FOTBAL  »  NATIONALA  »  CULISE

CORESPONDENȚĂ DIN GERMANIA Edward Iordănescu ia măsuri! GSP a aflat decizia din culise a selecționerului

Articol de , - Publicat joi, 13 iunie 2024 23:48 / Actualizat vineri, 14 iunie 2024 00:08

EURO 2024 vine cu o regulă clară pentru naționala Românei ♦ Pe durata turneului din Germania, Răzvan Marin va fi executantul penalty-urilor ♦ Gazeta Sporturilor a analizat cum bate loviturile de la 11 metri mijlocașul de 28 de ani.

În ultima perioadă, penalty-urile au fost o problemă la naționala României. A părut că nu există un executant clar, iar de multe ori cine a bătut a făcut-o slab și a ratat. Dar cel puțin pentru acest turneu final s-a impus o regulă clară: execută Răzvan Marin.

„N-am mai întâlnit așa ceva” » Detaliul care l-a copleșit pe Nicușor Bancu în Wurzburg: „Ceva unic pentru mine”
GERMANIA
„N-am mai întâlnit așa ceva” » Detaliul care l-a copleșit pe Nicușor Bancu în Wurzburg: „Ceva unic pentru mine”

România nu știe să execute penalty-uri!

În ultimii ani, golurile din penalty-uri au lipsit pentru națională, dar nu pentru că „tricolorii” nu au beneficiat de astfel de faze fixe, ci pentru că au fost executat slab.

Din ultimele 9 penalty-uri acordate în favoarea României, 6 au fost ratate! Doar Răzvan Marin (5-3 cu Belarus), Alex Maxim (1-2 cu Islanda) și Daniel Paraschiv (5-0 cu Moldova) au fost cei care au executat precis de la punctul cu var.

Cine a ratat? George Pușcaș de două ori (1-0 cu Finlanda, 1-1 cu Norvegia), Răzvan Marin (1-2 cu Georgia), Nicolae Stanciu de două ori (2-0 cu Kosovo şi 2-0 cu Liechtenstein) și Dennis Man (0-0 cu Bulgaria).

Răzvan Marin a devenit numărul 1 pentru EURO 2024!

Rând pe rând în ultimii ani jucătorii au făcut cu schimbul când a venit vorba de executarea penalty-urilor, dar acest lucru se va schimba la EURO. Selecționerul a decis ca Răzvan Marin să fie principalul executant.

„Eu eram primul să bat cu Bulgaria, dar Dennis m-a rugat să-l las să bată, pentru încrederea lui. Era și un meci amical și am zis «Bate. Nu e nicio problemă!». Din păcate, a ratat. Așa a fost să fie. Cu siguranță că dacă acum vom primi penalty, probabil voi fi primul pe listă”, a spus Răzvan Marin în cantonament.

Un jucător tehnic, cu un șut bun, Răzvan Marin nu este un executat obișnuit de penalty-uri. În cariera la seniori, potrivit Wyscout, a executat 7 penalty-uri. La care se adaugă două la juniori. Dintre acestea, Marin transformat 5.

Edward Iordănescu ia măsuri! GSP a aflat decizia din culise a selecționerului
Răzvan Marin // FOTO: Imago

Penalty-urile executate de Răzvan Marin

  • 15.10.2023 – România – Andorra 4-0 (gol)
  • 02.06.2021 – România – Georgia 1-2 (ratare)
  • 16.05.2019 – Standard Liege – Club Brugge 2-0 (gol)
  • 03.03.2018 – Standard Liege – Mechelem 3-2 (ratare)
  • 27.12.2017 – Kortrijk – Standard Liege 2-1 (gol)
  • 25.11.2016 – ASA Tg. Mureș – Viitorul 0-2 (gol)
  • 31.10.201 – Viitorul – FC Voluntari 2-1 (gol)

Unde a executat Răzvan Marin penalty-urile

Pe baza analizei Wyscout, dintre penalty-urile ratate, Marin a trimis mingea o dată în bara transversală și o dată pe jos, în stânga portarului, care a respins mingea.

Dintre cele marcate, patru au fost la semiînălțime (două în stânga portarului, unul pe mijloc și unul în dreapta), unul pe jos, pe mijloc și unul pe sus, tot pe mijloc, sub bară.

Edward Iordănescu ia măsuri! GSP a aflat decizia din culise a selecționerului
Captură Wyscout

VIDEO. Totul despre România - Ucraina, primul meci al „tricolorilor” la EURO 2024

Citește și:
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Superliga
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Superliga
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Superliga
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Superliga
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Profit.ro
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (11)
Doru.S
Doru.S  •  14 Iunie 2024, 09:59

Cred ca Iordanescu va multumeste nu-i asa? Mandating ba rog cat mai multe detalii ca ne intoarcem noi cu 0 puncte acasa

VanBasten2000
VanBasten2000  •  14 Iunie 2024, 09:24
Postat de valentindragobete pe 14 Iunie 2024, 08:31

Bastonel ai avut visuri erotice și conform reclamei mamă-sa nu l-a certat ?!

Sunt masurile Top 5 iubite de fotbalisti.

bombon
bombon  •  14 Iunie 2024, 08:53

N-ar trebui dezvaluite aceste decizii tactice. Adversarele Romaniei ar putea folosi google translate si afla aceste strategii decisive pentru soarta campionatului si pentru destinul unei natiuni.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează