NATIONALA    •   TRAGERE LA SORȚI

Două generații au aflat cu cine joacă la turul de elită! Tragere extraordinară pentru U19. Șanse mari și la U17

Bucuria generației U19 după 8-0 cu Gibraltar
Bucuria generației U19 după 8-0 cu Gibraltar

Articol de — Joi, 06 Decembrie 2018

Azi, în urma tragerii la sorți de la Nyon, în Elveția, România U17 și România U19  au aflat cu cine vor juca la turul de elită pentru Euro 2019

  • ROMÂNIA U17 va întâlni în turul de elită Italia, Austria și Turcia, cu mențiunea că se califică DOUĂ echipe la turneul final, nu una singură ca la U19. Meciurile se vor juca în Antalya, Turcia (20-26 martie 2019). "Tricolorii" încep cu Austria și termină cu țara gazdă. 
  • ROMÂNIA U19 va întâlni în turul de elită Irlanda, Rusia și Azerbaijan, unele dintre cele mai ușoare adversare posibile în turul de elită. Gazda turneului va fi Rusia, iar jocurile se vor disputa la Soci și Krasnodar (20-26 martie 2019).

Ambele selecționate de juniori ale României au terminat preliminariile pe poziția secundă în grupă. 

Cele două tururi de elită se vor desfășura în primăvară, la sfârșitul lunii martie. 

TRAGERE LA SORȚI U17

Date despre turneu:
- se joacă în Irlanda (3-19 mai 2019)
- se califică 16 echipe (15+1 Irlanda), câștigătoarele și cele mai bune 7 din 8 locuri doi de la elită
- cele mai bune 5 formații se califică la CM 2019 U17 din Peru

Echipa-tip: R. Sava (Juventus Torino) - D. Grosu (Viitorul), Drăgușin (cpt.) (Juventus Torino), Vita (Academia Puskas), Stefanovici (Vaslui) - Perianu (FCSB), Grameni (Viitorul)- I. Stoica (FCSB), Bani (Dinamo), A. Pitu (Viitorul) - L. Munteanu (Viitorul)

Selecționer: Daniel Mogoșanu, 51 ani

TRAGERE LA SORȚI U19

Date despre turneu:
- se dispută în Armenia (14-27 iulie 2019)
- se califică 8 echipe (gazda plus câștigătoarele grupelor de la turul de elită)
- Loturile echipelor vor fi formate din 20 de jucători

Echipa-tip: I. Rus (Lazio) - Țârlea (cpt.) (Real Madrid), Screciu (Genk), A. Manolache (Groningen), Ispas (CFR Cluj) - M. Șerban (Craiova), Chiriac (Astra) - Petrila (CFR Cluj), Sefer (Groningen), Mihăilă (Craiova) - Markovici (Craiova).

Selecționer: Dan Oprescu, 46 ani

Tot azi s-au tras la sorți și preliminariile pentru următoarele generații U17 și U19, care vor avea loc în toamna lui 2019. Vezi cu cine vor juca elevii lui Adrian Văsâi și Laurențiu Roșu. 

Comentarii (2)

observator_federal  •  06 Decembrie 2018, 13:24

Succes România U19! Însănătoșire grabnică lui Jovan Markovic, fotbalist determinant (alături de Valentin Mihăilă) în jocul echipei.

chromophobia  •  06 Decembrie 2018, 11:44

Mult succes.Suna bine viitorul nostru

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
04:00 Tenis

Australian Open

Eurosport, Eurosport 2
16:30 Handbal M, CM 2019

Brazilia - Coreea

Digi 2
16:30 Handbal M, CM 2019

Egipt - Angola

Digi 4
19:00 Handbal M, CM 2019

Germania - Serbia

Digi 2
19:00 Handbal M, CM 2019

Macedonia - Islanda

Digi 4, Telekom 4
21:15 Handbal M, CM 2019

Danemarca - Norvegia

Digi 4, Telekom 2
21:30 Handbal M, CM 2019

Spania - Croația

Digi 2, Telekom 1
21:30 Handbal M, CM 2019

Suedia - Ungaria

Digi 3
23:00 Baschet M

Gran Canaria - Fenerbahce

Digi 4
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 21 13 7 1 35 - 12 46
2 FCSB 21 12 4 5 40 - 24 40
3 CSU Craiova 21 11 5 5 37 - 19 38
4 Sepsi OSK 21 9 6 6 29 - 19 33
5 Viitorul 21 10 3 8 25 - 23 33
6 Astra Giurgiu 21 8 7 6 28 - 20 31
7 Hermannstadt 21 8 4 9 22 - 22 28
8 Gaz Metan 21 7 7 7 23 - 28 28
9 Poli Iași 21 8 4 9 26 - 32 28
10 FC Botoșani 21 6 8 7 26 - 30 26
11 Dinamo 21 5 7 9 22 - 34 22
12 Călărași 21 3 8 10 13 - 23 17
13 Chiajna 21 4 5 12 16 - 37 17
14 FC Voluntari 21 2 7 12 21 - 40 13
Vi 01.02.19
17:00
Chiajna
-
FC Botoșani
-
Vi 01.02.19
20:00
Gaz Metan
-
Astra Giurgiu
-
Sa 02.02.19
14:00
Călărași
-
FCSB
-
Sa 02.02.19
20:00
CFR Cluj
-
Hermannstadt
-
Du 03.02.19
17:00
FC Voluntari
-
Sepsi OSK
-
Du 03.02.19
20:00
Viitorul
-
CSU Craiova
-
Lu 04.02.19
20:00
Dinamo
-
Poli Iași
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV