FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Cristi Chivu, despre eliminarea României de la Euro 2024: „Chiar credeam”

Cristi Chivu, foto: Imago Images +44   FOTO
Cristi Chivu, foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2024 21:58 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 22:06

Cristi Chivu (43 de ani), fostul căpitan al echipei naționale, a analizat parcursul României la Euro 2024. „Tricolorii” au fost eliminați de Olanda în optimi, scor 0-3, iar fostul jucător este convins că naționala mai are mult de muncă până să ajungă la cel mai înalt nivel.

Fostul internațional a tras și un semnal de alarmă după acest parcurs. Jucătorii echipei naționale au suferit din punct de vedere fizic. A apreciat faptul că naționala a rezistat până spre finalul meciului, atunci când a primit două goluri. Malen a înscris o „dublă” în minutele 83 și 90+3 și a stabilit scorul final.

Verdictul lui Cristi Chivu, după România - Olanda 0-3: „Avem carențe mari”

„Ne-au bătut pe valoare individuală, pe o ambiție generată și o putere pe care o au. Olandezii sunt obișnuiți să joace în momente-cheie, în meciuri decisive. Noi nu suntem obișnuiți cu meciuri de acest nivel. Nu știm cum să le tratăm. Rămâne oricum un turneu final mult peste așteptări.

Aceste realizări ne dau speranță pentru un viitor mai bun, cu calificări consecutive la turnee finale. Nu vreau să intru în detalii despre cum a fost pregătit meciul. Avem carențe mari din punct de vedere fizic. Ei joacă la fiecare doi ani la turnee finale. Asta s-a văzut și ieri. Noi am încercat să facem pressing. Din păcate, ne-au dat gol. Scade încrederea, entuziasmul. Nu ar trebui să se întâmple lucrul ăsta.

+39 FOTO

Adversarul începe să trăiască momentul favorabil. Am luat ultimele două goluri în ultimele minute. E lăudabil pentru că am rezistat. Chiar credeam că poate-poate dăm gol. A fost un turneu bun făcut”, a declarat Cristi Chivu, la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digisport.

Chivu a fost căpitanul României la singurul succes din istorie împotriva reprezentativei Olandei, care a avut loc în timpul preliminariilor Campionatului European din 2008. România s-a impus cu 1-0 grație golului marcat de Dorin Goian, în urma unei lovituri libere executate chiar de Cristian Chivu.

A strâns 75 de selecții pentru naționala României și a marcat 3 goluri. El a participat la două turnee finale în tricolor: Euro 2000 și Euro 2008.

Match Preview » FCSB - Corvinul Hunedoara, Supercupa României

Citește și:
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Tenis
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Superliga
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Superliga
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
Haha1989
Haha1989  •  03 Iulie 2024, 22:48

Gândire total greșită, cum să progresezi dacă te mulțumești cu puțin! Ce performanta? Care e? În toate meciurile am jucat ca o echipa mica posesie inferioara, pase greșite multe, doar câteva contraatacuri. Jucători mediocrii care într-adevăr au luptat, doar atât. Cu sloganuri nu faci performanta! Spania s-ar mulțumi cu asa putini? Asa nu vei progresa!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează