NATIONALA  ·  ROMÂNIA

Cosmin Contra a anunțat lotul lărgit pentru „dubla” cu Norvegia și Malta » Iulian Cristea și Ionuț Radu, marile surprize

Vineri, 17 Mai

Selecționerul Cosmin Contra a anunțat lista lărgită de jucători care vor face parte din lotul naționalei pentru „dubla” cu Norvegia și Malta din luna iunie, meciuri care contează pentru preliminariile EURO 2020.

Marile surprize sunt reprezentate de prezențele fundașului Iulian Cristea de la FCSB și portarului Ionuț Radu de la Genoa, ambii fiind la debutul în echipa mare în cazul în care vor fi păstrați pe lista finală.

iulian cristea
Iulian Cristea

Cei 30 de jucători convocați pe lista lărgită

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes, 59/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj, 8/1), Romario Benzar (FCSB, 15/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 34/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 35/0), Cosmin Moți (Ludogorets, 15/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Iulian Cristea (FCSB, 0/0), Alin Toșca (PAOK, 15/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS, 9/0)

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 42/5), Dorin Rotariu (Astana, 9/1), Ciprian Deac (CFR Cluj, 19/4), Dennis Man (FCSB, 3/0), Tudor Băluță (FC Viitorul, 4/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 16/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS, 4/0), Dan Nistor (Dinamo, 1/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 7/0), Alexandru Maxim (Mainz, 34/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 30/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 3/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 31/10), George Țucudean (CFR Cluj, 9/3), George Pușcaș (Palermo, 6/2)

Naționala va întâlni Norvegia, la Oslo, pe 7 iunie, ora 21:45 (ora României), urmând ca pe 10 iunie, de la aceeași oră, 21:45 (ora României), să joace în Malta, în deplasare.

CLASAMENT  ACTUALIZAT

clasament romania

REZULTATE + PROGRAM GRUPA F

S-au jucat pe 23 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1
26 martie 2019: Malta – Spania 0-2, Norvegia – Suedia 3-3, România – Feroe 4-1
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

Comentarii (17)

remarque  •  18 Mai 2019, 08:15
Postat de emil1986 pe 17 Mai 2019, 15:45

Te pricepi la sportul ăsta așa cum mă pricepi eu să evaluez câte karate au diamantele. Fugi cu cercul.

diamantul are carate. Karate e altceva

coriolanus  •  17 Mai 2019, 20:32
Postat de magic4ever pe 17 Mai 2019, 20:27

Daca si Iulian Cristea este fotbalist de nationala...s-a transferat la FCSB si hop la nationala...cand juca la Gaz Metan nu il vedea Contra cum evolueaza, a explodat la FCSB ? Asa a fost si cazul Budescu...juca super bine la Astra si facea performanta cu Sumudica si nu il baga in seama selectionerul...cum s-a transferat la FCSB a fost bun si pentru nationala...macar la el a fost selectia pe bune, dar merita sa fie convocat de cand evolua la Astra.

Pai nu poate sa il ia pe Klimavicius.. Ca a jucat deja la nationala lui.. Minte de rinamovist incuiat

magic4ever  •  17 Mai 2019, 20:27

Daca si Iulian Cristea este fotbalist de nationala...s-a transferat la FCSB si hop la nationala...cand juca la Gaz Metan nu il vedea Contra cum evolueaza, a explodat la FCSB ? Asa a fost si cazul Budescu...juca super bine la Astra si facea performanta cu Sumudica si nu il baga in seama selectionerul...cum s-a transferat la FCSB a fost bun si pentru nationala...macar la el a fost selectia pe bune, dar merita sa fie convocat de cand evolua la Astra.

Vezi toate comentariile (17)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga Elitelor

Craiova U19 - Viitorul U19

Digi 2
12:00 Fotbal, Liga 2

Chindia Târgoviște - Metaloglobus

Digi 1, Telekom 3
12:00 Fotbal, Liga Elitelor

Banatul Timișoara U17 - FCSB U17

Digi 3
13:00 Fotbal, la Liga

Real Madrid - Betis

Digi 2, Telekom 1
13:30 Fotbal, Serie A

Chievo - Sampdoria

Digi 4, Telekom 2
14:00 Tenis, WTA

Finala Turneului de la Roma

Digi 1
16:00 Fotbal, Serie A

Empoli - Torino

Telekom 2
16:00 Ciclism

Turul Italiei

Eurosport
16:45 Baschet M

CSMU Craiova - BC CSU Sibiu

Digi 4
17:00 Fotbal, Liga 1

Voluntari - Dunărea Călărași

Digi 1, Telekom 3, Look
17:00 Tenis, ATP

Finala Turneului de la Roma

Digi 3
17:15 Fotbal, La Liga

Eibar - Barcelona

Digi 2, Telekom 1
19:00 Fotbal, Serie A

AC Milan - Frosinone

Digi 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Başakşehir

Look Sport
20:30 Fotbal, Liga 1

FCSB - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Serie A

Juventus - Atalanta

Digi 3, Telekom 2
21:30 Fotbal, Serie A

Napoli - Inter

Digi 2, Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

Play-off