FOTBAL  »  NATIONALA  »  CM 1994

EXCLUSIV După 20 de ani, Bogdan Stelea spune pe cine consideră VINOVAT pentru golul primit de Florin Prunea cu Suedia: "Îmi asum!"

Articol de GSP - Publicat luni, 09 februarie 2015 00:00 / Actualizat luni, 09 februarie 2015 16:20

Bogdan Stelea a dat un interviu senzaţional, EXCLUSIV în ediţia tipărită, în care dă cărţile pe faţă despre cele mai importante momente din cariera de fotbalist şi de antrenor.

Mergi la chioşcuri ca să citeşti un interviu cu personalitate sau descarcă de pe platforma Gazeta Digitală ziarul de azi. Sînt multe răspunsuri interesante date de portarul Generaţiei de Aur. Iată doar două dintre întrebări, legate de celebrul gol încasat de Prunea în sfertul de CM '94, în meciul cu Suedia, care ne-a trimis acasă.

- A greşit exclusiv Prunea la golul dat de Kennet Andersson?
- Îmi asum ceea ce spun. S-a zis că de vină ar fi fost Popescu, că Andersson a plecat de lîngă el. M-am uitat de o sută de ori la fază. Mingea îi vine lui Prunea
pe patru, cinci metri. Acolo trebuie s-o iei tu, ca portar, indiferent cum faci! Un fundaş central nu mai urmăreşte o minge plouată, atît de aproape de portar. (VIDEO CU GOLUL, minutul 7)

- Şi de ce n-a reuşit Prunea să ajungă înaintea suedezului?
- Cred că marea lui greşeală a fost că nu l-a văzut pe Andersson. În mod normal,
în poartă trebuie să stai cam la 45 de grade, să ai o rază vizuală cît mai mare. El l-a văzut tîrziu, altfel ar fi reuşit să intre în suedez şi l-ar fi împiedicat. Dar n-a fost asta singura problemă.

Suedezii erau cu un om în minus, noi n-am ştiut să rupem jocul, să păstrăm posesia! Dar asta o vorbim acum, cînd eu sînt mai deştept decît toţi antrenorii de atunci... Nu e nimeni de condamnat. Culmea, ăla e printre puţinele meciuri în care România a revenit după ce a fost condusă!

Nu rata un interviu eveniment! Mergi la chioşcuri!

Comentarii (56)
Sqr.Q
Sqr.Q  •  27 Martie 2023, 10:16
Postat de cosminb84 pe 11 Februarie 2015, 14:01

cauza infrangerii pentru mine e foarte clara: nu am stiut sa ne aparam,la faza golului fundasi centrali nu ii fac marcaj la andersson,popescu e la vreo 5-6 metri de suedez,belo la vreo 10 metri,mijlocasi centrali nu au iesit sa blocheze centrarea,prunea are si el vina lui,dar sa nu uitam ca el datorita lui am ajuns la prelungiri,apararea noastra mai gafeaza si in ultimile 2-3 minute,iar prunea scoate 2 ori in faza aia,odata de la andersson si inca odata de la larsson,si in timpul regulamentar apararea noastra a gafat de mai multe ori,iar prunea a fost cel care a dres busuiocul,daca ai in fata o aparare de 2 lei nu ai cum sa nu primesti gol,iar la penalty-uri am pierdut pe mana noastra

Greseala lui PRUNEA e INEXPLICABILA si de neiertat ! Asa cum de altfel aminteai Suedia juca in 10si nu ar fi avut CUM sa surprinda apararea noastra PRUNEA nu doar pentru acel gol e vinovat ci si pentru faptul ca Romania a cazut psihic la golul respectiv si ce a urmat a fost consecinta acelui nefericit gol ! Nu ai cum , Ca PORTAR ca de aia esti portar sa primesti un asemenea GOL ! ala cu capul e mai sus decat Prunea cu mana intinsa NU AI CUM , iar daca nu ai saritura adecvata si nu poti iesi e o centrare plouata -asa cum era aia- stai *** pe linia portii ca ai macar reflexe si poti scoate mingia lovita cu capul de atacant !

cosminb84
cosminb84  •  11 Februarie 2015, 14:01
Postat de submarina pe 09 Februarie 2015, 20:42

Sa traiti! Daca priviti atent, jucatorul in rosu, nr.6 pe tricou, in loc sa urmareasca jucatorul in alb (ala care a centrat decisiv) pana la capat, sa incerce sa-l deposedeze de minge, s-a intors nepermis si inexplicabil inapoi spre propriul careu!?!?!? Toata echipa a gresit la golul lui Anderson! 80 de minute au jucat ideal iar ultimele 10 penibil. Echipa in alb complet a invins pt ca a crezut in victorie pana in ultima secunda.