FOTBAL  »  NATIONALA  »  INSULELE FEROE - ROMÂNIA 0-3

INSULELE FEROE - ROMÂNIA 0-3 // FOTO Scor mincinos: 74 de minute de chin, salvate de sclipirile din final! Cum arată ACUM clasamentul

Articol de - Publicat sambata, 12 octombrie 2019 20:55

România a rezolvat pe final meciul cu Insulele Feroe, impunându-se cu 3-0 (Pușcaș '74, Mitriță '83, Keșeru '90+4) după ce „tricolorii” s-au chinuit mai mult de o oră.

Rezultatul ne ajută să păstrăm șansele de calificare la EURO 2020, însă jocul nu ne dă deloc motive de bucurie.

Optimismul ce gravita în jurul echipei naționale înaintea acestui meci a fost anihilat de desfășurarea ostilităților din prima repriză. Atacurile inexacte și lipsite de consistentă ale echipei noastre au produs pericol doar de două ori în primele 45 de minute. Andone, cu o finalizare defectuoasă din interiorul careului, și Ianis Hagi, blocat de portar, au semnat unicele oportunități ale României, ambele venite în prima parte a reprizei.

Veștile proaste au venit spre finalul reprizei. Mai întâi, feroezii au fost aproape de gol la reluarea cu capul a lui Olsen. La doar câteva minute distanță, naționala a primit o lovitură serioasă: Contra l-a pierdut din nou pe Vlad Chiricheș, forțat să părăsească terenul din cauza unei întinderi.

+3 FOTO

Pauza n-a soluționat criza din echipa noastră, naționala continuând să arate rău și foarte rău pe fazele de construcție.

Când pesimiștii aveau deja pregătite petițiile pentru demisia lui Contra, Stanciu a desfăcut apărarea feroezilor cu o pasă exactă, George Pușcaș finalizând cu mult calm în minutul 74.

România a mai înscris o dată în minutul 83, prin Alexandru Mitriță. Până nu demult certat cu selecționerul, fostul jucător al Craiovei a închis meciul cu o execuție similară celor pe care le reușește aproape săptămânal în MLS. Românul a trecut vijelios prin apărarea nordicilor și a înscris cu un șut la care portarul gazdelor n-a avut răspuns.

Finalul a aparținut României, Keșeru punctând la ultima fază a partidei. Cele trei reușite târzii  nu schimbă însă cu nimic impresia proastă lăsată în primele 70 de minute ale meciului. Ne așteaptă un meci infernal cu Norvegia!

Clasamentul actualizat

PROGRAMUL ROMÂNIEI

• 15 octombrie 2019: România – Norvegia (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: România – Suedia (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Spania – România (ora 21:45)

Insulele Feroe - România 0-3

• Au marcat: Pușcaș '74, Mitriță '83, Keșeru '90+4

⇒  Final de meci, câștigăm cu 3-0!
min.90+4: GOOOL Claudiu Keșeru! Atacantul lui Ludogoreț înscrie golul trei pe final, însă acuză o accidentare la coapsă. Acesta avea probleme încă de la venirea la lot
min.90: Partida e prelungită cu 3 minute!
min.83:GOOOOL! Descătușare în naționala noastră! Alexandru Mitriță interceptează o minge așezată perfect de Keșeru, pătrunde vijelios prin apărarea feroezilor și înscrie cu un șut nemilos!
min.80: Feroe e periculoasă la un atac prelungit, dar defesiva României scapă cu fața curată
min.74: GOOOOL George Pușcaș! Atacantul lui Reading e angajat excelent de Nicolae Stanciu și înscrie din poziție de unu la unu cu portarul feroez! Marcăm, în sfârșit, după peste 70 de minute în care jocul echipei noastre a fost mediocru!
min.70: Cosmin Contra orchestrează și ultima schimbare. Îl scoate pe Florinel Coman, care n-a excelat la debut, și îl introduce pe Alexandru Mitriță
min.64: Florin Andone părăsește terenul, fiind schimbat de Contra cu Claudiu Keșeru
min.62: Florinel Coman are o șansă bună după ce mingea a ricoșat cu noroc la el în urma unui corner. Din păcate, șutul acestuia e respins de apărarea gazdelor
min.59: Șutul lui Nicolae Stanciu de la aprioximativ 20 de metri e reținut fără probleme de Nielsen
min.58: Romario Benzar oferă o nouă centrare bună, lovitura de cap lui Ianis Hagi se duce peste poartă
min.55: Feroezii profită de apatia noastră și au încercări timide de a avansa spre poarta lui Tătărușanu. Cornerul din minutul 55 nu produce însă panică în defensiva lui Contra
min.51: Șutul lui Nicolae Stanciu se oprește în blocajul feroezilor. Deocamdată, naționala nu și-a creat nicio ocazie notabilă în această repriză
⇒ A început repriza secundă!

+3 FOTO

⇒ Pauză la Torshavn. Scorul e egal, 0-0, după o prestație ștearsă a „tricolorilor”
min.45: Prima repriză e prelungită cu două minute!
min.43: Romario Benzar tratează individual o fază, însă șutul său cu stângul se duce departe de cadrul porții
min: 36: Nu se poate! Vlad Chiricheș nu mai poate continua partida! Căpitanul României a făcut întindere după o fază în care a încercat să câștige un duel cu un adversar, iar semnele transmise către bancă sunt clare: acesta nu mai poate continua partida, urmând să fie înlocuit cu Adrian Rus
min.34: Stanciu își mai încearcă o dată norocul de la distanță. Execuția acestuia, mai periculoasă decât precedenta, se duce la o palmă de bara transversală
min.32: Incredibil, feroezii sunt la un pas să înscrie! Tătărușanu scoate din vinclu o lovitură de cap trimisă din câțiva metri de atacantul Olsen!
min.28: Nicolae Stanciu prinde un șut bun de la 19 metri de poartă, mingea ia pământul, dar e reținută până la urmă de goalkeeper-ul gazdelor.
min.27: Florin Andone șutează de la 22 de metri, balonul expediat de acesta se duce însă mult peste poartă
min.24: Feroezii sunt periculoși pentru prima oară, dar Chiricheș respinge o centrare ce se putea dovedi periculoasă!
min.22: Ianis Hagi, la un pas să înscrie! Mijlocașul finalizează cu stângul de la marginea careului, însă goalkeeper-ul Nielsen respinge în lateral.
min.20: Centarea din bandă a lui Ianis Hagi e reluată peste poartă de Pușcaș
min.18: Ionuț Nedelcearu faultează la un contraatac periculos al feroezilor. Fundașul nostru a bâlbâit o minge, apoi l-a trânit pe atacantul Insuleleor Feroe, primind cartonaș galben
min.16: Ocazie mare Florin Andone! Vârfull lui Galatasaray profită de o nesincronizare din apărarea nordicilor, însă finalizarea acestuia e imprecisă
min.11: Ianis Hagi execută o fază fixă de la peste 25 de metri, centrarea sa e respinsă de fundașii feroezi. Oricum, arbitrul dictase fault în atac
min.7: Romario Benzar centrează bine din flancul drept, însă lovitura de cap a lui Pușcaș nu are intensitate și e reținută cu multă siguranță de portarul feroez
min.5: George Pușcaș are timp să se poziționeze pentru un șut din afara careului, dar atacantul lui Reading e trădat de execuție, care se duce mult pe lângă poartă
min.3: Echipa noastră recuperează inteligent o minge, prin Stanciu, însă Florin Andone greșește pasa și trimite în aut de poartă

⇒ Începe partida, românii beneficiază de lovitura de start!
⇒ Cele două echipe au ieșit pe teren și se pregătesc să intoneze cele două imnuri! Meciul va începe în scurt timp!

Insulele Feroe (3-4-3): Nielsen - Vatnsdal, A. Gregersen, Baldvinsson - Rolantsson, Hendriksson, Hansson, Davidsen - Vatnhamar, Olsen, Bjartalíð
Rezerve: Bartalsstovu, Danielsen, Edmundsson, Egilsson, Eriksen, Frederiksberg, Gestsson, Joensen, Johannesen, Jonsson, Justinussen, Nielsen
Antrenor: Lars Olsen (58 de ani)

România (4-1-3-2): Tătărușanu - Benzar, Nedelcearu, Chiricheș, Bancu - Anton - I. Hagi, Stanciu, Coman - Pușcaș, Fl. Andone
Rezerve: Ionuț Radu, Niță, Bordeianu, Cicâldău, Deac, Keșeru, Marin, Mitriță, Mogoș, Nistor, Rus, Toșca
Antrenor: Cosmin Contra (43 de ani)

Stadion: Tórsvøllur (6.000 de locuri)
Arbitru: Aliyar Aghayev / A1: Zeynal Zeynalov / A2: Akif Amirali (toți din Azerbaidjan)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!