FOTBAL  »  NATIONALA  »  LIGA NAȚIUNILOR

LIGA NAȚIUNILOR // FOTO » ULUITOR! Olanda marchează două goluri în ultimele 5 minute și merge în play-off!

Articol de GSP - Publicat luni, 19 noiembrie 2018 23:52

Germania și Olanda au terminat la egalitate, scor 2-2. Nemții retrogradează în eșalonul secund din Liga Națiunilor, în timp ce Olanda obține o calificare in extremis în play-off.

Germania a controlat cu autoritate prima repriză de pe Veltins Arena din Gelsenkirchen. Avându-l ca motor principal pe Sane, naționala lui Low a deschis scorul după doar 9 minute. Timo Werner a șutat puternic din afara careului și l-a bătut pe Cillesen. La 11 minute distanță a venit și reușita de 2-0. Sane, singur între 3 adversari, a înscris ajutat și de o deviere.

Oaspeții, obligați să nu piardă pentru a merge în play-off-ul Ligii Națiunilor, n-au reușit să echilibreze disputa nici în debutul părții secunde. Cu 5 minute înainte de final a fost declanșat iureșul. Promes a trimis un șut spectaculos, cu mult efect, la care Neuer a fost simplu spectator. Golul izbăvirii batave a venit în primul minut de prelungire, semnat de starul lui Liverpool, Virgil van Dijk.

Brigada românească a lui Ovidiu Hațegan s-a descurcat fără mari probleme, în ciuda durităților nejustificate din partea secundă.

Olanda termină grupa peste Germania și Franța și se alătură Angliei, Portugaliei și Elveției în play-off-ul primului eșalon din Liga Națiunilor.

Iată toate rezultatele serii de luni:

Liga A, grupa 1

Germania - Olanda 2-2
Au marcat: Werner '9, Sane '20 / Promes '85, Van dijk '90+1

Germania: Neuer - Sule, Hummels, Rudiger - Kehrer, Kimmich, Kroos, Schulz - Gnabry, Werner, Sane
Rezerve: Trapp, Leno - Brandt, Ginter, Goretzka, Havertz, Hector, Muller, Reus, Rudy, Tah
Antrenor: Joachim Low

Olanda: Cillesen - Tete, de Ligt, Van Dijk, Blind - de Roon, Wijnaldum, de Jong - Promes, Deay, Babel
Rezerve: Bizot, Zoet - Ake, de Jong, de Vrij, Dilrosun, Dumfries, Rosario, Strootman, van Aanholt, van de Beek, Vilhena
Antrenor: Ronald Koeman

Stadion: Veltins Arena, Gelsenkirchen
Arbitru: Ovidiu Haţegan // Asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe // Adiționali: Radu Petrescu, Sebastian Colțescu // Rezervă: Radu Ghinguleac