FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ANDORRA

FOTO Ianis Hagi s-a întors » Recital cu Andorra: gol, assist, penalty scos inteligent și un moment inedit în fața camerei TV

Articol de - Publicat duminica, 15 octombrie 2023 22:40 / Actualizat duminica, 15 octombrie 2023 23:07

Ianis Hagi (24 de ani) a înscris al treilea gol în tricoul echipei naționale, în minutul 28 al meciului România - Andorra. Mijlocașul împrumutat de Rangers la Alaves a scos și un penalty.

Edi Iordănescu l-a trimis pe Ianis Hagi din primul minut, iar fiul „Regelui” nu a dezamăgit. A fost activ în primul sfert de oră și a răsplătit încrederea cu golul din minutul 29, o preluare pe piept și un șut bine plasat de la marginea careului de 16 metri.

Ultrașii cu glasuri vesele » Gălăgie de nedescris pe Arena Națională, la România - Andorra
România - Andorra

Ianis Hagi a înscris din nou pentru România după doi ani

Ianis mai avea doar două reușite în tricoul primei reprezentative în cele 27 de apariții, 28 cu cea de astăzi:

• în victoria 3-2 cu Macedonia de Nord, pe 25 martie 2021
  • în eșecul 1-2 cu Germania, pe 8 octombrie 2021

Imediat după golul din poarta Andorrei, Ianis s-a îndreptat către cameramani, a făcut semn către emblema de pe tricou și a exclamat: „România, te iubesc!”.

Ianis și-a continuat prestația de gală. Cu câteva secvențe înainte de expirarea timpului regulamentar al primei părți, a scos o lovitură de la 11 metri. L-a agasat pe Marc Garcia și l-a făcut să comită un fault departe de minge.

Răzvan Marin a transformat pentru 3-0.

Ianis a pasat decisiv și la reușita semnată de Florinel Coman în minutul 50.