FOTBAL  »  NATIONALA  »  AMICAL ROMÂNIA - CHILE 3-2

Articol de GSP - Publicat joi, 31 mai 2018 18:51

România a câștigat azi în Austria meciul amical contra unei selecționate experimentale a statului Chile, scor 3-2. Același rezultat s-a înregistrat și în meciul de verificare dintre cele două de la Cluj, când Christoph Daum era pe banca selecționatei noastre.

Stanciu a deschis scorul după 13 minute, când a tras frumos cu interiorul la colțul lung. Lucrurile păreau că se complică pentru chilieni în minutul 30, când Castillao a fost eliminat.

Surprinzător, nu s-a întâmplat așa. Cel puțin până la un moment dat. La doar două minute de la acest eveniment, Maripan a reluat cu capul după o lovitură liberă executată în fața porții și s-a făcut 1-1.

Imediat după pauză, o eroare în defensivă a lui Cicâldău l-a pus pe Reyes față în față cu Tătărușanu. Acesta a tras destul de slab la colțul scurt, dar portarul lui Nantes n-a putut respinge.

Ultimele 25 de minute au aparținut aproape în totalitate elevilor lui Cosmin Contra. O acțiune frumoasă la care au participat Chipciu, Budescu și Deac, l-a pus pe ultimul într-o poziție foarte bună, iar acesta n-a ratat. În minutul 84, Budescu a reușit să înscrie din cădere, profitând de o gaură în defensiva echipei care a ratat calificarea la Campionatul Mondial.

Au jucat cu o echipă experimentală

Azi, la Graz, în Austria, "tricolorii" au întâlnit o garnitură a sud-americanilor total schimbată faţă de cea care câştiga ultimele două ediţii ale Copei America (2015, 2016) și ajungea anul trecut în finala Cupei Confederațiilor 2017 (0-1 cu Germania).

Asta pentru că noul selecționer, columbianul Reinaldo Rueda, numit la începutul acestui an la cârma echipei, a convocat 27 de jucători, dar fără marile vedete, precum portarul Claudio Bravo, Arturo Vidal sau golgeterii Alexis Sanchez și Eduardo Vargas. Au lipsit și ceilalți jucători experimentaţi precum Jean Beausejour, Mauricio Isla, Gonzalo Jara, Charles Aranguiz sau Marcelo Diaz.

9este locul pe care Chile îl ocupă în clasamentul FIFA. România se află pe poziția 32

I-am bătut ultima dată cu 3-2 de la 0-2

Pe 13 iunie 2017, la Cluj, România, condusă pe atunci de Christoph Daum, întâlnea Chile, care se afla pe locul 4 în clasamentul FIFA. Sud-americanii pregăteau Cupa Confederațiilor care avea să înceapă peste numai câteva zile. După nici 20 de minute, oaspeții conduceau cu 2-0 prin reușitele lui Vargas (8) și Valencia (18). În minutul 32, Medel a primit un "roșu". În 10, chilienii au cedat iniţiativa şi până la final au învinși de "tricolori" prin golurile lui B. Stancu (31), Stanciu (60) și Al. Băluță (83).

Marți, 5 iunie, România va disputa un alt amical, pe teren propriu cu Finlanda, la Ploiești.

FINAL » România - Chile 3-2 (Stanciu 13, Deac 66, Budescu 84 / Maripan 32, Reyes 52)
Click AICI pentru liveTEXT

min. 90+2: FLUIER FINAL!
min. 84: GOOOL ROMÂNIA! Budescu ajunge față în față cu portarul celor din Chile, pune șpițul și înscrie golul de 3-2.
min. 77:
Budescu trimite puternic din lovitură liberă, mingea se duce puțin peste poartă
min. 66: GOL ROMÂNIA! Acțiune frumoasă a României. Chipciu recuperează o minge și pornește un contraatac, pasează la Budescu, acesta întoarce cu călcâiul din nou la Chipciu, care îi pune mingea pe tavă lui Deac, iar acesta trage frumos la colțul lung.
min. 52: GOL CHILE! Reyes trece de Cicâldău, care dă pe lângă minge, trage slab la colțul scurt, iar Tătărușanu respinge în plasă
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45:
PAUZĂ!
min. 32: GOL CHILE! Lovitură liberă execută înșelător, apărarea României e păcălită, Maripan reia cu capul și înscrie
min. 30: ROȘU PENTRU CHILE! Castillao este eliminat după ce l-a lovit cu cotul în fața pe Alin Toșca
min. 25:
Șut de la distanță al lui Medel, Tătărușanu e atent și reține mingea. A fost prima acțiune promițătoare a celor din Chile
min. 13: GOOL ROMÂNIA! Nicolae Stanciu trece de un adversar, pătrunde în careu și trage cu interiorul la colțul lung. Collao n-are nicio reacție și se vede învins.
min. 1:
A început partida!

Echipa de start a României: Tătărușanu - Benzar, Nedelcearu, Săpunaru, Toșca - Cicâldău, Nedelcu, N. Stanciu - Rotariu, Țucudean, G. Grozav
Rezerve: S. Lung jr., Niță, Cr. Manea, Chipciu, Bancu, Băluță, Budescu, P. Anton, Deac, Stoian, T. Băluță, Man, Bălașa, Mitriță, G. Pușcaș
Antrenor: Cosmin Contra

Echipa de start a statului Chile: Collao - Diaz Huincales, Linchnovsky, Maripan, Vegas - Medel, Reyes - Rodriguez, Valdes Contreras, Sagal - Castillao
Rezerve: Toselli, Albornoz, Araos, Bizama, Cuevas, Davila, Fernandez, Henriquez, Kuscevic, Martinez, Mora Aliaga, Roco, Sieralta
Antrenor: Reinaldo Rueda