FOTBAL  »  NATIONALA  »  25 DE ANI DE LA CM 1994

EXCLUSIV VIDEO Florin Prunea reacționează după criticile lui Răducioiu: „E vina mea. Și eu îl iubesc”

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2019 15:44

Florin Prunea, managerul general de la Dinamo, i-a răspuns lui Florin Răducioiu, după ce acesta din urmă l-a acuzat că a greșit flagrant la meciul cu Suedia de la Mondialul din 1994.

„Da, domnule, Florin are dreptate! E vina mea. Și eu îl iubesc, rămâne «fratele» meu. Ăsta a fost adevărul. Nu l-am văzut pe Anderson că vine, nici nu mi-a zis nimeni, dar nici nu trebuia să-mi spună cineva, că era treaba mea să mă informez la acea fază. Era o minge lungă, simplă, am avut o fracțiune de secundă de lipsă de inspirație și suedezul mi-a luat mingea fix când credeam că e în mâinile mele.

Ce alibiuri să mai caut acum după 25 de ani? Nu a fost niciodată în intenția mea să o fac. Așa s-a scris istoria. Oricum, după acel gol, până să ajungem la penalty-uri, Henrik Larsson a rămas de două ori față în față cu mine, o dată am scos mingea de jos de lângă bară din stânga și a doua oară din dreapta”, a declarat Florin Prunea pentru GSP.ro.

florin prunea

Florin Prunea a fost titular în sfertul de finală al Campionatului Mondial din 1994 cu Suedia, dar a ieșit greșit în minutul 115, iar nordicii au egalat, apoi s-au impus la loviturile de departajare.

Gafa de care e acuzat Prunea

„Golul lui Andersson e, desigur, rodul celei mai proaste decizii pe care o putea lua Prunea la acea fază: nici n-a ieșit decis, nici n-a stat pe linie, să-i lase pe fundași să intervină. Mingea a venit acolo plouată, ca la rugby, se vede de la distanță traiectoria previzibilă, dar Florin se mulțumește doar s-o aștepte, oferindu-i suedezului șansa unui gol de evitat. E «fratele» meu, îl iubesc, îl îmbrățișez, îl respect, dar asta e realitatea. Nu trebuie să se supere. Gafa lui ne-a costat scump pe toți” Florin Răducioiu pentru Gazeta Sporturilor

Citește și:

25 de ani de la CM 1994 // EXCLUSIV Florin Răducioiu: „M-a deranjat stilul flegmatic în care a tras Belodedici de la 11 metri cu Suedia. Prunea e «fratele» meu, dar gafa lui ne-a costat pe toți!” + Episod necunoscut din aventura americană

 AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Superliga
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
Superliga
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
Superliga
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
FOTO Bucureștiul va fi
Profit.ro
FOTO Bucureștiul va fi "tăiat" de o barieră verde. Proiectul care va schimba fața capitalei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (33)
pma77
pma77  •  02 Iulie 2019, 17:20

Juca haotic si generatia de aur..pe unde erau mijlocasii la inchidere care trebuiau sa blocheze centrarea lui Brolin..Gica Popescu s-a tinut un pic dupa Brolin dupa care a fugit in aparare si a lasat spatiul liber.

babahuda
babahuda  •  02 Iulie 2019, 16:32

popescu la pierdut din marcaj si se uita ca vitelu ..

mariuss72
mariuss72  •  02 Iulie 2019, 16:38

Bravo Florin, dar nu e numai vina ta, e vina tuturor. Oricum, daca nu erau paradele tale fantastice de la Cardif, nu se mai vorbea de asta acum. Oricum toti ati fost fantastici, nu e nimeni de condamnat.

Vezi toate comentariile (33)
Comentează