NATIONALA    •   LIGA NAȚIUNILOR // LITUANIA - ROMÂNIA, AZI, 21:45, PRO TV, GSP.RO

LITUANIA - ROMÂNIA // Contra s-a decis » Cum arată echipa probabilă pentru partida de la Vilnius

FOTO: RAED KRISHAN
FOTO: RAED KRISHAN

Joi, 11 Octombrie 2018

România continuă în această seară aventura din Liga Națiunilor, "tricolorii" urmând să joace pe terenul Lituaniei, de la ora 21:45, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Pro TV. 

Cosmin Contra îl va titulariza în centrul apărării pe Gabi Tamaș, cel care se întoarce la națională după o pauză îndelungată. O altă schimbare importantă pregătită de selecționer este în flancul drept al apărării, unde Cristi Manea va intra în locul lui Benzar. 

Deși se gândea la un moment dat să înceapă cu doi atacanți, cel mai probabil "Guriță" va miza doar pe Claudiu Keșeru, urmând ca Țucudean să fie trimis pe teren în repriza secundă. 

România e pe locul 3 în clasamentul grupei, iar o victorie i-ar duce pe "tricolori" pe unul dintre primele două locuri, având în vedere că Muntenegru și Serbia se întâlnesc în meci direct.

Iată cele două echipele probabile: 

Lituania: Setkus - Lasickas, Leimonas, Klimavicius, Sernas - Verbikcas, Zulpa - Slivka, Vorobjovas, Novikovas - Cernych
Rezerve: Zubas, Bartkus, Janusevskis, Jankuskas, Kazlauskas, Paulius, Kuklys, Slavickas, Borovskij, Romanovskij, Barvykas
Antrenor: Edgaras Jankauskas

România: Tătărușanu - Cr. Manea, Tamaș, Săpunaru, Bancu - P. Anton, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu, Mitriță - Keșeru
Rezerve: Pantilimon, Fl. Niță, R. Benzar, Toșca, T. Băluță, Stoian, Al. Maxim, Fl. Tănase, Țucudean, Drăguș
Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Francois Letexier (Franța) / A1: Cyril Mugnier (Franța) / A2: Mehdi Rahmouni (Franța)
Stadion: LFF (Vilnius, 5.067 locuri)

Vezi și: LITUANIA - ROMÂNIA // Cosmin Contra pregătește două surprize pentru echipa națională: "I-am introdus pe listă"

CLASAMENTUL GRUPEI:

Muntenegru 2 1 1 0 2-0 4p
Serbia 2 1 1 0 3-2 4p
ROMÂNIA 2 0 2 0 2-2 2p
Lituania 2 0 0 2 0-3 0p

PROGRAMUL URMĂTOARELOR MECIURI:

• 11 octombrie | Lituania – RomâniaMuntenegru – Serbia (ora 21:45)
• 14 octombrie | România – Serbia (Arena Națională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)
• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
• 20 noiembrie | Serbia – LituaniaMuntenegru – România (ora 21:45)

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!

Comentarii (19)

Francisc Dascal  •  11 Octombrie 2018, 17:50
Postat de dal93 pe 11 Octombrie 2018, 16:58

ASTEPT:

Cea mai buna aparare,este atacul.Deci 1-3-5-2 cu:Fl.Nita-Tamas,Sapunaru,Tosca-Chipciu,Maxim,R.Marin,Stanciu,Mitrita-Tucudean,Keseru sau Tatarusanu-Tamas,Sapunaru,Tosca-Chipciu,Stanciu,R.Marin,Mitrita,Bancu-Tucudean,Keseru dintre cei 5 mijlocasi R.Marin la inchidere.Toate bune.

Francisc Dascal  •  11 Octombrie 2018, 17:42
Postat de indolentu pe 11 Octombrie 2018, 16:33

ce ai scris tu acolo ie un 1 3 1 4 2 interesant totusi n am mai vazut asemenea schema 1 3 1 4 2

Desteptule pe R.Marin am scos in evidenta din cei 5 mijlocasi fiind pe pozitia de inchizator,am si specificat in comment. Sistemul este 1-3-5-2 Fl.Nita-Tamas,Sapunaru,Tosca-Chipciu,Maxim,R.Marin,Stanciu,Mitrita-Tucudean,Keseru sau Tatarasanu-Tamas,Sapunaru,Tosca-Chipciu,Stanciu,R.Marin,Mitrita,Bancu-Tucudean,Keseru

dal93  •  11 Octombrie 2018, 16:58
Postat de dal93 pe 11 Octombrie 2018, 16:52

Ai facut o echipa ofensiva, nu cred ca va defila, jucam cu pârlitii Europei, totusi.

ASTEPT:

Vezi toate comentariile (19)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
16:30 Baschet M

Steaua - CSM CSU Oradea

Digi 3
17:00 Tenis, WTA

Turneul din Miami

Digi 2
18:15 Baschet M

Dinamo - CS SCM Timișoara

Digi 3
20:00 Baschet M

BCMU Pitești - U-BT Cluj Napoca

Digi 3
22:00 Baschet M

Real Madrid - Olimpia Milan

Digi 3
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 2 2 0 0 4 - 1 33
2 CSU Craiova 2 2 0 0 2 - 0 29
3 FCSB 2 1 0 1 3 - 2 28
4 Viitorul 2 1 0 1 2 - 2 22
5 Astra Giurgiu 2 0 0 2 0 - 3 21
6 Sepsi OSK 2 0 0 2 1 - 4 19


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 2 2 0 0 4 - 1 22
2 Poli Iași 2 1 0 1 2 - 3 20
3 Dinamo 2 1 0 1 3 - 2 19
4 FC Botoșani 2 0 1 1 1 - 2 19
5 FC Voluntari 2 2 0 0 4 - 1 17
6 Hermannstadt 2 0 1 1 2 - 4 17
7 Călărași 2 0 0 2 1 - 4 12
8 Chiajna 2 0 2 0 2 - 2 11
Sa 09.03.19
20:15
CFR Cluj
Tucudean 1, Djokovic 57, Deac 90
3
Sepsi OSK
Vasvari 48
1
Du 10.03.19
20:30
CSU Craiova
Koljic 18
1
Astra Giurgiu
0
Lu 11.03.19
20:30
FCSB
Coman 40
1
Viitorul
Calcan 15, Hagi 65
2


Play-out
Vi 08.03.19
20:30
Dinamo
Nistor 24, Montini 90
2
Călărași
0
Sa 09.03.19
13:00
Hermannstadt
0
Gaz Metan
Larie 6, Rondon 90
2
Du 10.03.19
17:30
Poli Iași
0
FC Voluntari
Laidouni 8, Laidouni 78
2
Lu 11.03.19
17:30
FC Botoșani
0
Chiajna
0