FOTBAL  »  NATIONALA  »  LIGA NAȚIUNILOR

LIGA NAȚIUNILOR // Croația se răzbună pe Spania cu un gol marcat în ultimul minut! Ibericii pot pierde locul 1 în ultima etapă

Articol de GSP - Publicat joi, 15 noiembrie 2018 21:53

Etapa a cincea din Liga Națiunilor a debutat astăzi. Croația s-a impus în fața Spaniei, scor 3-2, în timp ce Belgia a trecut fără mari emoții de Islanda, scor 2-0.

Vicecampioana mondială a răzbunat umilița din tur, 0-6. Kramaric a deschis scorul în minutul 54, dar Ceballos a egalat la acțiunea imediat următoare.

Tin Jedvaj, fundașul de 22 de ani de la Bayer Leverkusen, a reușit meciul carierei. A punctat în minutul 68, apoi a adus victoria în al treilea minut de prelungire. Între timp, Sergio Ramos egalase dintr-o lovitură de la 11 metri.

Spania poate pierde calificarea în faza următoare a Ligii Națiunilor după acest rezultat. Fără vreun meci rămas de disputat, ibericii conduc grupa, cu 6 puncte, dar așteaptă înfruntarea din ultima etapă. Anglia și Croația, ambele cu 4 puncte, o pot depăși în cazul unei victorii.