FOTBAL  »  NATIONALA  »  CUPA MONDIALĂ

EXCLUSIV Înainte de baraj, Andrei Rațiu a numit adversarele pe care le vrea la Cupa Mondială: „Întotdeauna am vrut să joc cu el”

Andrei Rațiu a spus ce adversare vrea la Cupa Mondială // foto: GSP
Andrei Rațiu a spus ce adversare vrea la Cupa Mondială // foto: GSP

Articol de , - Publicat vineri, 05 decembrie 2025 15:46 / Actualizat vineri, 05 decembrie 2025 17:13

Andrei Rațiu (27 de ani), fundașul dreapta de la Rayo Vallecano și al naționalei României, a spus în dialogul cu GSP.ro care sunt cele 3 echipe pe care și-ar dori ca „tricolorii” să le întâlnească în cazul unei calificări la Cupa Mondială din 2026.

Vineri, 5 decembrie, începând cu 19:00, România va afla care sunt cele 3 echipe pe care le poate întâlni la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic. Pentru a fi acolo, elevii lui Mircea Lucescu trebuie să o elimine pe Turcia, apoi pe câștigătoarea duelului Kosovo - Slovacia.

VIDEO. Ce adversare își dorește Andrei Rațiu la Cupa Mondială

Din prima urnă, Rațiu a ales-o pe Brazilia, națională cu cele mai multe Mondiale câștigate, 5 la număr.

Din urnele doi și trei, apărătorul a ales adversare mai accesibile pentru „tricolori”, Senegal și Arabia Saudită. La tragerea la sorți, România va fi în urna a patra.

„Foarte multe și bune în prima urnă. Cred că Brazilia mi-ar plăcea. Pentru că are jucători de top și întotdeauna mi-ar fi plăcut să joc contra lui Neymar. Plus cu Vini și cu toți. Sunt foarte buni și ar fi un meci foarte greu pentru noi, dar foarte frumos. Ar fi frumos un România - Brazilia, la Guadalajara, ca în 1970.

Din a doua cred că aș alege Senegal, pentru că joacă colegul meu de echipă, Pathe Ciss, și ar fi foarte frumos contra lui. Încă nu am vorbit cu el, încă nu se știe. Din a treia aș alege Arabia Saudită, fotbalul de acolo a crescut foarte mult. Ar fi un meci incredibil cu Brazilia, ne-am bucura cu toții”, a spus Andrei Rațiu, pentru GSP.ro.

Urna 1:

  • Spania, Argentina, Franța, Anglia, Brazilia, Portugalia, Olanda, Germania, Belgia + cele trei gazde: Mexic, Canada, SUA

Urna 2:

  • Croația, Maroc, Columbia, Uruguay, Elveția, Japonia, Senegal, Iran, Coreea de Sud, Ecuador, Austria, Australia

Urna 3:

  • Norvegia, Panama, Egipt, Algeria, Scoția, Paraguay, Tunisia, Coasta de Fildeș, Uzbekistan, Qatar, Arabia Saudită, Africa de Sud

Urna 4:

  • Iordania, Capul Verde, Ghana, Curacao, Haiti, Noua Zeelandă, Play-off european A, Play-off european B, Play-off european C (posibil România), Play-off european D, Play-off FIFA 1, Play-off FIFA 2

Citește și:
Pleacă de la FCSB! Ultimele decizii ale lui Gigi Becali l-au convins să își caute o altă echipă » Sunt negocieri tot în Superliga
Superliga
Pleacă de la FCSB! Ultimele decizii ale lui Gigi Becali l-au convins să își caute o altă echipă » Sunt negocieri tot în Superliga
Boluspor - Alanyaspor, în Cupa Turciei » „DUBLĂ” Ianis Hagi
Campionate
Boluspor - Alanyaspor, în Cupa Turciei » „DUBLĂ” Ianis Hagi
Hermannstadt a luat decizia în cazul lui Dorinel Munteanu, după eșecul brutal cu Rapid
Superliga
Hermannstadt a luat decizia în cazul lui Dorinel Munteanu, după eșecul brutal cu Rapid
Predau armele?! Prima echipă care admite că „n-o să se năruie cerul dacă nu ajungem în play-off”
Superliga
Predau armele?! Prima echipă care admite că „n-o să se năruie cerul dacă nu ajungem în play-off”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (5)
nicasdfghjklpoiuytre
nicasdfghjklpoiuytre  •  06 Decembrie 2025, 11:15

Nu se visează campion mondial se poate , de bate Turcia și incă o schipă apoi câștigă grupa bate in optimi ,sferturi, semifinală, finala și gata sa trezit din somn .

camcam
camcam  •  06 Decembrie 2025, 10:22

tipic romanesc , te bate acasa bosnia ,te chinui cu cipru si vrei sa bati in infernul din istanbul ... vai mama noastra ! sa ajungi sa joci cu brazilia trebuie sa areti ceva ,la cum jucam derbiurile noastre sunt cu cipru , luxemburg,bulgaria ,cele din urna 3 a

patrutreitrei
patrutreitrei  •  05 Decembrie 2025, 19:22

Vezi, că mai înainte ai meci cu desculții de turci.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează