FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Lăsat în afara lotului de Lucescu, internaționalul român a vorbit în premieră: „Nu am primit explicații. Aș minți dacă aș spune că nu m-a durut”

Mircea Lucescu // foto: Cristi Preda (GSP)
Mircea Lucescu // foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat luni, 06 ianuarie 2025 10:51 / Actualizat luni, 06 ianuarie 2025 11:25

George Pușcaș (28 de ani), atacantul lui Bodrumspor, a vorbit în premieră despre faptul că a fost lăsat în afara lotului de Mircea Lucescu, selecționerul României.

Nelipsit de la națională în mandatul lui Edi Iordănescu, Pușcaș nu a mai avut același rol și de la venirea lui Mircea Lucescu. George a jucat 7 minute cu Kosovo, scor 3-0, în septembrie. Apoi nu a prins echipa cu Lituania, scor 3-1.

Au urmat 18 minute cu Cipru, scor 3-0, apoi a fost lăsat din nou în afara lotului, cu Lituania, scor 2-1. La ultima acțiune, din noiembrie, nu a mai fost convocat deloc.

Demitere-ȘOC în Superliga: l-a dat afară din cantonament. Ce l-a deranjat pe patron: „Eu nu pot să accept asta!” » Leo Grozavu e noul antrenor al echipei
ANTRENOR
Demitere-ȘOC în Superliga: l-a dat afară din cantonament. Ce l-a deranjat pe patron: „Eu nu pot să accept asta!” » Leo Grozavu e noul antrenor al echipei

George Pușcaș: „Nu am primit și nu am cerut explicații de la Mircea Lucescu”

Pușcaș a declarat că nu a primit explicații de la Mircea Lucescu, dar s-a împăcat cu decizia selecționerului.

„Nu am primit și nici nu le-am așteptat. Iar deciziile am fost nevoit să le accept. Trebuie să accepți deciziile antrenorilor care vin la națională și deciziile a tot ceea ce se întâmplă în jurul naționalei. Cum ar fi altfel?

Nu aș avea de ce să contrez ceva. Eu pur și simplu sunt genul de persoană care când ceva nu a mers bine, am cerut explicațiile, în sensul că am vrut să știu ce aș putea face mai bine, să înțeleg cu ce aș putea ajuta mai mult. Să fiu mai disponibil. Dar nu, n-a fost niciodată o supărare majoră sau să-mi pun semne de întrebare în privința naționalei.

Am știut mereu ce produc eu zi de zi și ce dau eu fotbalului. Știu când și cât mă antrenez, cât de profesionist sunt, așa că mereu am fost disponibil și am acceptat ce se întâmplă”, a declarat George Pușcaș, potrivit golazo.ro.

George Pușcaș: „Aș minți dacă aș spune că nu m-a durut”

Pușcaș a explicat însă că a suferit când a fost lăsat în afara lotului la națională.

„Aș minți dacă aș spune că nu m-a durut. Știu ce pot să dau pentru echipa națională. Dacă sunt pus în cele mai bune condiții, aș fi foarte benefic și util pentru ce se întâmplă acolo. Dacă nu m-ar deranja, înseamnă că nu mi-ar păsa. Ceea ce e fals. Țin la echipa națională. M-a deranjat și faptul că nu am fost inclus în lot (n.r. - la meciurile cu Lituania).

Noi, jucătorii, ar trebui să fim supărați când nu suntem în teren, pentru că asta ne este meseria. Dar, în același timp, eu n-am creat nicio problemă. M-am întors la echipa de club, pentru că știu că pot să fac mai mult. Încerc să arăt cât mai mult, că pot să fiu util și un om pe care te poți baza în teren”, a mai declarat Pușcaș.

4 goluriare Pușcaș în prima ligă din Turcia în acest sezon

Citește și:
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
Nationala
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
Atacă violent comentariul TV de la Turcia - România: „Două țațe, doi moșnegi ramoliți! Grădinescu ar trebui să iasă la pensie, e dezagreabil! Ați văzut ideea lor șocantă?!”
Nationala
Atacă violent comentariul TV de la Turcia - România: „Două țațe, doi moșnegi ramoliți! Grădinescu ar trebui să iasă la pensie, e dezagreabil! Ați văzut ideea lor șocantă?!”
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
mijoka
mijoka  •  06 Ianuarie 2025, 11:34

Eu încă aștept explicații de ce ai fost chemat atata de des :))))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează