NATIONALA    •   LITUANIA - ROMÂNIA 1-2

LITUANIA - ROMÂNIA 1-2 // "Tricolorii" au jucat în memoria lui Denis Pașcovici: "Acest copil a fost un luptător!"

Vineri, 12 Octombrie 2018

Selecționerul Cosmin Contra a dedicat victoria cu Lituania, scor 2-1, din a treia etapă a Ligii Națiunilor, familiei Pașcovici, care joi și-a pierdut fiul după 14 ani de luptă cu cancerul și 17 operații pe creier.

"E clar că această victorie o dedicăm familiei Pașcovici, care trece prin momente foarte grele. Acest copil a fost un luptător! Chiar înainte de meci, la ședința tehnică, le-am pus băieților mesajul-video în care Cosmin Pașcovici ne-a cerut să câștigăm pentru băiatul lui", a declarat Cosmin Contra la Pro TV.

CLASAMENTUL GRUPEI:

Serbia 3 2 1 0 5-2 7p
ROMÂNIA 3 1 2 0 4-3 5p
Muntenegru 3 1 1 1 2-2 4p
Lituania 3 0 0 3 1-5 0p

PROGRAMUL URMĂTOARELOR MECIURI:

• 14 octombrie | România – Serbia (Arena Națională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)
• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
• 20 noiembrie | Serbia – LituaniaMuntenegru – România (ora 21:45)

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!

Citește și: Chipciu: "Nu sunt o pierdere pentru echipa națională. Serbia pare de bătut"

Citește și: Contra surprinde înaintea meciului cu Serbia: "Nu suntem obligați să câștigăm duminică"

Vezi calculele de calificare din grupă!

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:45 Schi Alpin

CM: Are

Eurosport
14:00 Fotbal, Liga 1

Hermannstadt - Craiova

Digi 1, Telekom 1, Look
14:00 Fotbal, Bundesliga 2

FC Heidenheim 1846 - Hamburger

Digi 3
14:00 Fotbal, La Liga

Celta Vigo - Levante

Digi 4, Telekom 4
14:00 Rugny

România - Germania

Telekom 3
14:45 Handbal M

HC Dobrogea Sud Constanța - FC Porto

Digi 2, Telekom 2
16:00 Tenis, ATP

Turneul din Rotterdam

Digi 3
16:30 Fotbal, Bundesliga

Stuttgart - Leipzig

Digi 4, Telekom 2
16:30 Fotbal, Bundesliga

Wolfsburg - Mainz

Telekom 3
17:00 Tenis, WTA

Turneul din Doha

Digi 1
17:15 Fotbal, La Liga

Rayo Vallecano - Atletico Madrid

Digi 2, Telekom 1
18:00 Fotbal, Ligue 1

Marseille - Amiens

Digi 3
18:00 Fotbal, Turcia

Fenerbahce - Konya

Look Sport
18:30 Handbal M

Vardar - Veszprem

Digi 4
19:00 Fotbal, Serie A

Cagliari - AC Parma

Telekom 3
19:30 Fotbal, Bundesliga

Hertha Berlin - Werder Bremen

Digi 2, Telekom 2
19:30 Fotbal, Cupa Angliei

Newport - Man. City

Eurosport
20:00 Fotbal, Liga 1

CFR Cluj - Astra

Digi 1, Telekom 1, Look
21:30 Fotbal, Serie A

Atalanta - AC Milan

Digi 3, Telekom 3
21:45 Fotbal, La Liga

Barcelona - Valladolid

Digi 2, Telekom 2
22:30 Fotbal, Portugalia

Porto - Setubal

Look Sport
Program TV complet

Liga 1

Vi 15.02.19
20:00
Viitorul
0
Poli Iași
Garros 85
1
Sa 16.02.19
14:00
Hermannstadt
-
CSU Craiova
-
Sa 16.02.19
20:00
CFR Cluj
-
Astra Giurgiu
-
Du 17.02.19
15:00
FC Voluntari
-
Călărași
-
Du 17.02.19
17:30
Gaz Metan
-
Sepsi OSK
-
Du 17.02.19
20:00
Dinamo
-
FC Botoșani
-
Lu 18.02.19
20:00
Chiajna
-
FCSB
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV