FOTBAL  »  NATIONALA  »  MOLDOVA - ROMÂNIA 0-5

Debut perfect la națională: Daniel Paraschiv a scos penalty la prima atingere, apoi a marcat

Daniel Paraschiv a marcat la debutul pentru România/ foto: captură Pro Arena

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 noiembrie 2022 22:11 / Actualizat duminica, 20 noiembrie 2022 22:47

Moldova - România 0-5. Daniel Paraschiv (23 de ani), golgeterul lui Hermannstadt, a marcat la debutul pentru echipa națională. El a dus scorul la 4-0, în minutul 71, din penalty.

Paraschiv a intrat pe teren în minutul 70, în locul lui George Pușcaș, în tricoul cu numărul 19 pe spate. După un minut, el a fost lansat în careu, avea prim-planul și putea scăpa singur cu portarul. A fost faultat din spate și arbitrul turc a dictat penalty fără ezitare.

Paraschiv, faultat din spate/ foto: captură Pro Arena

Paraschiv a avut insistat și a executat tot el. A marcat fără emoții, șut plasat în colțul stâng al porții.

Atacantul de 23 de ani este golgeterul lui Hermannstadt, cu 8 goluri în 17 meciuri. Născut la Brașov, a mai trecut pe la CFR Cluj și FC Voluntari.

Moldova - România, echipele de start

Moldova (3-4-3): 1. Celeadnic – 20. Platica, 17. Dumbravanu, 3. Bolohan, 4. Armaş, 2. Reabciuk – 22. Rață, 8. Moțpan, 7. Ioniţă (cpt.) – 19. Postolachi, 11. Damașcan.
Rezerve: 12. Avram, 23. Railean – 5. Ștefan, 6. Dros, 10. Plătică, 13. Caimacov, 14. Iovu, 15. I. Jardan, 16. Stînă, 18. Iosipoi, 21. Revenco, 24. Țurcan, 25. Clescenco, 26. Cojocari