FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD 1-1

Gata cu euforia calificării » Andrei Burcă avertizează după egalul României: „Trebuie să ne trezim”

Andrei Burcă, în România - Irlanda de Nord 1-1 +43   FOTO
Andrei Burcă, în România - Irlanda de Nord 1-1

Articol de - Publicat sambata, 23 martie 2024 08:26 / Actualizat sambata, 23 martie 2024 08:47

România - Irlanda de Nord 1-1. Andrei Burcă (30 de ani), fundașul naționalei, a oferit prima reacție după egalul din prima partidă amicală după calificarea la Campionatul European.

Burcă a văzut un cartonaș galben în minutul 21 și a fost înlocuit de selecționerul Iordănescu în minutul 75 cu Bogdan Racovițan.

Edi Iordănescu, mesaj direct pentru Ianis Hagi: „Nu poate să continue așa!” + Avertisment frontal: „Altfel, ești zdrobit!”
ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD 1-1

Burcă a fost în asentimentul colegilor săi: România a primit gol la singura fază periculoasă a nord-irlandezilor, care au preferat să se apere tot meciul. Apărătorul a tras și un semnal de alarmă în contextul în care Euro este din ce în ce mai aproape.

Andrei Burcă, după remiza naționalei României: „În repriza a doua nu au avut nicio șansă”

„Suntem supărați că nu am câștigat. Trebuie să ne trezim puțin. Au trecut câteva luni de la meciul cu Elveția. La antrenamente am fost bine. Trebuie să fim conștienți că nu am făcut un meci bun.

La gol ne-au prins pe contraatac. A fost vina întregii apărări. Au ajuns prima dată la poartă și au dat gol. S-au apărat bine pe zona centrală. În repriza a doua nu au avut nicio șansă.

Noi avem de muncit. Trebuie să fim conștienți ce partidă am făcut în această seară. Am fost alții în toamnă. Acum nu știu ce a intervenit. Și adversarul a fost bun.

Încercăm să ne facem cât mai bine treaba pentru că în Germania nu ne așteaptă nimeni. E bine că a venit acest duș rece acum. Suntem dezamăgiți pentru că au venit fanii într-un număr atât de mare la stadion.

Trebuie să jucăm la fel cum am făcut în preliminarii și să rămânem cu picioarele pe pământ”, a declarat Burcă, la finalul partidei.

Pentru România urmează amicalul cu Columbia, care va avea loc marți, 26 martie, de la 21:30 și se va disputa în Spania.

VIDEO. România - Irlanda de Nord 1-1 » Imagini de la finalul meciului cu tricolorii mulțumind publicului

Cum a justificat selecționerul cea mai curioasă decizie luată cu Irlanda de Nord: „Dacă nici acum, atunci când?”
Atenție, Edi! Columbia învinge Spania și ajunge la 20 de meciuri la rând fără înfrângere înaintea meciului cu România