FOTBAL  »  NATIONALA  »  JUNIORI LA EURO

FOTO» România U17 - Olanda U17 0-1. Un egal cu Germania ne duce la Mondial

Articol de , - Publicat vineri, 06 mai 2011 00:00 / Actualizat vineri, 06 mai 2011 19:49

Naţionala Under-17 a României a pierdut astăzi în al doilea meci de la Campionatul European din Serbia, 0-1 cu Olanda. Elevii lui Adrian Văsîi au jucat dezamăgitor, s-au apărat tot meciul şi au încercat să lovească pe contraatac. Bumba a ratat singura ocazie a "tricolorilor", dar a trimis în portar din interiorul careului.

Echipa naţională poate profita însă de egalul dintre Germania şi Cehia (scor 1-1) şi are şansa de a termina pe locul 3 în grupă dacă nu pierde în meciul cu nemţii, de pe 9 mai. În cazul în care termină pe locul 3 în grupă, echipa lui Adrian Văsîi se va califica la Campionatul Mondial din Mexic.

Iată clasamentul grupei:
1. Olanda     2 m    2 v     0 e    0 î     3-0    6 puncte
2. Cehia       2 m     0 v    2 e    0 î      2-2   2 p
3. România  2 m    0 v    1 e    1 î      1-2   1 p
4. Germania 2 m   0 v     1e     1 î      1-3   1p

Următoarele meciuri:
9 mai (ora 14:00): ROMÂNIA - Germania (Eurosport şi liveTEXT pe gsp.ro) şi Olanda - Cehia

Vezi mai jos comentariul liveTEXT al meciului România - Olanda 0 - 1

ORA 19:42 - S-a încheiat meciul, după 4 minute de prelungire

Min 78 - România termină meciul aşa cum l-a început, în apărare.
De Vilhena obţine o lovitură liberă din apropierea careului, dar fără rezultat.

Germania reuşeşte egalarea în ultimul minut, după o acţiune proprie a lui Yesil. Germania - Cehia 1-1!

Min 76 - Puius îi ia locul lui Vaştag

Min 75 - Buia este avertizat dupa un fault la Willems

Min 74 - Buia ratează o şansă bună pentru România
, dar trimite pe lîngă poartă din interiorul careului

Germania ratează din nou un penalty, de această dată prin Yesil. Cehii evoluează acum şi cu un om în minus. Germania - Cehia 0-1!

Min 68 - Petresc este avertizat de arbitrul central

Min 66 - Românii ies în sfîrşit din propria jumătate
. Corner pentru naţionala noastră, executat pe Bumba, însă fără pericol pentru poarta apărată de De Jong

Min 61 - Văsîi face prima schimbare
: Buia intră în locul lui Himcinschi. Fanii huiduie din nou jocul naţionalei noastre.

Min 60 - În prima jumătate a reprizei secunde România nu a ieşit încă din propria jumătate.
De Vilhena executa o lovitura libera de la 25 de metri, dar mingea este deviată în corner

Min 55 - Adoptăm aceeaşi tactică, cu toţi jucătorii în terenul nostru.
Aşteptăm atacurile adversarilor şi încercăm contraatacuri, dar "tricolorii" nu reuşesc nimic.

Min 46 - România începe tot în apărare şi această repriză
. Depay execută direct spre poartă o lovitură de la colţ, dar mingea nu prinde spaţiul porţii lui Brănescu.

Germania ratează un penalty prin Kahn
şi pierde o importantă şansă de a reveni pe tabelă. Germania - Cehia 0-1!

Min 41 - A început repriza a doua a meciului
dintre selecţionatele Under-17 ale României şi Olandei.

Min 40 - S-a încheiat prima repriză a meciului.

Min 38 - Spectatorii români huiduie

Min 35 - Olandezii pun presiune pentru a-şi dubla avantajul.
Depay bate o lovitură de la colţ, dar fundaşii români rezolvă cu siguranţă

Min 28 - Sclipire ofensivă pentru "tricolori"

Min 26 - Echipa României nu construieşte nimic, joacă doar cu mingi lungi
. Pînă acum, elevii lui Adrian Văsîi nu au şutat decît o dată pe spaţiul porţii

Min 20 - Brănescu intervine excelent la un şut al lui Depay
din marginea careului. Olandezii sînt tot mai aproape de poarta noastră

Min 18 - "Tricolorii" au o nouă şansă de gol

Min 17 - Olandezii domină în debutul acestui meci, România se apără cu toţi jucătorii în propria jumătate.
De Bondt are o nouă ocazie, dar trimite pe lîngă poartă din marginea careului.

Min 13 - România trece pe lîngă egalare.

Cehia a deschis scorul în meciul cu Germania, după golul lui Julis. Germania - Cehia 0-1! În acest moment România e pe locul 3 în grupă, cu 1 punct, în timp ce Germania nu are nici un punct.

Min 8 - GOOL! ROMÂNIA - OLANDA 0-1!
De Vilhena deschide scorul pentru batavi cu un şut de la 7 metri, direct în vinclu. Mingea a fost deviată de Puţanu

Min 7 - Corner pentru Olanda, Brănescu iese greşit pe centrare
, dar mingea trimisă cu capul de un fundaş olandez trece peste poartă

Min 4 - Se joacă la mijlocul terenului în acest debut de meci
şi singurele faze care contează la statistică au fost două faulturi, cîte unul de fiecare parte

Min 1 - România a avut prima minge a meciului.

La aceeaşi oră se dispută celălalt meci al grupei, Germania - Cehia!

Ora 18:00

UPDATE 17:55

UPDATE 17:45

UPDATE 17:35 Iată echipele de start de la România U17 - Olanda U17
ROMÂNIA:
Brănescu - Petresc, Puţanu, Schuller, Mitache - Vaştag, Ţîru - Steliano Filip, I. Roşu, Bumba - Himcinschi
Rezerve: Şerban, Mişu, Buia, Neag, Birău, Paius, Roman

OLANDA:
De Jong - Disveld, Kongolo, Rekik, Willems, Ebecilio, Ayoub, de Vilhena, Depay, De Bondt
Rezerve: Leeuwenburgh, Chacon, Gravenberch, Haye, van Overeem, Ake, Koch

Min 78 - România termină meciul aşa cum l-a început, în apărare. De Vilhena obţine o lovitură liberă din apropierea careului, dar fără rezultat.

Min 74 - Buia ratează o şansă bună pentru România, dar trimite pe lîngă poartă din interiorul careului

Min 66 - Românii ies în sfîrşit din propria jumătate. Corner pentru naţionala noastră, executat pe Bumba, însă fără pericol pentru poarta apărată de De Jong

Min 60 - În prima jumătate a reprizei secunde România nu a ieşit încă din propria jumătate. De Vilhena executa o lovitura libera de la 25 de metri, dar mingea este deviată în corner

Min 55 - Adoptăm aceeaşi tactică, cu toţi jucătorii în terenul nostru. Aşteptăm atacurile adversarilor şi încercăm contraatacuri, dar "tricolorii" nu reuşesc nimic.

Germania ratează un penalty prin Kahn şi pierde o importantă şansă de a reveni pe tabelă. Germania - Cehia 0-1!

Min 41 - A început repriza a doua a meciului dintre selecţionatele Under-17 ale României şi Olandei.

Min 38 - Spectatorii români huiduie şi îi îndeamnă pe elevii lui Văsîi să iasă la joc. Taxează astfel antijocul făcut de echipa noastră. Ne apărăm cu toată echipa în propria jumătate, iar olandezii construiesc cu fundaşii la centrul terenului.

Min 35 - Olandezii pun presiune pentru a-şi dubla avantajul. Depay bate o lovitură de la colţ, dar fundaşii români rezolvă cu siguranţă

Min 28 - Sclipire ofensivă pentru "tricolori", Bumba combină foarte bine cu Roşu pînă în careul batavilor, dar fundaşii olandezi rezolva faza în cele din urmă.

Min 26 - Echipa României nu construieşte nimic, joacă doar cu mingi lungi. Pînă acum, elevii lui Adrian Văsîi nu au şutat decît o dată pe spaţiul porţii

Min 20 - Brănescu intervine excelent la un şut al lui Depay din marginea careului. Olandezii sînt tot mai aproape de poarta noastră

Min 18 - "Tricolorii" au o nouă şansă de gol, dar Roşu trimite mult peste poartă din lovitură liberă de la 30 de metri. Brănescu îşi încurajează coechiperii strigînd cît îl ţin plămînii: "Haide, Haide"

Min 13 - România trece pe lîngă egalare. Bumba a recuperat o minge la 40 de metri şi a scăpat spre poartă, tatonat de un fundaş, dar a tras în portar din interiorul careului

Min 7 - Corner pentru Olanda, Brănescu iese greşit pe centrare, dar mingea trimisă cu capul de un fundaş olandez trece peste poartă

Min 4 - Se joacă la mijlocul terenului în acest debut de meci şi singurele faze care contează la statistică au fost două faulturi, cîte unul de fiecare parte

Min 1 - România a avut prima minge a meciului. Tricolorii evoluează în sistemul 4-2-3-1, cu o formulă aproape asemănătoare cu cea din meciul cu Cehia (1-1). Singura schimbare e revenirea lui Filip, suspendat pentru primul meci. Acesta i-a luat locul lui Mişu.

Ora 18:00 A început meciul de la Belgrad. E isterie în tribune, spectatorii s-au îmbulzit pe mingiile degajate de jucători în tribune. Se vor juca două reprize de cîte 40 de minute fiecare. Obiectivul naţionalei României este clasarea pe locul 3 în grupă, ceea ce ar permite calificarea la turneul final al Campionatului Mondial din Mexic.

UPDATE 17:55 Aproximativ 800 de suporteri au luat loc în tribunele stadionului Obilic, din Belgrad. Sînt zeci de fani ai României înarmaţi cu steaguri şi fulare, probabil părinţii jucătorilor.

UPDATE 17:45 Impresarul Florin Iacob însoţeşte la meci scouterii de la Milan, Juventus şi Inter Milan.

ROMÂNIA:

OLANDA:

Veste cumplită anunțată de FC Voluntari: „Sincere condoleanțe, Florin Pîrvu!”
Ironia supremă! Neymar a dat tonul la scandarea de coșmar pentru Ronaldo, în timp ce lusitanul plângea pe gazon
Răzvan Lucescu a refuzat prima ofertă, dar poate da lovitura » Presa internațională anunță că este favorit să înlocuiască un antrenor de legendă

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo