FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD, AZI, 21:45, TVR 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Cu Anglia ne-am distrat, alb-verzii sînt sperietori! » Irlanda de Nord este singura naţională britanică împotriva căreia avem palmares negativ

Duel Dan Petrescu - Le Saux din 1998, 2-1 pentru noi la Mondialul francez

Articol de - Publicat vineri, 14 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 13 noiembrie 2014 21:27

Englezii, scoţienii sau galezii, "victime" preferate de "tricolori", nu-şi au corespondent şi în adversara de azi, care ne-a bătut de 3 ori din 4 întîlniri.

România are amintiri frumoase cu britanicii. Două calificări din grupe, la CM 1998 şi CE 2000, egaluri de zile mari pe Wembley cu Anglia. Şi Scoţia, şi Ţara Galilor au fost mai mereu subordonate de "tricolori". Nu şi Irlanda de Nord! În afară de înfrîngerea mult dezbătută de acum 29 de ani, ai noştri mai au două meciuri pierdute şi un singur succes.

I-am bătut acum 8 ani
Singura noastră victorie împotriva nord-irlandezilor a venit într-un amical din 2006. Atunci, într-un turneu în Statele Unite, elevii lui Piţurcă s-au impus cu 2-0, marcatori Buga (7) şi Daniel Niculae (11).

Deşi au trecut doar 8 ani, în echipa României nu mai există nici măcar un jucător de-atunci. Mulţi, precum Iencsi, Pompiliu Stoica, Opriţa, Şoavă sau Bădoi, s-au retras. Irlanda de Nord îi păstrează pe Lafferty şi McAuley.

Top 3 meciuri împotriva britanicilor
- Ţara Galilor - România 1-2, 17 noiembrie 1993: "tricolorii" obţineau calificarea la turneul final al CM 1994 după un joc plin de emoţii. Bodin a ratat un penalty la 1-1, Răducioiu a înscris golul de 2-1 în minutul 83
- România - Anglia 2-1, 22 iunie 1998: ai noştri învingeau în ultimul minut al partidei de CM 1998, graţie reuşitei lui Dan Petrescu, şi se calificau în "optimi"
- România - Anglia 3-2, 20 iunie 2000: reuşita din penalty semnată de Ionel Ganea (89) ne-a dus în "sferturile" CE, cea mai bună prezenţă din istoria noastră la un Euro