersburg! Iar soluția ar fi legată de posibila sosire pe Neva a lui Mircea Lucescu, aflat la final de aventură pe banca lui Șahtior. Rușii ar plăti însă doar 2,2 milioane de euro, iar jucătorului i-ar propune un contract pe doi ani. Cotele financiare ar fi însă sub ce ar putea veni din Germania.

Astra a refuzat recent o ofertă din Franța pentru Alibec. O recunoaște directorul general Petre Buduru: "A fost vorba despre o propunere de 2,5 milioane de euro, pe care domnul Niculae a respins-o. Nu vă pot preciza clubul și nici nu mai are importanță atâta vreme cât nu s-a concretizat nimic".

26de meciuri a evoluat Alibec pentru Astra în ultimul campionat, marcând 16 goluri

1.700.000 €e cota lui Alibec pe siteul de specialitate transfermarkt.de

Citește și:
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Superliga
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Petrecerea Craiovei s-a mutat pe malul lacului! Mihai Rotaru, scandări cot la cot cu jucătorii
Superliga
Petrecerea Craiovei s-a mutat pe malul lacului! Mihai Rotaru, scandări cot la cot cu jucătorii
David Matei, interviu alături de părinți: „Îi iubesc, sunt tot ce am!” + „Poate îmi va face o surpriză domnul Hagi”
Superliga
David Matei, interviu alături de părinți: „Îi iubesc, sunt tot ce am!” + „Poate îmi va face o surpriză domnul Hagi”
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Superliga
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Profit.ro
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (28)
crotalie
crotalie  •  22 Mai 2016, 09:32

Alibec e un jucator slab daca avea valoare ar fi jucat la echipa lui nea Gigi care e om bun si a demonstrat inclusiv faptic adica la echipa non-campioana si ne-am dat seama imediat. Am avut si avem cea mai principala galerie. Hei, hei !

pol1iasi
pol1iasi  •  22 Mai 2016, 09:27
Postat de ovidiu_3003 pe 22 Mai 2016, 09:13

...cine l crede pe Buduru ?

salut ! azi cel mai bun sa invinga, iar cel mai bun sper sa fie IASUL :)

titiduru22
titiduru22  •  22 Mai 2016, 17:27
Postat de khal_37 pe 22 Mai 2016, 14:51

,,Alibec ar fi în vizorul unor formații importante din Germania și Rusia, iar Astra a refuzat recent o ofertă de 2,5 milioane de euro din Franța.'' Domnule Gafiuc, codul deontologic al ziaristului zice asa: ARTICOLUL 1 Ziaristul are datoria primordiala de a relata adevarul, indiferent de consecintele ce le-ar putea avea asupra sa, obligatie ce decurge din dreptul constitutional al publicului de a fi corect informat. ARTICOLUL 2 Ziaristul poate da publicitatii numai informatiile de a caror veridicitate este sigur, dupa ce in prealabil le-a verificat, de regula, din cel putin 2 surse credibile. ARTICOLUL 3 Ziaristul nu are dreptul sa prezinte opiniile sale drept fapte. Stirea de presa trebuie sa fie exacta, obiectiva si sa nu contina pareri personale. Care parte nu ati inteles-o?????

Il vrei la FC Domnesti ???

Vezi toate comentariile (28)
Comentează