Alte știri din fotbal
„Rotaru o să ia titlul când o să învie tata!” » Atac dur la adresa Craiovei înainte de play-off
0
Metaloglobus - UTA, debut pentru Bratu pe banca trupei din Pantelimon » Cum arată echipele probabile + cele mai tari cote
0
7 meciuri se joacă sâmbătă în Liga 2 » 5 echipe luptă pentru ultimele 3 locuri din play-off: Clasamentul ACUM
1
Procurorii au făcut apel în cazul lui Kader Keita
1
Știri din fotbal internațional
PSG, învinsă pe teren propriu de Monaco » Se strânge lupta la titlu în Ligue 1
1
Ce ghinion! Ionuț Radu, învins decisiv de Real Madrid printr-o deviere în prelungiri!
3
Bayern Munchen - Borussia Monchengladbach 4-1 » Bavarezii se desprind în fruntea clasamentului din Bundesliga
0
Robert Lewandowski: „Datorită lui Harry Kane sunt și mai mândru de recordul meu”
0
Lifestyle
Formau cel mai frumos cuplu din fotbal, dar s-au despărțit » Viktoria, apariție de senzație după divorț: „Picioarele tale par fără sfârșit!”
1
Nuntă ca în filme! » A plimbat-o pe Alexandra într-un Ferrari din 1957 pe străzile din Monte Carlo: „Cel mai stilat cuplu”
7
S-a aflat noua cucerire a lui Lamine Yamal » Vedeta vine des să-l vadă la meciurile Barcelonei
2
Sydney Sweeney, apariție incendiară la meciul din Europa! » Vedeta de la Hollywood a coborât pe gazon, a bătut un penalty și a celebrat ca Bruno Fernandes
0
Donald Trump dezvăluie planul radical pentru Iran și a făcut deja lista ...
Libertatea
Stadiul la zi al lucrărilor la Autostrada Sibiu - Pitești. Când ar putea fi ...
Adevărul
Onorariu amețitor pentru avocatul Anei Bărbosu în ancheta de doping! + Cine ...
GSP SPECIAL
Președintele Universității Titu Maiorescu, achitat pentru șantaj. Iosif ...
Libertatea
Sa ii plateasca regeste daca castiga astea 2 meciuri, ar putea fi dace diferenta. Cat castiga Romania daca se califica la mondiale, peste 8 mil din banii FIFA garantati, publicitate si sponsori cred ca dubleaza. Daca fac puncte sau merg mai departe, pot castiga si mai mult. 800000 mii euro de titular as plati pentru calificare, si 200000 de rezerva cu minim 20 min jucate. Sa vedem 2 meciuri cu turatie maxima, sunt fotbalisti la lot care nu au banii astia in cont!
Pe de alta parte conteaza momentul. Egalul cu Cipru a fost acum luni bune, din fericire nationala a arata mai bine la ultimele meciuri. Nu prea mai conteaza care cum a evoluat, mi se pare ca la meciul cu Austria si prima repriza din Bosnia, nivelul Romaniei a fost mult peste ce a aratat in rest in grupa. A schimbat si Mircea putin echipa, au mai revenit si din indisponibili. Cumva venim pe o panta usor ascendenta. Si e fotbal, vedem cate surprize sunt, te organizezi bine, iti rateaza aia 5-6 ocazii clare, ii prinzi pe contraatac si i-ai batut. In fotbal chiar nu dicteaza neaparat jocul si rezultatul final, daca nu e o discrepanta enorma. Deci teoretic se poate si asta trebuie sa-si bage jucatorii in cap, ca nu are nicio relevanta ce au aratat ei pana acum in calificari, conteaza sa-i bata cum pot, ca nu vad turcii si slovacii sau kosovarii mingea, ca ii batem cat de nemeritat se poate, dar sa avem la final rezultatele pozitive de partea noastra. Putina incredere le trebuie si sa li se dea si impresia asta ca si daca nu se califica, nu e o tragedie, mergem inainte. Pentru ca si presiunea pe care o punem ne trage in jos, atat insistam pe calificari ca nu le mai obtinem de nu stiu cand. Sa mearga, sa lupte, iar daca se simte ca au dat tot, sa fie felicitati indiferent de rezultat. Si sa acceptam ca e greu sa te califici la Mondiale si ca intr-adevar, nu doar noi lipsim de multa vreme, cand vad ca Austria si Turcia n-au mai fost de peste 20 ani...
Oarecum corect, dar putin exagerat. Consider ca totusi campionatul turc, asa cu batrani adusi pe bani multi, e cam in top 10 campionate europene. Sigur, fara sa impresioneze prin Europa, dar sincer, in Europa nu impresioneaza mai mult de 5 tari. Grosul e clar in top 4 campionate, plus cate 1-2 echipe din Franta. In plutonul urmator se cam incadreaza si Turcia. Ca nivel de echipa nationala, n-o fi prins ea cupa mondiala de ani buni, dar la ultimul european de pilda au ajuns pana in sferturi. Au cativa jucatori ce chiar joaca la un nivel foarte inalt, sigur, nu in campionatul turc, dar nici nu ne bazam pe cei din superliga, ca am vazut ce se intampla cand o facem. Dar per ansamblu, intr-adevar, Turcia nu e superputere si intr-adevar presiunea e mai mult pe ei decat pe noi pentru acest baraj. Ce mi-e mie tare frica e ca nu exclud sa-i scoatem, tocmai datorita acestei presiuni, mi se pare foarte greu ce urmeaza dupa, mai ales daca e Slovacia. Care sigur ca nu sperie nici pe departe nici macar cat Turcia, dar i-am vazut cat de bine organizati si ce fotbal fizic joaca, plus ca ar veni imediat dupa turci. Tot in deplasare. Si daca am incredere ca ii putem scoate pe turci, mi-e foarte greu sa cred ca prindem mondialul pentru ca mi se pare greu sa castigi 2 meciuri de genul la distanta atat de scurta. Marea majoritate considera ca daca batem Turcia suntem ca si calificati, tocmai ca meciul 2 mi se pare cel mai greu.
Daca Barligea vede o sansa asa mica, e clar, se simt inferiori! Toata presa, toti oamenii din fotbal le-au bagat in cap ca Turcia e o super putere, jucatori de talie mondiala, obisnuiti sa joace numai pe stadioane cu 60000 spectatori sub presiune maxima! Zici ca au fost platiti sa transforme Turcia intr-un zeu al fotbalului pe pamant. Bai, baieti! Cine-i Turcia? Nu s-au mai calificat la mondiale din 2002, faptul ca jucati la ei acasa muta presiunea si mai mult in poarta lor! Vedetele din campionatul lor sunt straini adusi la varsta retragerii dar care ridica cota campionatului, mai prind cate o echipa prin grupele UCL. Dar performantele alea, modeste zic eu pentru ce salarii platesc, nu sunt aduse din randamentul jucatorilor turci, fara straini nu ar insemna nimic! Turcii au un fotbal urat, neplacut ochilor. Asta imi placea la Edi Iordanescu, clar sub Lucescu la orice capitol, dar baga jucatorii intr-o bula, nu mai erau afectati de numele adversarului, cu Edi antrenor, Barligea nu declara ca avem 1% sanse. Pai daca nici Turcia nu e echipa de batut?! E un singur meci, aia se bucura ca au picat cu Romania de parca am fi Liechtenstein.
Zero puncte cu Bosnia, egal cu Cipru, două goluri luate tur-retur de la San Marino, și voi visați la Mondial... Are și ridicolul o limită
***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Eu zic să vă opriți din glumele astea cu ”calificarea la mondial”!! Voi chiar nu realizați pe unde suntem noi, la nivel fotbalistic?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.