FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO 2020

EURO 2020 // Programul integral al meciurilor » Care sunt partidele care se joacă la București

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 noiembrie 2019 22:34

UEFA a anunțat oficial programul Campionatului European 2020.

• Baraj Euro 2020: România – Islanda se joacă pe 26 martie 2020. Dacă învingem, avem finală cu Bulgaria sau cu Ungaria, pe 31 martie. Vom juca ambele meciuri în deplasare.
  • Adversari Romania Euro 2020: dacă vom trece de baraj, vom fi în grupa C (Olanda, Ucraina, Austria, Romania)
  • Program Euro 2020: dacă ne calificăm, meciurile noastre din grupă vor fi Austria – Romania (14 iunie, ora 18:00, Arena Națională), Ucraina – Romania (18 iunie, ora 15:00, Arena Națională și Romania – Olanda (22 iunie, ora 18:00, Amsterdam)

FAZA GRUPELOR

Vineri, 12 iunie

Grupa A: Turcia - Italia (21:00, Roma)

Sâmbătă, 13 iunie

Grupa A: Țara Galilor v Elveția (15:00, Baku)
Grupa B: Danemarca v Finlanda (18:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia v Rusia (21:00, St. Petersburg)

Duminică, 14 iunie

Grupa D: Anglia v Croația (15:00 Wembley)
Grupa C: Austria v Câștigătoarea play-off-ului D sau A din Liga Națiunilor (18:00, București)
Grupa C: Olanda v Ucraina (21:00, Amsterdam)

Luni, 15 iunie

Grupa D: Câștigătoarea play-off-ului C din Liga Națiunilor v Cehia (15:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia v Câștigătoarea play-off-ului B din Liga Națiunilor (18:00, Dublin)
Grupa E: Spania v Suedia (21:00, Bilbao)

Marți, 16 iunie

Grupa F: Câștigătoarea play-off-ului A sau D din Liga Națiunilor v Portugalia (18:00, Budapesta)
Grupa F: Franța v Germania (21:00, Munchen)

Miercuri, 17 iunie

Grupa B: Finlanda v Rusia (15:00, St. Petersburg)
Grupa A: Turcia v Țara Galilor (18:00, Baku)
Grupa A: Italia v Elveția (21:00, Roma)

Joi, 18 iunie

Grupa C: Ucraina v Câștigătoarea play-off-ului A sau D din Liga Națiunilor (15:00, București)
Grupa B: Danemarca v Belgia (18:00, Copenhaga)
Grupa C: Olanda v Austria (21:00, Amsterdam)

Vineri, 19 iunie

Grupa E: Suedia v Câștigătoarea play-off-ului B din Liga Națiunilor (15:00, Dublin)
Grupa D: Croația v Cehia (18:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia v Câștigătoarea play-off-ului C din Liga Națiunilor (21:00, Londra)

Sâmbătă, 20 iunie

Grupa F: Câștigătoarea play-off-ului A sau D din Liga Națiunilor v Franța (15:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia v Germania (18:00, Munchen)
Grupa E: Spania v Polonia (21:00, Bilbao)

Duminică, 21 iunie

Grupa A: Italia v Țara Galilor (18:00, Roma)
Grupa A: Elveția v Turcia (18:00, Baku)

Luni, 22 iunie

Grupa C: Câștigătoarea play-off-ului A sau D din Liga Națiunilor v Olanda (18:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina v Austria (18:00, București)
Grupa B: Rusia v Danemarca (21:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda v Belgia (21:00, St. Petersburg)

Marți, 23 iunie

Grupa D: Cehia v Anglia (21:00, Londra)
Grupa D: Croatia v Câștigătoarea play-off-ului C din Liga Națiunilor (21:00, Glasgow)

Miercuri, 24 iunie

Grupa E: Câștigătoarea play-off-ului B din Liga Națiunilor v Spania (18:00, Bilbao)
Grupa E: Suedia v Polonia (18:00, Dublin)
Grupa F: Germania v Câștigătoarea play-off-ului A sau D din Liga Națiunilor (21:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia v Franța (21:00, Budapesta)

• Se califică în „optimi” primele două echipe din grupă + cele mai bune 4 (patru) locuri 3 (trei)

Vineri, 3 iulie

„Sfert” 1: Câștigătoarea meciului 6 din „optimi” v câștigătoarea meciului 5 (18:00, Saint Petersburg)
„Sfert” 2: Câștigătoarea meciului 4 din „optimi” v câștigătoarea meciului 2 (21:00, Munchen)

Sâmbătă, 4 iulie

„Sfert” 3: Câștigătoarea meciului 1 din „optimi” v Câștigătoarea meciului 3 (18:00, Baku)
„Sfert” 4: Câștigătoarea meciului 8 din „optimi” v Câștigătoarea meciului 7 (21:00, Roma)

Semifinale

Marți, 7 iulie

Semifinala 1: Câștigătoarea meciului 1 din „sferturi” v câștigătoarea meciului 2 (21:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie

Finala

Duminică, 12 iulie

Câștigătoare semifinală 1 v câștigătoare semifinală 2 (21:00, Londra)

VEZI ȘI:

VIDEO+FOTO Tragerea la sorți a grupelor EURO 2020 » Ce grupă ar putea avea România + Dueluri de foc în grupa F, între Franța, Germania și Portugalia!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!