FOTBAL  »  NATIONALA  »  UCRAINA U19 - SERBIA U19

Dramatism în meciul Ucraina U19 - Serbia U19 » Calculele au fost complet date peste cap

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 martie 2018 13:43

Ucraina U19 a câștigat azi dramatic meciul cu Serbia U19, 2-1, în ultimele minute de joc, când ucrainenii au marcat de două ori! Astfel, calculele au fost date peste cap în toată grupa!

• România U19 nu se mai poate califica doar cu o victorie în meciul din această seară.
  • Pentru calificare, România U19 nu trebuie să piardă în cele două meciuri rămase de jucat, cu Suedia și Ucraina. În caz de egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este meciul direct, urmat de golaveraj.
  • România U19 - Suedia U19 e liveVIDEO AICI de la 20:00!

Ucraina U19 - Serbia U19 2-1
Au marcat : Mykolenko 79', Safronov 90+1/Jovanovic (pen.)'21

Serbia a început mai bine jocul și a deschis scorul prin Djordje Jovanovici, în minutul 21, din penalty.

Ucraina a reușit egalarea în finalul meciului, când fundașul Vitali Mykolenko a egalat în minutul 79. Golul victoriei a venit în minutul 90+1, când  mijlocașul  Oleksandr Safronov a adus victoria. Astfel, după două jocuri, Ucraina are 4 puncte și este prima în grupă.

Rezultatul este unul care pune presiune pe România. Pentru a se califica la Campionatul European, România U19 nu trebuie să piardă în cele două meciuri rămase de jucat, cu Suedia și Ucraina. În caz de egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este meciul direct, urmat de golaveraj.

Echipele de start

Ucraina U19: Kucheruk - Mykolenko, Bondar, Snurnitsyn - Safronov, Bieliaiev, Dryshliuk, Korniienko - Kashchuk, Buletsa - Supriaha

Serbia U19: Dekic - Vlalukin, Ivancevic, Bosnjak, Devetak - Miskovic, Petrovic, Ilic - Maksimovic, D. Jovanovic, S. Jovanovic

SE CALIFICĂ DOAR PRIMA

La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se califică doar cele 7 câștigătoare de grupe de la acest Turneu de Elită.

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vaasa, Helsinki.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”