Comentarii (32)
Ah03
Ah03  •  20 Aprilie 2026, 15:24
Postat de Dr.Hoock pe 20 Aprilie 2026, 14:13

Eu stau cu sufletul la gură să văd dacă îl mai pune pe Ianis căpitan!

Nu-l mai pune. A declarat despre Ianis ca se bucura pentru el ca a murit.

blackseacoast
blackseacoast  •  20 Aprilie 2026, 15:15

Fără Pușcaș și Rațiu nu vei avea nici o realizare. De aceea dle Cică Agi îți recomand să-i întrebi unde se "stilizează" ei ca fotbaliști și să te coafezi și tu ca ei. Doar așa veți reuși să reprezentați cu cinste și onoare această țară numită România. Succesuri !

Gratian68
Gratian68  •  20 Aprilie 2026, 15:09

Biliboc nu rupe gura targului cand joaca cu Craiova...sau cu Arges...nimeni nus pune ca nu e talentat, dar de la talent si pana la a fi convocat la nationala, e drum lung...Coubis da, clar va fi selectionat , pt ca joaca constatn bine. Fi convins ca Hagi ( pe care, sicenr, nu-l simpatizez) va aduce multi jucatori noi...dar problema este CALITATEA jucatorilor romani...vechi, noi, cu experienta, fara experienta...efectiv NU avem jucatori valorosi. Efectiv nu poti spune ca Iordanescu..Lucescu...nu auf acut selectia buna...efectiv nu are ce sa selectioneze....

81mada
81mada  •  20 Aprilie 2026, 15:08

Smeker Burleanu, ia pasat nationala 4 ani, i se rupe daca sunt rezultate sau nu, Gica iar a vrut sa para inteligent, criteriile sunt subiective, cea mai mai experienta internationala clar o are Ianis, deci el e boss ul!

dragos23
dragos23  •  20 Aprilie 2026, 15:06

cel mai important criteriu o sa fie, joaca la ZCSB?

MaxiP7
MaxiP7  •  20 Aprilie 2026, 15:03
Postat de kyil pe 20 Aprilie 2026, 14:06

Nu vad unde sa ne duca mai jos de atat. Sper sa nu ajunga la probleme de sanatate ca Il Luce. Burleanu se spala pe maini, cand el e principalul vinovat!

De ce e principalul vinovat si pentru ce? Burleanu a preluat federatia lasata de Sandu, aflata intr-un spectaculos declin de la o nationala de top 10-15 mondial, la una care nu se mai califica la turnee finale si un nivel de echipe de club care participau frecvent in Liga Campionilor si prindeau faze relativ avansate in Cupa UEFA si Cupa Cupelor, la echipe care efectiv treceau sporadic de faza calificarilor (si nu in Liga Campionilor). Un fotbal imbacsit in tentative dovedite si multe reusite de aranjamente, in care patronii, presedintii de cluburi si impresarii dirijau tot ce misca si in care sectorul juvenil a devenit practic inexistent. Iar rezultatele acelei federatii inca persista. De cand a venit Burleanu presedinte (sau mai bine zis, de cand a plecat Sandu), desi rezultatele la nivel de club si echipa nationala nu sunt spectaculos imbunatatite, se observa o crestere semnificativa la nivelul rezultatelor natioanlelor de tineret, cu multiple participari la turnee finale, 2 semi-finale de campionat european, pana si o participare la Jocurile Olimpice. Printre masurile care probabil ca au ajutat la aceste rezultate e regula U21, implementata in timpul mandatului sau. Cand vrem sa analizam o prestatie a cuiva intr-o functie, e foarte important sa punctam si de unde a pornit. Fotbalul romanesc nu arata deloc mai rau decat arata la vreo 15 ani de conducere sub Mircea Sandu.

Gru2
Gru2  •  20 Aprilie 2026, 15:02

Mult succes !

Nae_4774
Nae_4774  •  20 Aprilie 2026, 15:02
Postat de Acidutzu_67 pe 20 Aprilie 2026, 14:45

Avem un fost olimpic la matematica ales in functia de presedinte care imi zgarie ochii si urechile cand vorbeste dand din mâini in toate felurile, ăăă-ind si hlizându-se *** la fiecare aparitie.. si tu ai vrea un academician selectioner? Asta-i Hagi, toata,lumea-l stie, bu e un orator de rasă, nu vorbeste intotdeauna corect dpdv gramatical sau coerent , dar un om destept intelege ce vrea sa spună. Important e sa faca rezultate bune la Nationala.. La cate bucurii ne-a oferit ca jucator, mai merita o șansa de a fi selectioner. Forza Hagi!

Nu vreau un academician selecționer! Pe moment, îl vreau pe Hagi, pentru că el va lămuri lucrurile sigur! In perspectivă mi-aș dori un selecționer străin, mai tânăr și de valoare dovedită prin CV, angajat prin concurs! Hade, Hagi!

fairplayromania
fairplayromania  •  20 Aprilie 2026, 14:56

Noi vrem pământ, vrem pe Ianis căpitan la Națională pe viată . Noi vrem pământ ! Însfârșit, o să avem naționala doar din juăcătorii lui Gică și Gigi.

MaxiP7
MaxiP7  •  20 Aprilie 2026, 14:56
Postat de Eglwyswrw pe 20 Aprilie 2026, 14:36

Pai sa-ti zic. In deceniul 1987-1996 nationala Romaniei a obtinut, cumulat, 71 % din punctele puse in joc in preliminarii (Mondiale si Europene). Locul 10 in Europa. In deceniul 1997-2006 procentul a fost asemanator : 72 %. Locul 9 in Europa. In deceniul 2007-2016 procentul a scazut, doar 57 %, locul 17 in Europa. In ultimii 10 ani (2017-2026) Romania a realizat si mai putin : 53 %, locul 25 in Europa. Exista vreo "cadere" si mai urata decat a noasrta ? Da, Bulgaria. Azi e pe locul 42 in Europa, cu 28 % puncte realizate in ultimii 10 ani. In 2007-2016 a fost pe locul 32 (cu 45 %), in 1997-2006 a fost pe locul 19 (cu 56 %) iar in 1987-1996 a fost pe locul 16 (cu 61 %). Putem ajunge fix precum bulgarii, adica s-avem o singura victorie in ultimele 14 meciuri jucate (sau 3 victorii in ultimele 24 de meciuri).

Ok, dar cam ciudat asezate deceniile. Pe ultimul (probabil sunt asezate asa, pornind din 10 in 10 ani din 2026), rata e scazuta semnificativ de perioada 2017-2020, in schimb cred eu fiind o rata net superioara in perioada 2021-2024, cu o noua scadere in 2025 (in 2026, nationala disputand doar 2 meciuri deocamdata). De fapt perioada cea mai de jos din istoria nationalei e clar, statistic, ca exprimare in joc, rezultate, cam tot ce vrem, decada 2011-2020, declin inceput de fapt de prin 2009, imediat dupa Euro 2008. Au inceput sa apara cele mai slabe rezultate din istoria calificarilor, primele calificari cu grupe in care nu ne-am clasat in top 3 in grupa, din 6 campanii, de 3 ori terminand pe locurile 4-5 si o data pe 3, dar la o distanta semnificativa de locul 2. Doua campanii decente, una stim cu totii din ce fel de grupa, in care capul de serie principal a terminat ultima in grupa.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Comentează