FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO 2016

Ce urmează pentru naționala României » Cînd se anunță lotul pentru EURO și ce amicale vor mai avea tricolorii + decizia luată de organizatorii CE

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 decembrie 2015 12:54

Selecţionerul Anghel Iordănescu ştie deja cîteva elemente importante legate de turneul final.

Astfel, lotul de 23 de jucători cu care va ataca Euro va trebui să fie comunicat cel mai tîrziu pe 30 mai.

Cu o zi înainte, cluburile vor fi obligate să elibereze jucătorii. De asemenea, echipele vor trebui să ajungă în Franţa cu minimum 5 zile înaintea primei partide, iar pe teritoriul Hexagonului vor fi interzise amicalele cu o lună înainte startul CE, organizatorii dorind să individualizeze clar în public durata competiţiei continentale.

România se află în Grupa A, cu Franța, Albania și Elveția. România joacă în meciul de deschidere împotriva Franței pe Stade de France în data de 10 iunie.

Meciurile noastre:

10 iunie Franța - România (Stade de France, Saint-Denis)
15 iunie România - Elveția (Parc des Princes, Paris)
19 iunie România - Albania (Stade des Lumieres, Lyon)

În perioada ianuarie - februarie, România va efectua un cantonament, în care iordănescu va testa doar jucători din Liga 1 și va efectua mai multe partide amicale.

Pe 26 martie, România va juca un amical cu Spania, dar FRF mai vrea să organizeze mai multe partide amicale, cu adversare puternice, pînă la startul turneului final. 

"Va urma cantonamentul de dinainte de EURO și sînt mari șanse să mergem în Austria, unde trebuie să avem două partide amicale. În jurul datei de 5 iunie vom disputa un alt meci de verificare, în România" Răzvan Burleanu, președinte FRF

GRUPELE COMPLETE de la euro 2016:

Grupa A: Franța, ROMÂNIA, Albania, Elveția
Grupa B: 
Anglia, Rusia, Țara Galilor, Slovacia
Grupa C:
Germania, Ucraina, Irlanda de Nord, Polonia
Grupa D:
Spania, Cehia, Turcia, Croația
Grupa E:
Belgia, Italia, Irlanda Suedia
Grupa F:
Portugalia, Islanda, Austria, Ungaria

Citește și:
HORROR! Rapidistul Antoine Baroan și-a rupt piciorul chiar la debutul pentru noua echipă » Imagini greu de privit
Campionate
HORROR! Rapidistul Antoine Baroan și-a rupt piciorul chiar la debutul pentru noua echipă » Imagini greu de privit
Becali l-a văzut la joc și i-a dublat salariul: „Promisiunea e următoarea”
Superliga
Becali l-a văzut la joc și i-a dublat salariul: „Promisiunea e următoarea”
Cristi Chivu are oferta pe masă! Șefii lui Inter s-au hotărât după 8 luni: ce salariu va avea
Campionate
Cristi Chivu are oferta pe masă! Șefii lui Inter s-au hotărât după 8 luni: ce salariu va avea
Șumudică s-a dus „glonț” la Benzema, apoi a izbucnit în conferință: „N-au ce căuta aici!”
Campionate
Șumudică s-a dus „glonț” la Benzema, apoi a izbucnit în conferință: „N-au ce căuta aici!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (8)
luciann
luciann  •  13 Decembrie 2015, 13:39
Postat de tiberiu033 pe 13 Decembrie 2015, 13:36

LOTUL SE STIE ...TOATA ECHIPA CHIRIASILOR DIN PITESTI =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) .... VREM PRIMA CASA PENTRU FCSB !!!! .... NEA JIJI FA BRE UN IMPRUMUT PENTRU TINERII CASATORITI FCSB !!! ....S-A MARITAT STEAUA IN PITESTI :)))))))))))))))))))))) ..CU OCHIUL LUI DOBRIN :)))))))))))))))))

Suntem peste tot acasa! :)))

hagiviitorulromaniei
hagiviitorulromaniei  •  13 Decembrie 2015, 14:15
Postat de ando89 pe 13 Decembrie 2015, 14:11

Aproape cum mi-am dorit, pe 10 iunie voi fi pe stadion. Ziceam Austria, dar mai bine elvetienii, pe astia nu i-am suferit chiar niciodata, sunt prea ciudati pentru mine:))

Mergi cu Anghelache? Este specialist in valuta tarii depozitata in Elvetia!

luciann
luciann  •  13 Decembrie 2015, 14:06
Postat de hagiviitorulromaniei pe 13 Decembrie 2015, 13:44

Prima calificare româneasca la un turneu final la care nu jucat niciun păcălici de la Dinamo.

Batem Albania 1 si Albania 2 si mergem mai departe! :)

Vezi toate comentariile (8)
Comentează